Публікації

b-00005856-a-00001064
ІСП презентував рейтинг “Європейський президент”

16:09 19-5-2014

Інститут світової політики презентував 19 травня результати масштабного проекту «Європейський президент» – експертної перевірки головних кандидатів на президентську посаду щодо їх спроможності наблизити Україну до ЄС. Зокрема, стати своєрідними політичними гарантами виконання Угоди про асоціацію з ЄС.На презентації були присутні кандидати у Президенти Петро Порошенко та Ольга Богомолець, провідні українські експерти, громадські діячі, журналісти та дипломати країн-членів ЄС.{12}
Голова Наглядової ради ІСП Віктор Шлінчак, кандидат у Президенти України Петро Порошенко та директор ІСП Альона Гетьманчук
За результатами експертного дослідження Петро Порошенко є лідером рейтингу «Європейський президент». Один із авторів дослідження Сергій Сидоренко відмітив, що українські та закордонні експерти були майже одностайні у своєму виборі. 70 з 80 експертів включили Порошенка в трійку тих, хто гідний характеристики «європейський кандидат», при цьому 54 опитаних поставили його на перше місце.
З повним текстом публікації українською мовою можна ознайомитись тут.
{10}
Ольга Богомолець посіла третє місце, поступившись Анатолію Гриценку, Юлія Тимошенко – четверте, а Сергій Тігіпко – п’яте. Перш за все, експерти відзначили європейський «образ мислення, політичну культуру та поведінку» Богомолець.
{2}
Кандидат у Президенти України Ольга Богомолець
{8}
Журналіст, експерт з європейської інтеграції Сергій Сидоренко
Під час заходу було також представлено інфографіку, яка відображає “рейтинг європейськості” основних кандидатів за різними критеріями. Порошенко виявився лідером в усіх номінаціях, окрім однієї — щодо чесності виборів, де поступився Анатолію Гриценко та Ользі Богомолець.
Голова Наглядової ради ІСП Віктор Шлінчак вручив кандидатам почесні дипломи. Порошенко подякував Інституту світової політики за ініціативу та подарував прапор Європейського Союзу, з яким громадські діячі та політики виборювали Угоду про асоціацію з ЄС під час саміту “Східного партнерства” у Вільнюсі.
{13}
Після цього відбувся обмін думками щодо результатів дослідження. Експерти та журналісти мали змогу поставити свої питання кандидатам у Президенти.
{1}
{3}
Перший заступник директора ІСП Сергій Солодкий та головний редактор газети «День» Лариса Івшина
{4}
Старший програмний менеджер проекту “Об’єднуємося заради реформ”, Pact Inc. Юлія Єсмуханова та директор фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна
{5}
Посол Республіки Фінляндії в Україні Ар’я Макконен та народний депутат України Ірина Геращенко
{6}
Посол Швеції в Україні Андреас фон Бекерат, експерт Європейської ради з міжнародних відносин Ендрю Вілсон та експерт з міжнародного і європейського права Вадим Трюхан
{11}

Проект «Європейський президент» складався з декількох елементів. По-перше, 80 українських та іноземних експертів оцінили, чи відповідають основні кандидати у Президенти України критеріям європейського політика, а також чи зможуть вони наблизити Україну до норм та стандартів Європейського Союзу. По-друге, ІСП проаналізував програми та передвиборчу риторику кандидатів та як вони ставилися до європейських питань у минулому. І, в третіх, учасники виборчої гонки особисто відповіли на питання спеціально розробленої ІСП анкети.
Останній елемент є особливо важливим – відповіді кандидатів будуть опубліковані, що дозволить контролювати майбутнього президента (так само як і переможених політиків), і вимагати від них пояснень, якщо вони вирішать змінити свою позицію після дня голосування.
Дослідження проводилось у рамках проекту «Нова європейська політика» за підтримки USAID, UNITER (“Об’єднуємось заради реформ”) та Pact в Україні.