Публікації

b-00001816-a-00000445
В ІСП відбулася відеоконференція з Вашингтоном «Енергетична безпека та енергоефективність України»

14:50 16-10-2011

У вівторок, 11 жовтня, в Інституті світової політики відбулася відеоконференція на тему «Енергетична безпека та енергоефективність України» у партнерстві з Фондом Карнегі за міжнародний мир (м. Вашингтон, США).Під час дискусії виступили експерт Фонду Карнегі з питань енергетики та клімату Аднан Ватасевер, старший економіст Міжнародного валютного фонду Пітер Долман, Оксана Грищенко, радник Міністерства палива та енергетики України, та Юрій Корольчук, член Наглядової ради Інституту енергетичних досліджень. \
{1}
Оксана Грищенко, радник Міністерства палива та енергетики України, та Юрій Корольчук, член Наглядової ради Інституту енергетичних досліджень

Експерт Фонду Карнегі з питань енергетики та клімату Аднан Ватасевер зауважив, що Україна мусить збільшити енергоефективність, щоб здобути енергетичну незалежність. «Енергоефективність – це найліпший спосіб розв’язати питання залежності, це питання безпеки. Нові технології – це частина української перспективної стратегії», – наголосив він.

{4}

Як розповів пан Ватасевер, торік Україна стала другим споживачем російського газу в Європі (з 32 млрд кубічних метрів) після Німеччини (33 млрд). Він переконаний, що зменшити залежність від російського газу можна через збільшення внутрішнього виробництва, відновлювальні джерела (які, проте, забезпечують тільки 1% балансу) та альтернативні джерела постачання газу.

{6}
Ігор Тодоров, директор Центру міжнародної безпеки (м. Донецьк), Оксана Мусієнко, Центр інформації та документації НАТО в Україні

“Важливе також заміщення газу іншими джерелами, такими як вугілля та атомна енергетика. Але головною передумовою є енергоефективність. У Німеччині вона в 4 рази вища в Україні. Тільки Туркменістан та Узбекистан мають гірші показники – але вони мають і власний газ», – пояснив експерт Аднан Ватасевер.
{5}
Юрій Корольчук, Іван Плачков, екс-міністр палива та енергетики України

За словами Юрія Корольчука, члена Наглядової ради Інституту енергетичних досліджень, обвинувальний вирок екс-премʼєр-міністру України Юлії Тимошенко відлякує потенційних інвесторів з енергетичного сектора України, тому загрожує її національній безпеці. «Те, що Тимошенко фактично засуджено за газові угоди, задає поганий приклад для майбутнього української енергетики, – вважає Юрій Корольчук. – Той-таки бізнес, ті самі інвестори відтепер матимуть острах, що з ними так само можуть вчинити через 2, 3, 5 чи 10 років». На думку експерта, в кінцевому підсумку це обмежує перспективу зменшити енергозалежність України від російського газу.

Однак, за словами Івана Плачкова, екс-міністра палива та енергетики України, український уряд досі має потужні важелі впливу на Росію у переговорах щодо ціни на газ.
{3}
Іван Плачков
«Україна має три дуже серйозні важелі. По-перше, вона є найбільшим споживачем російського газу – це вже сам по собі серйозний аргумент. По-друге, вона має сховища, яких нема ні в Росії, ні в ЄС, а без них транспортування газу в Європу неможливе. По-третє – це українська газотранспортна система, яка була проектом впливу радянського Політбюро на Європу. Якщо Росія заволодіє цією зброєю, вона знову спробує її використати», – підкреслив екс-міністр.

Фото Станіслава Груздєва