Публікації

b-00003113-a-00000640
Полісі-бріф “Як подолати прірву у сприйнятті між Румунією та Україною?”

18:34 8-1-2013

Інститут світової політики та Румунський центр європейської політики підготували полісі-бріф «Долаючи прірву у сприйнятті – погляд із Бухареста та Києва».У ньому проаналізовані негативні стереотипи, які панують у Румунії щодо України і, навпаки, в Україні щодо Румунії. Дослідження може стати в нагоді дипломатам обох країн задля того, аби двостороння співпраця розвивалася на партнерських засадах для досягнення стратегічних цілей.\
Румунія приділяє багато уваги відносинам із Росією, але, так виглядає, що ігнорує свого найближчого сусіда, Україну, з яким має спільні стратегічні інтереси. На жаль, відносини між Румунією та Україною і донині перебувають у полоні певних хибних інтерпретацій.

Нагадаємо, у травні 2012 року Інститут світової політики та Румунський центр європейської політики організували у Бухаресті Українсько-Румунський Громадянський Форум, який став першою спробою румунських та українських експертів подивитися за межі негативних стереотипів, помилкового сприйняття країнами одна одної і історичних непорозумінь. Він дозволив обговорити конкретні пропозиції і сфери співробітництва між Бухарестом та Києвом.

Поглиблення відносин між двома країнами, подолання або виправлення хибних інтерпретацій, створення і розвиток інших вимірів нинішнього партнерства – лише деякі напрямки, над якими мають працювати дипломати, експерти і можновладці двох країн.

Європеїзацію порядку денного Румунії-України можна розглядати як ключову ідею послідовної та чесної співпраці у майбутньому. Румунія могла б поділитися зразками кращих практик функціонування Євросоюзу. В обговоренні можуть взяти участь представники еліт обох країн, оскільки саме серед них наразі поширене нейтральне сприйняття двосторонніх відносин.

Подолання прірви: найбільш проблемним на двосторонньому порядку денному є питання національних меншин. І Бухарест, і Київ виявляють інтерес щодо його вирішення, але діалог на офіційному рівні є дещо неповноцінним. Тому ми рекомендуємо залучення нейтрального зовнішнього модератора, який би допоміг вирішити питання. Таким посередником міг би виступити Європейський Союз, що відіграє важливу роль у вирішенні про блем меншин.

Східне партнерство – з боку румунської дипломатії потрібні більш рішучі дії з метою позиціонування Румунії в ЄС як адвоката інших країн регіону (окрім Республіки Молдова). Україна також зацікавлена у вирішенні замороженого придністровського конфлікту на своїх кордонах, і це може бути одним з основних елементів спільного порядку денного.

Регіональна співпраця – Румунія має включити Україну до стратегічного партнерства з Польщею з метою поглиблення і закріплення тристороннього співробітництва.

Головування в ОБСЄ в 2013 році – Україна знову опиниться в центрі уваги міжнародної спільноти, коли в 2013 році перебере на себе головування в ОБСЄ. Водночас офіційному Бухаресту має заохочувати Київ до приділення уваги до придністровського конфлікту.
Повну версію полісі-бріфу можна прочитати ТУТ.