Пост в блог на “Українській правді” директорки ІСП Альони Гетьманчук
Можна тільки здогадуватись, наскільки вважає свою місію виконаною президент України за результатами візиту до США і його головної прикраси – зустрічі в Овальному кабінеті з президентом Трампом. Адже навряд чи ця місія полягала лише в тому, щоб просто “зачекінитись” з американським президентом раніше, ніж це зробить Путін. Попри титанічні зусилля, докладені для організації цієї зустрічі до того, як Трамп відбуде на G20 в Гамбург. Титанічні зусилля, які виявились затребуваними навіть на фоні сприятливої для прийому українського президента кон”юнктури всередині США.
Як на мене, головне питання, на яке важливо було отримати відповідь Україні у Білому Домі під час візиту Порошенка, полягало в наступному: американський президент вважає себе лише вимушеним арбітром в конфлікті Росії з Україною, чи може бути й нашим послідовним адвокатом? Йдеться саме про американського президента. Адже для багатьох поважних членів нової адміністрації (того ж радника МакМастера чи міністра оборони Меттіса), це питання є швидше риторичним. І може навіть прозвучати як образливе для тих представників уряду США, які активно лобіювали нинішню зустріч Трампа з Порошенком саме під соусом “не можна зустрічатись з агресором раніше, аніж з жертвою”. Чи для тих урядовців, які в день візиту Порошенка до Вашингтона розширили список санкційних осіб за агресію Росії в Україні.
Водночас, з американським президентом це питання, на жаль, поки що залишається відкритим. І хоча сам Трамп ще під час першої телефонної розмови з українським президентом попросив останнього розповісти йому про агресію (“tell me about agression”), ризикну припустити, що визнавати дії Росії агресією – ще не означає підтримувати Україну у цьому конфлікті.
Насправді, як би парадоксально це не звучало, результати візиту Порошенка у площині врегулювання конфлікту з Росією, будуть зрозумілішіми не після повернення Порошенка з Вашингтона, а після завершення зустрічі Трампа з Путіним у Гамбурзі за кілька тижнів. Саме тоді стане більш ясно, на якого Трампа ми можемо розраховувати надалі – незалежного арбітра між агресором і жертвою, чи адвоката жертви.
Поки що добре, що в повідомленнях Білого Дому за результатами зустрічей з Трампом і Пенсом була підтверджена позиція США щодо вирішення конфлікту навколо України у Нормандському форматі та на основі Мінських домовленостей, до яких прив”язані санкції. Адже ще недавно на зустрічах з деякими іноземними лідерами (зокрема з європейським тезкою американського президента), Трамп, як стверджують поінформовані джерела, вкрай скептично реагував на згадки про Норманді і Мінськ, натомість грозився вирішити конфлікт напряму з Путіним.
Невідомо, чи після зустрічі з Порошенком Трамп остаточно похоронив цю ідею. Але очевидно, що спроба вирішити конфлікт з Путіним без врахування позиції України є в нинішніх обставинах серйозним політичним ризиком для американського президента. І тут залишається сподіватись, що Порошенко дуже переконливо пояснив американському президенту, в чому, власне полягає позиція України.
P.S. Більш детально про візит Порошенка до США читайте згодом у моєму щоквартальному публічному звіті на тему українсько-американських відносин.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.