Блог директора Інституту світової політики Альони Гетьманчук для “УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВДИ”Микола Азаров побився об заклад з Александром Квасьнєвським з приводу того, що через 10 років максимум Україна буде у Євросоюзі. Принаймні, саме так вважає український прем’єр. Що з цього приводу думає колишній польський президент, який своїм головуванням в Ялтинській європейській стратегії (YES) та статтями в західній пресі продовжує імідж великого промоутера України в Європі – незрозуміло. Судячи з того, що це було парі – у Кваснєвського дещо інша думка. І, швидше за все, він не вірить у цифру “2022”. Чи я не права, пане Кваснєвські?Що ж, добре, що Азаров б”є об заклад на те, що Україна максимум у 2022 буде в Євросоюзі, а не в Єдиному економічному просторі. Було б ще непогано, якби він побив парі з Владіміром Путіним, що Україна ніколи не буде в Митному Союзі. Те, про що представники Партії регіонів та наближені до них політологи розповідають не на камеру. А в дещо пом’якшеній версії – і “на камеру”.
Інтрига дійсно загострюється серйозна: у Митному Союзі вже заявляють, що його члени навіть готові знизити імпортні мита на низку товарів, аби тільки Україна дала “добро” на вступ до цієї організації. Розрахунок простий: поки Євросоюз бездоганно грає свою роль “твердого горішка” у переговорах з Україною по Зоні вільної торгівлі, росіяни намагаються швидко показати, наскільки гнучкою та поблажливою є інтеграція України в іншому напрямку. Зона вільної торгівлі з СНД? Максимум два вилучення – цукор (за наполяганням Росії) та етиловий спирт (за наполяганням Казахстану). Митний Союз? Знову все для України, навіть ціною власних збитків за рахунок зниження імпортного мита.
Зрозуміти наших північно-східних сусідів можна: вони нарешті усвідомили, що в України з ЄС на тему Зони вільної торгівлі все пішло серйозно, і тепер вже не знають, який батіг чи пряник краще застосовувати, аби цей процес зірвати. Все ж таки, з Євросоюзом в України залишилось два раунди переговорів – на наступному тижні у Брюсселі і потім ще один в червні. Є установка влітку цей процес закінчити. Навряд чи вийде підписати Угоду про асоціацію, складовою частиною якої є Угода по ЗВТ, на саміті Україна-ЄС в грудні у Києві (через внутрішні процедури в самому Євросоюзі), але головне мати її готовою на осінь до підписання і урочисто про це відзвітувати на саміті.
Від російських дипломатів доводилось чути, що у них є ще півроку, аби вирішити всі болючі питання з Україною, далі почнуться вибори і буде не до того. Насправді, у росіян є навіть менше часу: з готовою до підписання ЗВТ з Євросоюзом втягувати у Митний Союз буде дуже навіть проблематично. Правий фінський експерт Аркадій Мошес, що у Москви зараз залишається два варіанти: аби дотиснути Київ, або махнути на нього рукою…
Схоже, у російській столиці це розуміють, але ще не до кінця знають, з допомогою батога чи пряника стимулювати інтеграцію України в східному напрямку. “Батіг” Путіна у вигляді заяви про заборону імпорту деяких українських товарів у разі підписання Угоди про ЗВТ з ЄС, зробив йому ведмежу послугу: за деякими спостереженнями, лише мобілізував наших європейських друзів активізуватись на українському напрямку. Так само не допомогли й шантажистські переконування російських інтеграторів, що якщо зараз Україна не вступить до Митного Союзу, то потім їй доведеться туди вступати на менш вигідних умовах. Тепер, схоже, росіяни переходять і до пряників…
Але повернімось до заяви Азарова про Євросоюз. Взагалі-то, назвати її дуже оптимістичною не можна. Сергій Тігіпко розповідав на деяких зустрічах (зокрема, з екс-президентом Литви Валдасом Адамкусом, який відвідував Київ на запрошення Інституту світової політики), що Україна буде готова до членства в Євросоюзі за п’ять років.
Раніше вважалось, що євроромантизмом страждав лише Ющенко. Чого варта лише історія про те, як Україна кожен рік до кінця року вступала в СОТ. Виявилось, що Янукович та Ко – не менші романтики. Причому, це висновок не лише мій. Вперше про це я почула від посла однієї поважної європейської країни – про Януковича-романтика він говорив з певним розчаруванням… І ясно чому: команда професіоналів так масштабно анонсувала свій прагматизм, а зрештою виявилась такою ж романтичною, як попередня… Заявляє про підписання Угоди про Асоціацію до кінця 2010. Про безвізовий режим – у 2012. Тепер вже й про членство у Євросоюзі в 2022…
Але, як би це дивно не звучало, романтизм по відношенню до Євросоюзу для української влади – швидше корисний, аніж шкідливий. Орієнтуватись на членство в ЄС за нинішніх обставин в Україні та самому Євросоюзі – це вже романтизм. А допоки на Банковій і Грушевського називають ще й точні дати, доти ми, експерти та журналісти, можемо требувати їх виконання, щоб “Донбас не гнав порожняк”, а дійсно відповідав за свої слова.
А от на російському напрямку романтизм швидше шкідливий, аніж корисний. Ті, хто вірили, що кілька видовищних жертвоприношень примусить Росію “махнути рукою” на Україну і дозволять людям на Банковій спокійно займатись своїми справами – стали жертвами небезпечного романтизму. Так само небезпечно романтично називати дати. Достатньо сказати, наприклад, що за півроку буде вирішене питання з визначенням кордону в Азовському морі – росіяни зроблять все для того, щоб під ту дату протиснути свій варіант…
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.