Публікації

b-00007968-a-00001398 (1)
Річний звіт про діяльність Інституту світової політики за 2014 рік

19:03 1-2-2015

Протягом 2014 року Інститут світової політики успішно реалізував / почав реалізовувати 9 проектів.

Їхньою метою є просування реформ, спрямованих на європеїзацію України, розширення співпраці із стратегічними партнерами і сусідами України, розвиток стратегічного діалогу з питань безпеки, посилення співпраці з Північноатлантичним альянсом, розроблення рекомендацій для представників української влади та партнерів України, а також навчання журналістів і регіональних лідерів громадської думки стосовно питань, пов’язаних з європейською інтеграцією.

Повний текст звіту про діяльність ІСП у можна закачати тут.

У 2014 році ІСП продовжив та розвинув два свої минулорічні проекти «Є краща сторона Європи» та «Стратегічний дискусійний клуб». Інформаційно-адвокаційна кампанія ІСП «Є краща сторона Європи», під час якої команда ІСП організувала «Вуличні євроуніверситети» у 20 містах України, виявилася вельми успішною. Свідченням чого стали не лише десяток листів подяки від різних установ і посадових осіб, а й присудження PASOS Інституту премії Think Tank Award. У 2014 році уряд Молдови попросив ІСП допомогти молдовським колегам реалізувати подібний проект у їхній країні. З травня по жовтень 2014 року Інститу розвитку та соціальних ініціатив «Viitorul» у партнерстві з ІСП організував у Молдові десяток «Вуличних євроуніверситетів».

Інтерес, який проявили громадяни та регіональні ЗМІ до питань євроінтеграції під час «Вуличних євроуніверситетів», підтвердив необхідність більш грунтовного обговорення конкретних кроків, які необхідно зробити України, щоб стати успішною європейською державою. Саме тому на початку 2014 року ІСП розпочав проект «Нова європейська політика», у рамках якого було проведено низку публічних дискусій у Києві, Дніпропетровську, Одесі та Донецьку за участі провідних експертів та послів країн-членів ЄС. Близько 100 осіб відвідали кожне із засідань, це були місцеві експерти, громадські діячі, представники органів влади. Гучний резонанс у медійному та експертному середовищі отримав рейтинг «Європейський президент», який ІСП опублікував за тиждень до президентских виборів. Вперше канадидатів в президенти перевірили на їхню відданість європейським цінностям та здатність реалізовувати реформи.

Російська агресія проти України підтвердила необхідність продовження змістовних публічних дискусій щодо забезпечення безпеки та зміцнення Української держави. Усвідомлюючи виклики, що сьогодні стоять перед Україною, ІСП ініціював проведення у східних та південних областях публічних дискусій з питань безпеки у форматі Стратегічного дискусійного клубу, шість засідань якого 2013 року відбулися у Києві. Наші партнери, Посольство Норвегії та Офіс зв’язку НАТО в Україні, високо оцінивши результати засідань СДК у Києві, висловили готовність підтримати продовження цього проекту у регіонах. Головною ціллю проекту «Стратегічний дискусійний клуб у регіонах» стало залучення регіональних еліт, які тривалий час залишалися в інтелектуальній ізоляції, до участі в дебатах стосовно стратегічного розвитку країни. З травня 2014 року команда ІСП організувала асідання СДК у Харкові, Запоріжжі та Одесі.

Паралельно, у Харкові, Запоріжжі та Києві ІСП організовував навчальні семінари для журналістів з усіх куточків України щодо висвітлення процесу європейської інтеграції. В якості спікерів для участі в цих семінарах були запрошені впливові журналісти з країн центрально-східної Європи. Цей проект, що відображено і в його назві – «Ширша інтеграція: ви формуєте майбутнє», має на меті подвійну ціль: по-перше, підвищити рівень знань працівниками регіональнх ЗМІ про європейську інтеграцію України та їхню роль у цьому процесі, а по-друге, – стимулювати внутрішню реінтеграцію та комунікацію між представниками Заходу і Сходу, Півдня і Півночі України.

Усвідомлюючи потребу зробити свій внесок у врегулювання російсько-українського конфлікту, ІСП разом Центром культурних взаємозв’язків «Кавзький дім» почав реалізовувати проект «Україна: вихід із кризи через діалог». Проект спрямований на реалізацію двох завдань: по-перше, підтримка політичних, соціальних та економічних перетворень в Україні шляхом вивчення уроків грузинських реформ; по-друге, налагодження діалогу між представниками громадськості та експертного середовища України та Росії. Наприкінці листопада 2014 року відбувся перший робочий візит українських експертів та журналістів до Грузії, що включав зустрічі із грузинськими високопосадовцями та участь у круглому столі з російськими експертами. Результати першого візиту дозволяють розраховувати на успішне продовження проекту.

У 2014 році ІСП опублікував декілька аналітичних записок, в яких з того чи іншого боку висвітлюються питання безпеки та євроінтеграції. Дослідження ІСП широко цитувалися у засобах масової інформації, на них посилалися експерти та посадові особи. Значний публічний резонанс отримав шостий випуск щорічного рейтингу ІСП «Топ-10 лобістів України в світі». Його результати не залишилися непоміченими і за межами України, доказом чого може служити лист подяки, отриманний ІСП від єврокомісара з питань розширення та європейської політики сусідства Штефана Фюле. Особливої уваги заслуговує дослідження ІСП щодо необхідності реформування миротворчої місії в Придністров’ї, опубліковане чотирьма мовами: українською, румунською, англійською та російською. Його результати були презентовані у Києві, Кишиневі та Брюсселі та отримали високу оцінку експертного середовища та посадових осіб, які безпосередньо залучені у врегулювання Придністровського конфлікту. Зокрема, українські експерти відмітили необхідність врахування досвіду Придністров’я під час пошуку вирішення конфлікту на Донбасі. Резонансність дослідження підкреслює, що МЗС Росії виступило з офіційною заявою, в якій спробувало дискредитувати зусилля експертної спільноти України, Республіки Молдова, країн Євросоюзу щодо придністровського врегулювання.

Для досягнення поставлених цілей – зокрема, інформування українців про необхідність європеїзації, про посилення безпеки – ІСП надає великої ваги візуалізації своїх коментарів, досліджень. Так, протягом 2014 року ІСП розробив інфографіку з таких питань як боротьба з корупцією, реформа правоохоронних органів, судова реформа, співпраця України з Північноатлантичним альянсом та підтримка України з боку іноземних держав, а також кілька відеороликів для промотування євроатлантичного курсу України.

У 2014 році ІСП організував кілька десятків публічних заходів, серед них міжнародні форуми і конференції, публічні дискусії в Києві та регіонах, медіа-клуби з особами, які приймають рішення, та презентації своїх досліджень і опитувань. Серед них, слід відзначити масштабний Форум Україна-НАТО за участі українських високопосадовців, іноземних та вітчизняних експертів, на якому підбили підсумки саміту НАТО в Уельсі (вересень, 2014) для України. Однак подія, яка заслуговує особливої уваги, – це організація робочої поїздки в України для майже 20 експертів з провідних європейських аналітичних центрів. Протягом кількох днів іноземні експерти мали унікальну можливість безпосередньо (за закритими дверима) поспілкуватися з українськими високопосадовцями, а отже, отримали з перших рук інформацію про реальну ситуацію в Україні та російську агресію. Ця ініціатива, реалізована ІСП у співпраці з CIDOB, отримала позитивні відгуки як усередині України, так і в країнах ЄС.

Також, слід зазначити, що низку заходів ІСП організував поза рамками проектів, зокрема медіа-клуби з визначними спікерами та прес-конференції стосовно важливих питань зовнішньої політики, які вимагали швидкої експертної оцінки.

У сфері інституціонального розвитку ІСП систематизував та поліпшив свою комунікацію та фінансовий менеджмент. Водночас, експерти і співробітники ІСП відвідали низку тренінгів по боротьбі з корупцією, комунікації, фінансовому менеджменту, стратегічному розвитку і т.д., які також допомогли суттєво покращити роботу ІСП, його стандарти та процедури. Наприкінці 2014 року ІСП оцінив виконання Стратегічного плану, складеного на 2013-2015 роки. За підсумками перегляду документа ІСП розробив Стратегічний план на 2015-2017 роки, де викладено шляхи досягнення місії та бачення аналітичного центру.

Проекти

У 2014 році Інститут світової політики отримав гранти на реалізацію таких проектів:

Створення нової миротворчої місії: передумова для вирішення Придністровського конфлікту

Стратегічний дискусійний клуб у регіонах

1-й Румунсько-український форум громадянського суспільства

Нова європейська політика

Ширша інтеграція: ви формуєте майбутнє

Україна: вихід із кризи через діалог

Партнерство має значення

Зустріч експертів аналітичних центрів Європи заради сталого демократичного розвитку України

Важливе, забуте чи непотрібне? Опитування зацікавлених сторін щодо Східного партнерства після Вільнюса

Публікації

Рейтинг “ТОП-10 лобістів України у світі”

Буклет «Є краща сторона Європи»

Аналітична записка “Заклик до ЄС — час вступати в гру”

Боротьба з корупцією: що потрібно знати кожному (Інфографіка)

Який суд, прокуратура та міліція потрібні Україні? (Інфографіка)

Аналітична записка «Реформа миротворчої місії у Придністров’ї: передумова для врегулювання конфлікту»

Рейтинг «Європейський Президент»

Аналітична записка “Україна – не одна. Як світ допомагає українцям протистояти агресії Росії”

Аналітична записка “Побоювання України щодо Заходу”