Публікації

b-00086676-a-00002066
Як вихід Великобританії з Євросоюзу може вплинути на долю України

13:05 9-6-2016

Коментар Дарії Гайдай, аналітикині ІСП, для телеканалу новин «24»23 червня у Великобританії пройде референдум щодо подальшого членства країни у Євросоюзі. Цей день може стати поворотною точкою в історії об’єднаної Європи. Журналісти сайту “24” спробували розібратись, чим для України може обернутись перемога євроскептиків.\
У січні 2013 року Девід Кемерон пообіцяв, що у випадку перемоги консерваторів на парламентських виборах 2015, його уряд ініціює референдум щодо подальшого членства Британії в Євросоюзі. Таким чином Кемерону вдалось залучити голоси євроскептиків та сформувати новий уряд. У Великобританії не прийнято відмовлятись від обіцянок, тож 23 червня 2016 року мешканці Сполученого Королівства матимуть можливість сказати так або ні Євросоюзу.

Водночас сам Кемерон отримав серйозний козир на переговорах з ЄС — наприкінці лютого цього року йому вдалось виторгувати для своєї країни хороші умови — Лондон отримав право з 2017-го до 2023-го не виплачувати жодної допомоги трудовим мігрантам з інших країн Євросоюзу, а також свободу від фінансування підтримки стабільності єврозони (таким чином, наприклад, проблеми Греції не є проблемою Лондона). Після закінчення саміту Кемерон урочисто проголосив, що “Британія ніколи не стане частиною європейської супердержави”.

Однак результати переговорів сподобалися не усім — як виявилось, у країні дуже багато людей вважає, що членство у Євросоюзі загрожує суверенітету Британії. Станом на сьогодні результат волевиявлення важко передбачити — розрив між прихильниками членства в ЄС та виходу з євроспільноти складає кілька відсотків.

{1}

Чим обернеться для Британії вихід з ЄС?

Вихід Британії з Євросоюзу звільнить Лондон від необхідності дотримуватись суворих європейських нормативних актів, дозволить зекономити значні суми, які країна перераховує у загальноєвропейський бюджет, а також укладати окремі торгові угоди з іншими країнами на власний розсуд та на власних умовах. Загалом прихильники Brexit виступають за те, щоб самим встановлювати закони, розпоряджатися національними фінансами, визначати режим прикордонного контролю.

Однак, за підрахунками фонду Bertelsmann, економія складе приблизно 0,5% від валового внутрішнього продукту, в той час як втрати від такого рішення складуть від 0,6% до 3% ВВП Об’єднаного Королівства лише в найближчі кілька років. Як випливає з опублікованого у травні дослідження консалтингової компанії JWG, фінансові інститути Британії в разі виходу з ЄС втратять у найближчі 10 років близько 21,5 мільярда доларів, а інша фірма, PricewaterhouseCoopers, прогнозує астрономічні збитки у 145 мільярдів доларів.
Однак постраждати може не лише економіка країни — під загрозою буде її цілісність, адже шотландські націоналісти погрожують проголосити незалежність Шотландії в разі виходу Британії з ЄС. У Гіблартарі також заговорили про приєднання до Іспанії у випадку перемоги євроскептиків.

Водночас, на думку аналітика Інституту світової політики Дарії Гайдай, Лондон не поспішатиме палити усі мости навіть у випадку перемоги прихильників виходу з ЄС.
“Слід відзначити, що є два варіанти: “м’який вихід” і “повний розрив”. За “м’якого сценарію” Британія збереже тісні, у тому числі економічні, зв’язки з ЄС, навіть відмовившись від членства. Якщо британці проголосують проти ЄС, швидше за все британський уряд обере саме цей варіант. Девід Кемерон, який сам агітує за ЄС, чудово розуміє всі небезпеки для Британії повного розриву з ЄС”,— переконана Гайдай.

{2}

Як Brexit вплине на Україну?

Якщо британці на референдумі проголосують за вихід із ЄС, це істотно змінить карту Європи, адже насправді до цього не готовий ані Лондон, ані Брюссель, переконана Дарія Гайдай.

“Це стане справжнім землетрусом для решти 27 членів Європейського Союзу і політично, і економічно. Наразі не схоже, щоб у Брюсселі, чи столицях ключових держав мали «план Б» на випадок, якщо голосування все ж таки буде не на користь ЄС. Це, до речі, правда і щодо Лондона. Адже Brexit несе реальну загрозу існуванню Сполученого Королівства як єдиної країни. Референдум безперечно посилить позиції євроскептиків, і існує ризик, що схожі ініціативи з’являться в інших країнах ЄС. Таким чином ЄС буде боротися за власну єдність, та відновлення віри в європейську ідею”,— вважає Гайдай.

Варто усвідомити, що в цьому випадку Брюссель зосередить усю свою увагу на вирішенні цієї проблеми, тож усі інші питання, в тому числі й Україна, відійдуть на другий, а то й третій план. Більше того — Британія є однією з тих країн, які послідовно підтримують Київ у протистоянні з Москвою.
“За таких умов (перемоги євроскептиків) питання України опиниться в кінці порядку денного ЄС. В особі Британії Україна втратить потужного гравця всередині ЄС, який послідовно виступав за жорстку політику щодо Росії, санкції, підтримку України. Британія, яка виступає проти посилення влади Брюсселя, підтримує розширення ЄС. За негативного сценарію у ЄС посиляться ізоляціоністські настрої, що аж ніяк не сприятиме подальшому зближенню України і ЄС”,— наголошує Гайдай.

Варто також зазначити, що результати британського референдуму вплинуть і на рішення уряду Нідерландів щодо долі іншого референдуму — щодо Угоди про асоціацію між Євросоюзом та Україною, який відбувся в цій країні у квітні цього року. Безперечно, і результати Brexit, і їхній вплив на взаємини між Брюсселем та Києвом обговорять і на міні-саміті Україна-ЄС, який запланований на 27 червня і в якому візьмуть участь Петро Порошенко та вище керівництво Євросоюзу.

Автор: Юрій Мацула
Джерело: 24 Канал