Публікації

Статус як символ

01:40 24.03.17
Коментар директорки ІСП Альони Гетьманчук газеті "День".

Повний текст статті доступний тут.

Позавчора Верховна Рада 232 голосами «за» ухвалила резолюцію-звернення до американського Конгресу з проханням надати Україні статус основного союзника США — не члена НАТО. «Відповідно до духу і букви Будапештського меморандуму, а також на розвиток стратегічного партнерства між нашими державами звертаємося до США з проханням розглянути питання щодо укладення з Україною оборонної угоди та надання Україні статусу Основного союзника поза НАТО», — наголошується у документі.

Директор Інституту світової політики Альона ГЕТЬМАНЧУК скептично ставиться до можливості отримати статус основного союзника США поза НАТО (MNNA) на даному етапі, так і до його суттєвої доданої вартості для нинішніх безпекових потреб України. «Сподіваюсь, що парламентарі, які ініціювали звернення, детально аналізували переваги такого статусу та тестували ґрунт у новій адміністрації США щодо подібних закликів з боку України, оскільки за Адмінстрації Обами подібна пропозиція Києва на переговорах не викликала нічого іншого, як роздратування у Вашингтоні», — сказала вона в коментарі «Дню».

На її думку, таке звернення має сенс, якщо визнання України як основного союзника поза НАТО потрібне як стартова переговорна позиція для дискусії на тему майбутньої безпекової співпраці. «Якщо йдеться про спробу отримати безпекові гарантії від США, то MNNA навіть в разі його отримання їх забезпечити не може. Він потрібен швидше як: а) символічний жест союзництва із США; б) спосіб орендувати або придбати на пільгових умовах надлишки американської військової техніки й реалізовувати спільні проекти», — акцентувала вона.

За її словами, після початку агресії Росії Україна через існуючі безпекові програми отримує більше допомоги з боку США, ніж частина країн із статусом MNNA. «Крім того, сьогодні навіть ті країни, які є союзниками США по НАТО, мають двосторонні безпекові угоди (Японія, Південна Корея, Філіппіни) і на території яких розміщені військові бази США, не впевнені до кінця у дієвості американських гарантій безпеки і шукають додаткові шляхи посилення безпеки. Годі вже говорити про статус MNNA», — наголосила пані Гетьманчук.+

Вона вважає, що Україні зараз варто сконцентруватись на продовженні і посиленні діючих безпекових програм із США — військові інструктори, спільні військові навчання, військова техніка та обладнання etc — для максимальної модернізації української армії. «На статус союзника MNNA можна чекати довго і безперспективно, а посилювати армію треба вже зараз. Символів вже достатньо, особливо якщо вони не дуже досяжні», — резюмувала директор Інституту світової політики.

Запрошення до участі: Навчання для журналістів з висвітлення питань, пов’язаних з ЄС
Центр євро-атлантичної інтеграції та демократії (аналітичний центр у Будапешті) разом з Інститутом світовoї політики організовують навчальну програму, що дозволить молодим українським журналістам поглибити розуміння питань і процедур, пов’язаних з ЄС.
Підписатися на новини ІСП
×
Підписатися на новини ІСП
Якщо ви бажаєте отримувати на ваш e-mail новини ІСП, ви можете підписатися на розсилку. Листи будуть надходити, коли на сайті з`являться свіжі новини, але не частіше, ніж три рази на тиждень.