Публікації

b-00005200-a-00000958
Підсумкова записка «Україна: діагностика національної (не)безпеки»

13:25 17-12-2013

Інститут світової політики за підтримки уряду Норвегії та Офісу зв’язку НАТО в Україні опублікував підсумкову аналітичну записку за результатами масштабного проекту «Стратегічний дискусійний клуб».Офіційна презентація аналітичної записки відбулася 16 грудня 2013 року на шостому засіданні Стратегічного дискусійного клубу «Пост-Вільнюс: діагностика національної (не)безпеки». В аналітичній записці зазначається, що головні виклики для безпеки України мають внутрішній характер. Слабкі інститути, загальна корупція та непрозорість політичного процесу зробили Україну надзвичайно вразливою перед внутрішніми і зовнішніми загрозами, поляризували суспільство та часто породжують кризові ситуації. Нездатність української еліти подолати внутрішні загрози безпеці є причиною періодичних криз в енергетиці, економіці, судовій системі та інших сферах.
У дослідженні наголошується, що найбільш релевантним інструментом для підвищення безпеки Україна і подолання причин її вразливості є глибокий і всеохопний процес європеїзації, який би посилив інститути, посприяв викоріненню корупції та підвищив підзвітність та прозорість процесу прийняття рішень. Разом з тим, слід пам’ятати, що процес європеїзації необов’язково передбачає членство України в ЄС, а дає можливість отримати вигоди від коштів і передових практик без втрати суверенітету.
Десять провідних українських та закордонних експертів долучилися до написання цієї аналітичної записки, серед них: колишній посол США в Україні (1998-2000), старший науковий співробітник Інституту Брукінгса Стівен Пайфер, колишній посол Польщі при НАТО д-р Єжи Марія Новак, експерт Королівського інституту міжнародних відносин Джеймс Шерр, голова відділу проблем європейської безпеки Інституту Європи Російської академії наук Дмітрій Данілов, експерт Фінського інституту міжнародних відносин Аркадій Мошес та інші. У документ були включені їхні рекомендації щодо подолання основних загроз національній безпеці України.
З повним текстом аналітичної записки українською та англійською мовами можна ознайомитись тут.