Публікації

b-00000221-a-00000139
Аналітична записка «Нова зовнішня політика України»

19:14 4-3-2010

Інститут світової політики спільно з Міжнародним центром перспективних досліджень підготували зовнішньополітичні рекомендації для нового Президента України.Цей проект готувався упродовж чотирьох місяців спільними зусиллями провідних українських експертів, які є спеціалістами в зовнішньополітичній сфері – Альоною Гетьманчук (придністровське врегулювання), Михайлом Гончаром (тема енергетичної дипломатії), Олександром Литвиненком (безпекові питання), Тетяною Силіною (відносини України і Євросоюзу), Олександром Щербою (відносини зі США).Завдання дослідників полягало не в тому, щоби виробити рекомендації для конкретної фігури – Віктора Януковича, Юлії Тимошенко чи іншого політика. Перед експертами стояло завдання написати зовнішньополітичні рекомендації не «під політика», а під національні інтереси України.

На жаль, чимало українських політиків доволі часто вдаються до маніпуляцій в зовнішньополітичній сфері, намагаючись здобути електоральну підтримку. Це стосуються найрізноманітніших напрямів – чи то співпраці з Росією (перебування Чорноморського флоту; гуманітарні питання), чи то співпраці з НАТО (вступати чи не вступати). Багато залежатиме від того, чи зможе новий Президент втриматися від спокуси і надалі підживлювати ілюзорне сприйняття громадянами зовнішньополітичних пріоритетів. Зовнішньополітичні рекомендації, представлені ІСП та МЦПД, – своєрідний підкажчик для нового Президента, для всієї його команди, що опікуватиметься закордонними справами.

Підготовлені рекомендації є результатом кількаетапної роботи. Спочатку експерти підготувати публікації, в яких давалася оцінка нинішньому стану того чи іншого напряму. Потім МЦПД і ІСП провели відео-конференції з регіональними експертами – зі Львова, Харкова, Одеси, Дніпропетровська та Києва. Таким чином аналітичні центри намагалися врахувати не лише «столичні думки», що могло би справити враження відірваності дослідження від інтересів усієї України. Після цього експерти готували рекомендації, які ґрунтувалися на власному досвіді, бесідах із іншими фахівцями з того чи іншого питання.

Зовнішньополітичні рекомендації Інституту світової політики – це колективна праця людей, які тривалий час займаються питаннями зовнішньої політики. Скептики можуть сказати, що ця робота буде марною – мовляв, надто слабке громадянське суспільство України, аби до нього прислухалися можновладці. Проте суттєвою відмінністю учасників нашого проекту є те, що вони не стануть простими спостерігачами політики нового Президента. Прізвища усіх наших експертів можна часто зустріти на сторінках провідних газет України, вони є постійними учасниками конференцій за кордоном, мають змогу спілкуватися з закордонними дипломатами, політиками. Тому Президент мав би бути сам зацікавлений в тому, аби ці рекомендації не пройшли повз його увагу вже зараз. Аби завтра не опинитися під шквалом критики за промахи в своїй зовнішньополітичній діяльності.

Повністю ознайомитися з дослідженнями українською мовою можна тут.