Публікації

b-00013818-a-00001698
Нам потрібен антидепресант

14:41 20-8-2015

Газета “День”Сергій Солодкий, перший заступник директора Iнституту світової політики, про висновки для влади і суспільства за результатами опитування «Що українці думають про Україну?»72,3% українців хотіли б, щоб нашу державу асоціювали із заможною країною, водночас розуміючи, що корупція є основною перешкодою для руху України до ЄС (84,7%). Такими є ключові результати опитування On-line TRACK, проведеного компанією TNS у рамках проекту Інституту світової політики «Нова європейська політика. Заповнюючи прогалину в інформації». Про це учора було наголошено в Інституті світової політики, який представив у Києві результати соціологічного опитування щодо сприйняття українцями власної країни та її європейських перспектив.

До слова, у червні 2015 року Інститут світової політики (ІСП) представив результати соціологічного опитування щодо сприйняття України громадянами шести найбільш населених країн ЄС: Франції, Великобританії, Німеччини, Італії, Іспанії, Польщі. І головними висновками цього дослідження було те, що Україну асоціюють передусім з війною, Росією та бідністю, а головними перешкодами на шляху її вступу до Європейського Союзу є корупція та олігархія. Водночас, третина мешканців цих країн вважає, що захист України від агресії Росії є підставою для надання членства Україні в ЄС у майбутньому.

Метою нового дослідження ІСП було з’ясувати, чи відрізняється сприйняття українцями своєї країни від того, як її сприймають громадяни ЄС, а також чи однаково ми розуміємо вимоги, виконання яких відкриє Україні двері до Європейського Союзу. Результати цих двох «дзеркальних» опитувань дозволять ідентифікувати розбіжності у розумінні євроінтеграційних процесів українцями та громадянами ЄС, а отже, сформулювати більш реалістичний європейський порядок денний для України, зазначається у дослідженні, яке є у розпорядженні «Дня».

«ІЗ ЧИМ У ВАС АСОЦІЮЄТЬСЯ УКРАЇНА?»
Найбільше українці асоціюють Україну з корумпованою, неефективною владою (24,6%). Найчастіше цю асоціацію називали мешканці Центральної України. Таким чином, кілька гучних корупційних викриттів, прийняття низки антикорупційних законів та окремі реформаторські зусилля влади зовсім не переконали суспільство у тому, що в країні розпочались справжні зміни. Українські громадяни вимагають від керівництва країни конкретних результатів, прозорості та кращого звітування. Із другого боку, — наголошують автори дослідження, — це можна пояснити і тим, що відсутнє розуміння процесу реформування країни, пріоритетів у здійсненні реформ, натомість і попит на швидкий та популярний результат.

«НА ВАШ ПОГЛЯД, ІЗ ЧИМ В ЄС АСОЦІЮЮТЬ УКРАЇНУ?»
Перші дві асоціації українців з їхньою Батьківщиною практично повністю збігаються з їхнім уявленням про те, з чим асоціюють Україну громадяни ЄС: корумпована, неефективна влада (21,2%), війна (21,1%). Чимало українців вважає, що громадяни ЄС розглядають відносини з Україною із суто економічної точки зору. Так, відповідаючи на питання, з чим громадяни ЄС асоціюють Україну, 12,8% назвали дешеву землю, робочу силу та сировину, 9,5% — борги і кредити, 7,3% — ринок збуту, а 7% — родючу землю. Якщо порівняти ці дані з результатами опитування Інституту світової політики в країнах ЄС, — відзначається у дослідженні, — то з’ясовується, що ці уявлення мають підґрунтя, але лише частково: тільки в Італії українців асоціюють з прибиральницями (на рівні 10%).

«ІЗ ЧИМ БИ ВИ ХОТІЛИ, ЩОБ В ЄС АСОЦІЮВАЛИ УКРАЇНУ?»
Треба звернути увагу настільки одностайними були українці при визначенні бажаного образу України. Зокрема, відповідаючи на запитання: «Із чим би ви хотіли, щоб в ЄС асоціювали Україну? 72,3% — абсолютна більшість назвали заможну країну. Хоча цей показник досить високий в усіх областях, свого піку він сягає в Центральній Україні. Крім того, найчастіше цей варіант трапляється у відповідях представників старшого покоління. На другому місці бажаних асоціацій — європейські цінності (42,6%). Географічно, найменше тих, хто обрав цю опцію, живе у південних та східних областях України (менш ніж 40%). Третина респондентів (29,8%) висловили бажання, щоб гасло, яке часто лунало на Майдані — «Україна — це Європа» — стало стійкою асоціацією мешканців ЄС. 37,4% українців хотіли б, щоб їхню державу асоціювали з туризмом, що свідчить про готовність відкрити свою країну для світу та усвідомлення великого туристичного потенціалу України. Прикметно, що найчастіше про туризм згадували представники молодшого покоління.

«ЯКІ ГОЛОВНІ ПЕРЕШКОДИ ДЛЯ РУХУ УКРАЇНИ ДО ЄС?»
Цікавою є і відповідь українців на запитання: «Які головні перепони для руху України до ЄС?» Українці так само, як і громадяни ЄС, вважають корупцію (84,7%), олігархів (72,5%) та недостатній економічний розвиток (56,9%) головними перешкодами руху України до Європейського Союзу. До того ж українці значно критичніше ставляться до самих себе, ніж громадяни ЄС: ці причини назвали майже удвічі більше українських — наголошується у дослідженні.

«ЦЕ ОПИТУВАННЯ СИГНАЛ УКРАЇНСЬКІЙ ВЛАДІ, ЩО ТЕРПІННЯ УКРАЇНЦІВ НЕ БЕЗМЕЖНЕ…»
Сергій СОЛОДКИЙ, перший заступник директора Iнституту світової політики:

— Висновки з цього опитування мають виносити як можновладці, так і українські громадяни. Якщо мова йде про громадян, то це опитування має бути своєрідним холодним душем, щоб українці вже припинили жалітися на все і вся, щоб українці навчилися мислити крізь призму майбутнього, щоб українці вчилися шукати навіть і сильні сторони у собі, у своїй державі. Самокритичність це добре, але не завжди вона дозволяє будувати державу. Не завжди ця риса дозволяє змінювати державу.

Що мається на увазі. Коли два роки тому ми їздили по Україні, пояснюючи українцям переваги європейської інтеграції, що варто робити в державі, як би могла Україна жити, — всі українці відповідали: ви маєте рацію, бо говорите все правильно, але в Україні це неможливо. І ось українці себе апріорі запрограмували на негативний сценарій. Я не кажу всі, але багато, особливо тих, з якими ми спілкувались, програмували себе на те, що зараз називається зрадою. Вони бачили скрізь зраду, неспроможність українців самих себе змінювати, поліпшувати.

Але, звичайно, це опитування також і сигнал українській владі, що терпіння українців не безмежне, що українці не сліпі і не глухі, вони бачать, що відбувається. І ось власне, коли українці кажуть, що заважає європейській інтеграції, а це корумпованість, вплив олігархії на порядок денний України, не реформованість країни, то це все мало б мобілізувати українську владу. Дивно, що досі не мобілізувало, бо Україна вже понад півтора року живе в умовах постійної турбулентності, яку нам спричинив наш близький сусід. Здавалось, щоб ще мало зумовити такий внутрішньополітичний струс, щоб усі засукали рукава і почали щось робити.

Виявляється, що не все так просто, але позатим ми бачимо, що українці готові контролювати і впливати на українську політику принаймні таким опитуванням.

Можна відзначити ще один висновок. У цьому опитуванні українці показали себе європейцями, можливо, не в найкращому розумінні. Що я маю на увазі? Два місяці тому ми проводили опитування в шести найбільш населених країнах Європейського Союзу. І ми запитували, які ваші три асоціації, пов’язані з Україною в громадян Польщі, Німеччини, Франції, Іспанії, Італії і Великобританії. Більшість відповідали, що Україна асоціюється у них з війною, з бідністю і далі варіації в залежності від країни. В Італії на третьому місці була асоціація — прислуга. У Німеччині на третьому місці була асоціація — Кличко.

Крім того, ми бачили, що інші європейці сприймають доволі скептично те, що відбувається в Україні. І події довкола України, звичайно, позначаються на сприйнятті. Коли ми запитували українців, то бачили, що за великим рахунком сприйняття українців самих себе мало чим відрізняться від того, як нас сприймають французи та німці. І насправді, це добре, що у нас є такий реалістичний погляд на те, що відбувається в країні.

Але, повертаючись до висновків, хочу відзначити таке: українцям потрібен якийсь антидепресант. Українцям нарешті потрібно себе запрограмувати на позитив. Якщо себе на позитив не запрограмувати, то нічого у нас не вийде. І саме через це ми поставили одне дуже важливе запитання, щоб українці трішечки відштовхнулися від буденщини, від сьогоднішнього і вчорашнього дня: «як би ви хотіли, щоб вас, Україну, сприймали в Європейському Союзі».

І тут дуже цікаві результати. Наприклад, українці хотіли б щоб Україну сприймали: 1) як багату державу, 2) як європейську державу, 3) як державу регіонального лідера. І для нас це було відкриття, коли п’ята частина українців хоче, щоб Україна була лідером у регіоні. Тобто, ми бачимо, що в Україні є прихований імпульс позитивізму, позитивно-оптимістичного погляду на самих себе. Його потрібно укріплювати, зміцнювати. І тут, звичайно, велику роль грати може не тільки влада, а й мас-медіа. Тут я можу похвалити газету «День», яка якраз і програмує українцям позитив.

Через такі опитування наш інститут сподівається, що ми будемо все-таки себе програмувати на правильний шлях і Україна швидко буде змінюватись у кращому розумінні, щоби нам з часом за рік-два не доводилось проводити якісь опитування, щоб боротись з українським песимізмом.