29 квітня у Кишиневі відбулася презентація аналітичної записки, підготовленої спільно експертами Інституту світової політики та Інституту розвитку і соціальних ініціатив (IDIS) “Viitorul” (Республіка Молдова).Автори дослідження Корнел Чуря, Альона Гетьманчук, Леонід Літра та Едуард Тугуі проаналізували роль і еволюцію миротворчої місії в Придністров’ї протягом останніх 22 років. Експерти впевнені, що реформа миротворчої місії є необхідною умовою для врегулювання конфлікту, а тому розглянули декілька можливих сценаріїв її реформування в контексті подій в Україні та їх впливу на Молдову.{1}
Під час презентації експерт IDIS Едуард Тугуі відмітив, що у той час як ЄС і інші міжнародні організації здійснюють миротворчі місії, які орієнтуються на врегулюванні криз, зміцнення верховенства права; Росія використовує миротворчий контингент для того, щоб узаконити свою військову присутність на пострадянському просторі.
“Придністровська миротворча місія зіграла позитивну роль під час свого створення, але в результаті змін у регіоні та зоні конфлікту вона більше не відповідає наявним потребам. Минуло майже 22 роки, однак ця місія досі не перетворилася з тимчасового механізму, покликаного припинити військові дії, у місію, спрямовану на встановлення довіри і зближення позицій сторін в рамках врегулювання конфлікту. Таким чином, поточна миротворча місія повинна бути трансформована у міжнародну цивільну місію, що матиме чіткий мандат та конкретні завдання, діятиме неупереджено і відповідно до стандартів ООН”, – наголосив старший аналітик ІСП Леонід Літра.
{2}
У свою чергу, Корнеліу Чуря заявив, що «реформування нинішньої миротворчої місії є нелегким завданням у зв’язку із змінами в регіоні і відмовою Росії погодитися на зміни у поточному форматі”. Однак позитивним сигналом, на його думку, є те, що сторони все ж таки домовилися реформувати місію.
З повним текстом аналітичної записки українською мовою можна ознайомитись тут, а англійською тут
Найближчим часом дослідження буде презентовано у Києві та у Брюсселі.
Аналітична записка була підготовлена за підтримки Фонду Регіонального Співробітництва Чорного моря «Black Sea Trust» – проекту Фонду Маршалла (США).
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.