Відео

0
10 років Косово: чому Україна не визнає його незалежність?

15:42 19-2-2018

Рівно десять років тому парламент Косово проголосив незалежність цієї республіки. Проте цю незалежність визнали не всі країни, і Україна в тому числі.

Крім того, привід про це поговорити з’явився, тому що Сербія і Косово планують вступати до Європейського Союзу. І до Сербії висувають умову, що до 2020-го року, коли Сербія повинна вступати в ЄС, вона повинна або повністю визнати незалежність Косово, або принаймні підписати певні угоди, які б дозволяли Косово вступати в ООН.

Проте президент Сербії відреагував, що навряд чи Сербія визнає незалежність Косово задля вступу в ЄС.

В студії  Громадського радіо заступниця директора Інституту світової політики Наталя Іщенко.

Сергій Стуканов: Як, на ваш погляд, буде розвиватися ця історія?

Наталя Іщенко: Сербія зраз шукає компроміс, який би влаштував населення країни. Є така думка, що вони можуть прибрати назву Косово як частини Сербії з Конституції, і підписати з цією автономією договір про те, що Косово може бути членом ООН. Але це лише один з варіантів, які обговорюються. Яке серби ухвалять рішення, невідомо, але я думаю, що вони точно не є готовими повністю та остаточно визнати Косово як незалежну державу.

Євген Павлюковський: Хто саме не готовий – сербська політична частина чи в цій країні діють якісь інші сили, яким просто вигідна така ситуація на Балканах?

Наталя Іщенко: І те, і те. По-перше, самі серби не хочуть однозначно визнавати незалежність Косово. Для них це дуже боляче, тому що це така історична територія, і вони не можуть від неї відмовитися. Що стосується зовнішніх сил, то дуже сильно сербів підбурюють росіяни для того, щоб вони не домовлялися з Косово. Тобто теоретично якісь двосторонні домовленості можуть бути, але росіяни роблять все, щоб вони не відбувалися. Наприклад, вони вкладають великі кошти, щоб антикосівська пропаганда виходила на міжнародний рівень. Самі росіяни профінансували і займаються промоцією антикосівського фільму.

Сергій Стуканов: Україна не визнала незалежність Косово. Прокоментуйте нашу позицію?

Наталя Іщенко: В мене є особисте враження, що ця тема заскладна для наших політиків і вони не хочуть туди втручатися. Наші дипломати завжди користуються міжнародним правом, але Міжнародний суд ООН визнав, що Косово мало право на оголошення своєї незалежності. Постає питання – чому хтось ігнорує це рішення суду ООН? Хоча насправді, це рішення носило рекомендаційний характер, але тим не менш воно було. І Євросоюз рекомендував визнати Косово.

Пропонуємо послухати повну версію розмови.