Проекти

b-00006474-a-00001200
Як позбутися пострадянськості?

13:40 6-3-2013

У 2012-2013 рр. Інститут світової політики у партнерстві з Грузинською фундацією стратегічних та міжнародних студій та Інститутом розвитку й соціальних ініціатив «Viitorul» (Молдова) реалізував масштабний проект «Як позбутися пострадянськості?».Мета ініціативи полягала у викоріненні негативних явищ в політиці та суспільстві, властивих пострадянському періоду розвитку. Під пострадянськістю мається на увазі форма соціально-політичної мутації, коли старі радянські цінності і моделі поведінки комбінуються з західними еквівалентами.Проект складався із трьох частин, в рамках яких феномен пострадянськості досліджувався в Україні, Республіці Молдова та Грузії. Вибір країн-об’єктів дослідження був мотивований не лише їхньою приналежністю до колишнього Радянського Союзу, але й офіційно задекларованими намірами трьох держав інтегруватися до Європейського Союзу. Ініціатива була підтримана Чорноморським трастом регіональної співпраці Фонду Маршалла.
Проект стартував у травні 2012 року з експертної дискусії, щодо визначення методології дослідження та індикаторів пострадянськості в політиці й соціумі. Участь в обговоренні взяли експерти Грузії, Молдови та України.
19 вересня 2012 року ІСП презентував рейтинг «Топ-10 найбільш пострадянських політиків в Україні, Грузії і Молдові», що був складений за результатами експертного опитування у трьох зазначених країнах. Експерти оцінили ступінь «пострадянськості» публічно висловлюваних установок політиків, їхніх способів прийняття рішень та моделей поведінки за десятибальною шкалою. Фоторепортаж.
{1}
Повний текст дослідження українською та англійською мовами можна завантажити тут.
У рамках проекту Інститут світової політики визначив атрибути пострадянськості у політиці та соціумі та розробив десять рекомендацій, виконання яких має сприяти знищенню цього явища в суспільно-політичному контексті. Презентація результатів дослідження в ІСП відбулася 14-го листопада 2012 року, а через місяць аналітична записка «Як позбутися пострадянськості?» була представлена молдовським політологам і соціологам у Кишиневі. Фоторепортаж.
З повним текстом аналітичної записки «Як позбутися пострадянськості?» можна ознайомитися тут: українська версія, англійська версія.
{2}
Щоб звернути увагу якомога ширшої аудиторії до цього негативного феномену було розроблено «Тест на пострадянськість». Провідні українські інтернет-видання («Главком», «Корреспондент», «Обозреватель») розмістили цей тест на своїх інтернет-сторінках.
Пройти тест

Дослідження «Як позбутися пострадянськості?» отримало широкий резонанс у експертних колах трьох країн та стало предметом жвавих дискусій. Зокрема, під час круглого столу, організованому 22 лютого 2013 року в Молдові, виявилися значні розбіжності між вченими з Молдови (МДУ і Бєльцький університет ім. А. Руссо) і Придністров’я (факультет соціології Тираспольського Університету ім. Т. Шевченка) щодо оцінки радянського минулого, а також між політичними аналітиками, психологами та бізнесменами.

26 лютого 2013 року Інститут світової політики презентував дослідження “Як позбутися пострадянськості?” разом з іншими своїми проектами у Європейському Парламенті. Фоторепортаж.
{3}
{5}
Українські депутати мали змогу ознайомитися з дослідженням ІСП «Як позбутися пострадянськості?» під час виставки-презентації організацій громадянського суспільства “Інформаційний ярмарок-2013 у Верховній Раді України” 6 березня 2013 року. Користуючись нагодою, народні депутати пройшли тест на пострадянськість. Результати тесту показали, що більшість опитаних політиків виявилися справжніми європейцями.
{4}