Київ погодиться не на всі вимоги росіян? Попри зближення України з Росією, київський уряд не має наміру виконувати всі умови Кремля. Зокрема, Україна не планує визнавати Абхазію і Південну Осетію. Навряд чи відбудеться і пропоноване Владіміром Путіним об‘єднання «Газпрому» і «Нафтогазу» – пишуть Пьотр Косцинський і Тетяна Серветник в польській Rzeczpospolita.Уряд Віктора Януковича не визнає Абхазію і Південну Осетію – жест убік Заходу.\
«Для нас питання територіальної цілісності і непорушності кордонів – питання принципів. Крапка», – заявив глава української дипломатії Костянтин Грищенко в інтерв’ю газеті «Коммерсантъ-Украина». Це була відповідь на запитання, чи визнає Україна незалежність двох республік, які прагнуть повного відокремлення від Грузії. Не буде також нових російських баз в Україні. «Конституція України забороняє створення інших баз, окрім існуючої бази Чорноморського флоту», – додав міністр.
Грищенко також повідомив, що Україна не збирається змінювати свій статус у Співдружності незалежних держав. Її членство в СНД – неформальне. «Для активізації нашої участі в СНД достатньо буде нинішнього статусу», – сказав міністр. Він підкреслив, що чинний уряд відмовляється від попередніх підходів (наприклад, екс-президента Віктора Ющенка) – ніби «в СНД нічого доброго на нас не чекає» – але водночас дотримується переконання, що було б нереально вважати, ніби «СНД вирішить усі наші проблеми».
Україна обережна
За словами експертів у Києві, команда президента Януковича дуже обережно підходить до питання Абхазії і Південної Осетії, бо Україна сама має територіальні проблеми. Київ вів суперечку з Румунією за острів Зміїний у Чорному морі, а в Криму не бракує прихильників приєднання півострову до Росії.
«Я радий, що хтось розумний зміг пояснити Януковичу, чим могло б загрожувати Україні визнання сепаратистських грузинських республік», – каже Rzeczpospolita київський політолог Олександр Палій. На думку Альони Гетьманчук, директора Інституту світової політики (Київ), Україна не мала б жодної користі від визнання Абхазії і Південної Осетії. «А шкода була б суттєвою. Ізоляція на міжнародній арені, розрив відносин з Грузією і співвідповідальність за виселення більше 200 тис. грузинів з Абхазії в останні роки», – каже Rzeczpospolita Гетьманчук.
Саме Інститут світової політики ініціював дискусію щодо позиції України у цьому питанні. Заява інституту була донесена до українських і іноземних журналістів, експертів, політиків (зокрема, наприклад, до канцлера Німеччини Анґели Меркель) і дипломатів. «Ми знали, що рано чи пізно Росія поставить владі у Києві питання про Абхазію і Південну Осетію. Ми б хотіли, щоб не було запізно», – додає Гетьманчук.
Мови і підручники
На думку експертів, Москва може проковтнути складне для неї рішення Києва. Олександр Палій нагадує, що влада в Україні і так пішла на дуже великі поступки Кремлю в обмін на сумнівні економічні вигоди, зокрема, зниження ціни на газ. І йдеться не тільки про питання безпеки, такі як подовження терміну розташування в Криму Чорноморського флоту.
До українських шкіл повертається російська мова. Відомий своїми скандальними ідеями міністр освіти Дмитро Табачник пропонував навіть розробити спільний підручник з історії. Аргументував він це тим, що в українських підручниках «просто брехня». Віце-прем’єр-міністр Володимир Семиноженко виступає проти. «Такий підручник не планується. У нас будуть українські підручники, в Росії – російські», – сказав він. Однак Табачник послідовно проводить русифікацію української освіти.
Можливо, Київ також стане привітнішим з російськими політиками, відомими своїми антиукраїнськими виступами. Міська рада Сєвєродонецька – російськомовного міста на сході України – закликала президента Януковича скасувати рішення про визнання мера Москви Юрія Лужкова персоною нон-ґрата. Служба безпеки України в травні 2008 року заборонила Лужкову в’їзд в Україну у зв’язку з його заявою, що Севастополь має належати Росії. За рішення щодо Лужкова проголосував 41 депутат – двоє утрималися.
Ці двоє – з Блоку Юлії Тимошенко – стверджували, що голосувалиа б проти, але Лужков – почесний громадянин Сєвєродонецька. Місто прославилося завдяки з’їзду представників влади східних областей України, що відбувся під час Помаранчевої революції у 2004 році. Учасники виголошували тоді сепаратистські гасла.
«Газпром» і «Нафтогаз» будуть окремими структурами
Президент України розвіяв сподівання російської влади на об’єднання енергетичних компаній «Газпром» і «Нафтогаз». В інтерв’ю для BBC Віктор Янукович сказав, що Москва не погодиться на те, щоб ці компанії мали рівні частки у спільному підприємстві. «Тому ця пропозиція видається жартом», – зазначив лідер країни. Із пропозицією виступив прем’єр-міністр Владімір Путін. Янукович сказав, що об’єднання можливе на паритетних засадах, що уможливлять доступ України до активів «Газпрому». Однак, за словами експертів, Москва хотіла б мати контрольний пакет. У переговорах про модернізацію українських газопроводів, окрім Росії, має брати участь Європейський Союз. «Контролювати систему може Росія і Європа, в залежності від інвестицій у модернізацію», – додав Янукович.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.