Публікації

b-00000659-a-00000250
Щоденник євроатлантиста. Янукович ігнорує послів «великої сімки»?

16:06 11-10-2010

Блог директора Інституту світової політики Альони Гетьманчук для «УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВДИ»Схоже, у Віктора Януковича вже настільки закрутилась голова від відвідин Меркель та Саркозі (не кажучи про постійні посиденьки з Медвєдєвим), що посли G7, акредитовані в Україні, для нього видаються співрозмовниками, недостойними часу та уваги. Бо, як подейкують у дипкорпусі, на їхнє прохання зустрітись, президент реагує мовчанкою. Дарма, що подібний ігнор з його боку може призвести до того, що автопробігам з російським президентам складно буде щось протиставити на західному напрямку. А ми всі ж добре пам’ятаємо, що насправді це євроінтеграція є пріоритетом номер N1 для української влади.Справа в тому, що ще у березні, під час спілкування з послами «великої сімки» та Європейського Союзу, Віктор Янукович сам запропонував час від часу зустрічатись у подібному форматі і обговорювати питання, які непокоять обидві сторони. За півроку у послів назбиралась маса питань, і цілком логічно, що вони б хотіли озвучити їх президенту, а не главі його адміністрації, міністру закордонних справ чи керівнику Службі безпеки.

Однак, Віктор Федорович, як стверджують наші джерела у дипломатичних колах, не особливо зважає на те, що посли просяться на зустріч вже не перший тиждень. Представник чи не найпотужнішої країни «сімки» направив відповідний лист з проханням про подібне рандеву ще після так званої конституційної реформи. І направив його особисто Сергію Льовочкіну.

Не знаю, в чому насправді проблема зустрітись з послами «сімки». Президент не знає, що відповісти на питання, висловлені представниками дипломатичного корпусу у даному запиті? Чи просто не хоче це робити? До речі, питання ці, за моєю інформацією, більш ніж відверті. І вони насправді свідчать про те, що терпець починає уриватись навіть у представників тих країн, які на офіційному рівні плескають в долоні з приводу довгоочікуваної в Україні стабільності. Коротко лише зазначу, що посли б хотіли детально поговорити не лише про конституційні зміни, але й, скажімо, про роль та діяльність СБУ в Україні.

А, можливо, Віктора Федорович не влаштовує сам формат зустрічі? Тобто, США, Канада, Британія, Італія, Німеччина, Франція, Японія та посол Євросоюзу? Може, він тепер хотів би спілкуватись виключно у форматі «вісімки», а не «сімк»? Тобто у присутності і російського посла? Але тоді, зрозуміло, що розмова має бути іншою. Посол РФ навряд чи підпишеться під тим списком питань, які висловили посли «сімки» плюс Євросоюзу.

Так чи інакше, ця ситуація допомагає дати відповідь на питання, яке мені останнім часом доводиться чути в різних варіаціях від багатьох українських співрозмовників. А саме – наскільки для Януковича важлива думка Заходу? Виявляється, не така вже й важлива. Або ж просто Янукович не до кінця розуміє, що думка західних країн передусім «ліпиться» не у Вашингтоні, Парижі чи Берліні, а тут, у диппредставництвах цих країн в Києві…