Публікації

E6FB4CC7-2B91-406A-8FF5-535CF818866F_w408_r0_s
Без Росії «нормандський формат» не буде працювати, але зустріч трьох країн може мати позитивні наслідки – заступник директора ІСП

17:32 4-4-2018

Росія пішла на поступки щодо миротворчої місії на Донбасі в обмін на приховання певної частини «Кремлівської доповіді», вважає експерт-міжнародник Максим Ялі. Таку заяву він зробив, коментуючи можливість зустрічі «нормандської четвірки» без Росії. З цього приводу політолог Євген Магда припускає, що представники Франції, Німеччини та України дійсно можуть зустрітись утрьох, але малоймовірно, що без участі Москви вдасться врегулювати конфлікт на Донбасі.

Експерт-міжнародник Максим Ялі вважає перспективу зустрічі «Нормандської четвірки» без четвертого учасника цілком реальною з огляду на скандал навколо отруєння Сергія Скрипаля. Самі ж перемови він оцінює як достатньо важливі, адже, окрім вирішення самого мандата миротворчої місії, необхідно узгодити і її деталі.

Радник голови МЗС Тарас Качка вважає, що варіант зустрічі без президента Росії Володимира Путіна розглядають як запасний варіант. Водночас він вбачає в такому форматі певний сенс як для України, так і для Заходу.

«Робити діалог між Францією, Німеччиною і Україною щодо вирішення конфлікту на Донбасі заручником бажання чи небажання Росії ніхто не хоче, і очевидно, що це буде сигнал: показати, що залежності від настрою і якихось вибриків ніхто не хоче, і плюс, до того, використати можливість, щоб зрозуміти, яку спільну тактику, спільну стратегію застосувати», – міркує дипломат.

Качка зазначає, що, хоча спільне стратегічне бачення місії вже є, країни-учасники переговорів повинні узгодити методи його імплементації.

«До Ради безпеки ООН потрібно визначити сам мандат. На сьогоднішній день його, наскільки мені відомо, немає. Є якесь бачення, спільні позиції, підходи. Зрозуміло, що досить інтенсивна дискусія триває з цього приводу. Але при цьому говорити про те, що вже готовий проект рішення і його мають поставити на голосування – я б не був настільки сміливим», – каже він.

Микола Бєлєсков переконаний, що без Росії «нормандський формат» не буде працювати, але зустріч трьох країн може мати позитивні наслідки.

«Нормандський формат» без Росії, звичайно, неможливий. Але консультації, ці переговори, я думаю, можуть дати результат, певну додану вартість, якщо європейцям вдасться прямо почати говорити, як про конфлікт говорить Курт Волкер (спецпредставник Державного департаменту США щодо врегулювання в Україні – ред.). Вони, звичайно, поділяють ті ж самі тези про миротворчу місію, але роблять це менше і все-таки певну двозначність Росії залишають. Тобто, якщо вдасться за результатами цього засідання сприяти тому, що Україна, США, Франція, ФРН матимуть єдину позицію і настільки її будуть відстоювати публічно щодо миротворчій місії – то з цього буде додана вартість», – сказав Бєлєсков у коментарі для «Ранкової Свободи».

Диявол у дрібницях

Виконавчий директор Інституту світової політики Євген Магда також припускає, що зустріч «нормандської трійки» символічно може бути вигідною для Києва та Євросоюзу.

«Зустріч керівників держав навіть утрьох, а не вчотирьох покликана, я думаю, ці інтереси до певної міри задовольнити: продемонструвати світові, що є держави, які хочуть врегулювання цього конфлікту, і є Росія, яка не надто переймається цією проблемою. Тобто думаю, що зустріч можлива, але очікувати, що без Росії проблеми Донбасу можуть бути вирішені, – все ж таки дещо наївно», – зауважує експерт.

Магда підкреслює, що спершу Рада безпеки ООН мусить ухвалити рішення про введення миротворців, а вже потім мова йтиме про можливості цієї місії.

«Із точки зору інтересів Анґели Меркель, Петра Порошенка та Емманюеля Макрона, зустріч в Аахені можлива, і я думаю, що вона відбудеться, але говорити, що вона значно прискорить процес появи миротворців, я б усе-таки не став. Нагадаю, що Німеччина ж не постійний член Ради безпеки ООН, на відміну від Франції. Тому для неї це теж важливо, щоб демонструвати власний вплив не лише на європейську, а й на світову політику», – додає Магда.

Він переконаний: на Заході не зацікавлені в тому, щоб Україна знову підпала під контроль Кремля, адже це матиме негативні наслідки і для самого Євросоюзу.

[…]

Опубліковано на сайті “Радіо свобода