Блог для Лондонської школи економіки Альони Гетьманчук, директорки Інституту світової політикиМожливий вихід Британії з Європейського Союзу не є темою для серйозного обговорення в Україні. Це питання і його наслідки для України не обговорюється на окремих експертних дебатах, не відображається в аналітичних розробках і не дискутується на ток-шоу. Медіа, в основному, безпристрасно фіксують у своїх новинах рівень підтримки такого кроку серед самих британців. Максимум – з короткою аргументацією противників та прихильників такого кроку, і що це означає для ЄС. Для ЄС, не України. Натомість посольство Британії в Україні, як би парадоксально це не звучало, – одне з тих найактивнішиз диппредставництв ЄС, яке ініціювало, запустило та підтримує інформаційну кампанію, спрямовану на підтримку українцями якраз інтеграції ЄС. Тобто, переконує українців у тих перевагах євроінтеграції, в яких не змогли переконатись британці.
Уряд України також оминає цю тему увагою. Принаймні, мені не довелось чути жодної серйозної політичної заяви Президента чи прем`єр-міністра з цього приводу. Можливо, в Україні ще не до кінця збагнули серйозність такого виклику для майбутньої Об”єднаної Європи.
Перед Британією та Україною сьогодні стоять неспівмірні виклики та загрози: якщо Британія сьогодні переймається своїм співіснуванням (coexistence) з Європейським Союзом, то Україна вимушена дбати про своє існування як держави загалом (existence). Анексія Криму, інспірована Росією війна на Сході країни, важка економічна криза з обезціненою в три рази національною валютою, півтора мільйона внутрішньо переміщених осіб – це ті речі, які відволікають увагу українців від інших важливих питань міжнародного порядку денного, якщо він прямо не стосується вирішення одного з України. Вирішення конфлікту на Сході України, зокрема.
Для пересічних українців поведінка британців, які бажають вийти з ЄС, швидше сприймається як незрозумілий каприз, аніж усвідомлене й продумане рішення. І цьому є пояснення: сотні тисяч українців ризикували своїми життями під час Революції гідності взимку 2014 року для того, щоб Україна могла почати жити за європейськими, а не корумпованими пострадянськими, правилами гри. І багато з них робили це під прапорами ЄС, від яких наразі хоче відмовитись частина британців.
Євросоюз для українців став уособленням майбутнього, руху вперед. Тоді як альтернативний варіант – Митний Союз з Росією – рухом в минуле, в безнадію. Це був вибір між мрією та ностальгією. Ні, українці не наївні романтики. Більшість з них дуже прагматично розуміє, що без чіткої ув”язки з Європейським Союзом – без його постійного політичного супервайзерства та фінансової допомоги – шанси України стати сучасною правовою державою значно менші, ніж з ним.
Якщо для британців ЄС, в першу чергу, це джерело ринку, то для українців Євросоюз – це одночасно і джерело ідентичності, і джерело модернізації. І якщо деякі британці думають, що захистити свій суверенітет їм вдасться краще поза ЄС, то українці усвідомлюють, що якраз поза ЄС їхній суверенітет буде постійно під прицілом реваншистської Росії.
Вихід Британії з ЄС стане серйозним подарунком для тих політичних сил та громадських об”єднань в Україні, які в один голос з російською пропагандою роками дискредитували Європейський Союз в очах українців, і вселяли в людей ненависть до всього європейського. Британці, якщо проголосують за вихід з ЄС, заберуть у нас, українців, які, як наша організація, роками ведуть інформаційну кампанію, промотуючи європеїзацію України, один з найважливіших аргументів за ЄС: до ЄС стоїть черга країн, які хочуть приєднатись, натомість ще жодна країна не висловилась за те, щоб вийти з Євросоюзу.
Зокрема, Британія була одним з підписантів так званого Будапештського меморандуму – документу, який в 1994 році давав безпекові запевнення Україні після її відмови від третього у світі ядерного арсеналу. Однак, після порушення територіальної цілісності України країни-підписанти дали зрозуміти, що документ не мав жодної юридичної сили, фактично залишивши Україну в безпековому плані один на один з агресивною Росією.
У ЄС без Британії Україна позбудеться одного голосу “за”. Британці традиційно підтримували перспективу членства для України в ЄС, хоча, можливо, й не дуже відстоювали. Очевидно, щоб зайвий раз не провокувати закидів на свою адресу з боку противників розширення ЄС, що британці, виступаючи за Україну в ЄС, насправді просто хочуть послабити Євросоюз. Однак, навіть якщо до планів провести референдум Британія не могла на повну спроможність лобіювати інтереси України в ЄС, навряд чи зможе зробити вона після спроби вийти з ЄС.
І хоча серйозно наслідків виходу Британії з ЄС для України ще ніхто не прораховував, наразі виглядає, що такий крок, в першу чергу, може стати серйозним іміджевим та комунікаційним ударом по самому ЄС, і втратою для мільйонів українців важливого ціннісного орієнтира, яким для них встиг стати ЄС з Британією включно.
Публікації
Можливий вихід Британії з ЄС: реакції з України
10:21 16-11-2015
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.