Публікації

b-00103121-a-00002162
Літра: Паризький бізнес-форум приверне увагу до можливостей, що існують в Україні

15:16 27-10-2016

Інтерв’ю Леоніда Літри, старшого наукового співробітника ІСП, для газети “День”.Як відомо, у нашій країні прем’єр відповідає за економічні питання, тому виникає питання, чого очікують в Україні від візиту Гройсмана до Парижа та його участі в бізнес-форумі?
— В Україні великі очікування щодо цього візиту. З одного боку, Франція — друга економіка Євросоюзу і другий партнер у ЄС після Німеччини. З другого, Франція — лише восьмий інвестор в Україні. Очікування полягають у тому, що Франція активізується як інвестор в Україні, й у нашій країні більше буде французьких інвестпроектів.
Що ж до бізнес-форуму, то він багато разів відкладався. Уперше причиною цього стали теракти в Парижі. Після цього його відклали через те, що Україна перебувала в політичній кризі й не було зрозуміло, хто буде прем’єр-міністром.
Цей форум давно готувався. Українська сторона чекає насамперед збільшення французьких інвестицій. Відомо багато випадків, коли французькі підприємці побудували успішний бізнес в Україні. Але щоб збільшити обсяги французьких інвестицій, треба ров’язати ті проблеми, про які говорить бізнес. А це проблеми з поверненням ПДВ і отриманням віз для сімей французьких бізнесменів. Усі ці проблеми містяться в Україні, й форум, на жаль, їх не вирішить. Форум — це така подія, яка приверне увагу до можливостей, що існують в Україні. А їх дуже багато.

А які меседжі в такому разі має донести Гройсман на зустрічах з вищим французьким керівництвом і беручи участь у бізнес-форумі?

— По-перше, він має чітко донести, що уряд розв’язує проблеми, з якими стикається французький і в цілому західний бізнес. Після цього форуму у французьких бізнесменів і інвесторів має бути чітке розуміння того, що до України можна їхати, інвестувати, не боячись, що у них відберуть бізнес або виникнуть якісь інші проблеми. У них має бути впевненість у цьому, їх має переконати український прем’єр.
Думаю, що Гройсману нелегко буде зробити це, бо ці проблеми не перший рік стоять на порядку денному. І деякі з них або не розв’язуються, або розв’язуються дуже повільно й при цьому вибірково.
А якщо говорити про інвестиції Франції, то вони є в багатьох галузях. Не лише, як заведено думати, в сільському господарстві. Зазвичай Францію розглядають саме з погляду інвестицій у сільське господарство. Насправді це перший сектор, де присутні французькі інвестиції. Другий — сектор банківських і фінансових послуг. Третій — роздрібні мережі й супермаркети: Auchan, Leroy-Merlin і Vinolioub. Четвертий — транспортна сфера. Група CMA-CGM пропонує проект будівництва терміналу для великих суден в Одесі, а Alstom реалізує спільний проект випуску міських трамваїв з City Transport Group (ЛАЗ). П’ятий і шостий — косметичний і фармацевтичний сектори, які дуже добре розвиваються в Україні. Сьомий сектор — будівництво саркофага над Чорнобильською АЕС, що здійснюється з участю французьких компаній Bouygues Construction і VINCI.
Тому можна відзначити, що Франція присутня в Україні й могла бути присутньою ще в більшій кількості секторів. Але перешкодою є внутрішні проблеми, які Україна не може розв’язати впродовж двох з половиною років. Однією з них, звісно, є боротьба з корупцією. Але це досить широке поняття. Французів у першу чергу цікавить незалежність судів. Вони хочуть мати впевненість, якщо їм доведеться звертатися до суду, то там буде справедливо розглянуто їхню справу. Іншими словами, що стосується очікувань від України, то для них найголовніше — судова реформа.
У даному випадку інвест-форум це якраз відповідна подія, щоб показати, які є можливості для інвесторів в Україні. Але набагато важливіше на цьому форумі переконати французьких інвесторів, що до України можна інвестувати й у них не буде проблем з боку державних структур, які традиційно розглядаються як підніжка для іноземного бізнесу.

Чи достатньо буде запевнень Гройсмана, або, іншими словами, чи є він досить самостійною фігурою, яка розв’яже згадані вище проблеми?

— Я не знаю, чи зможе він переконати французьких інвесторів. Але судячи з його візиту до США й участі в бізнес-форумі, то, мені здається, що він не був досить переконливим. Судячи з публікацій і оцінок експертів, він намагався залишити хорошу думку про себе й показати, що він може вирішити багато питань.

Оригінал публікації доступний на сайті газети “День”