Публікації

1
Не варто чекати від Волкера дива, варто використовувати можливості

10:28 21-5-2018

Спеціальний представник Державного департаменту США по Україні вшосте за десять місяців побував у нашій країні. Фактично американський дипломат відновив практику човникової дипломатії, запровадженої Генрі Кіссінджером ще у 70-х роках ХХ століття, що серед іншого свідчить про масштаб конфлікту на Донбасі.

Місія Курта Волкера виглядає далекою від завершення, проте окремі її результати можна підвести вже сьогодні. Створено канал комунікацій з Кремлем, який до останнього часу підтримував Владислав Сурков. Практично доведено їх неефективність, незалежно від того, змінить чи ні Росія свого переговорника з Волкером. Той пройшов певну еволюцію: якщо на початку своєї роботи говорив про Суркова як архітектора російської гібридної агресії, то після перших місяців та отриманої інформації схиляється до думки про відповідальність Путіна за агресію на Донбасі.

Американський дипломат продемонстрував нову якість риторики, яка до 2017 року практично не звучала у заявах офіційних представників Заходу. Курт Волкер підкреслив, що Росія несе відповідальність за агресію на Донбасі, а кращим захистом російськомовного населення міг би стати вихід російських військ з окупованих територій. Він не без сарказму відзначав, що територія самопроголошених республік на Донбасі – єдине в Україні місці, де помітно  страждають представники російськомовного населення.

Дозволю собі припустити, що Волкер був безпосередньо причетний до ухвалення рішення про надання Україні ПТРК Javelin. Напередодні свого нинішнього візиту в Україну він наголосив на необхідності збільшувати ціну можливого  російського прагнення  розширити контрольовану українську територію. Є підстави говорити про  Курта Волкера як про поміркованого яструба, що властиво республіканському політичному середовищу.

Ще одна важлива особливість риторики Волкера: він активно згадує про окупований Росією Крим, хоча у Мінських домовленостях про них не йдеться, нагадуючи, що санкції проти РФ прив’язані до факту її анексії українського півострова. Курт Волкер наголосив, що після анексії Криму ситуація з дотриманням прав людини на півострові суттєво погіршилася.

Хоча не можна говорити про прямий вплив активності Курта Волкера на позицію ЄС, проте його заяви підштовхують представників Франції та Німеччини до помітної активізації, адже саме Берлін та Париж взяли на себе відповідальність за врегулювання конфлікту на Донбасі, створивши Нормандський формат. Ось і цього разу Волкер прибув в Україну після тристоронніх переговорів в Аахені та напередодні візитів Ангели Меркель та Еммануеля Макрона до Росії.

Марафон Волкера триває. На його позиції не вплинула зміна державного секретаря США, проте і розширення повноважень спецпредставника, про яке встигли написати деякі заокеанські медіа, не відбулося. Курт Волкер продовжує безпосередньо впливати на перебіг ситуації на Донбасі, і його активність є індикатором інтересу Вашингтону до подій на сході України. Не варто чекати від Курта Волкера дива, варто використовувати можливості, які він створює своєю роботою.

Євген Магда, директор Інститут

Опубліковано на сайті «Народна правда»