11-13 листопада у Парижі пройде Форум миру – масштабний захід, присвячений 100-річчю завершення Першої світової війни. У ньому візьмуть участь біля сотні лідерів держав світу, серед яких Дональд Трамп, Володимир Путін, Петро Порошенко та багато інших.
Багато розмов точилося про можливу зустріч Трампа з Путіним, проте американський президент заперечує її можливість. Причина – не в результатах проміжних виборів до Конгресу, де демократи отримали більшість у Палаті представників, а республіканці зберегли контроль над Сенатом. Французька сторона мінімізує можливість двосторонніх зустрічей учасників форуму, наголошуючи на масштабному характері Форуму.
Не менше очікувань викликає факт присутності на одному майданчику лідерів Нормандської четвірки. Проте і тут ситуація не надто оптимістична, адже “вибори” у так званих народних республіках Донбасу, заплановані на 11 листопада, є прямим викликом з боку Росії та порушенням Мінських домовленостей. Путін наче демонструє світові власну безкарність та робить ставку на ескалацію напруження. Це вже звична тактика Росії, яка намагається за допомогою імперського modus operandi вибудовувати відносини з світовою спільнотою.
Є ще один цікавий нюанс: Путіну сьогодні вигідні навіть дрібні протиріччя серед його супротивників. І дарувати Петру Порошенку та західним політикам можливість отримати рейтинговий позитив він, поза сумнівом, намірів не має. Тим більше – в умовах, коли Ангела Меркель заявила, що піде з посади лідера ХДС (партійний з’їзд відбудеться у Гамбурзі у грудні), і не буде претендувати на посаду канцлерства після завершення нинішньої каденції.
Зрозуміло, що героєм 11.11 намагатиметься стати Еммануель Макрон. Французький президент має хорошу можливість підхопити загальноєвропейське лідерство, у такий спосіб посиливши власні позиції всередині країни. Поки що за межами Франції молодий та енергійний лідер виглядає більш популярним, ніж всередині країни. Тому намагатиметься докласти зусиль, аби привернути до себе увагу світової еліти та трансформувати її у зростання популярності.
Щодо України позиція Кремля проста: з Порошенком діалог не вести, докласти зусиль для його поразки на виборах – як президентських, так і парламентських. Нагадаю, що у такий спосіб спробувати змінити владу легше, дешевше та менше шансів опинитися під новими санкціями з боку Заходу. Тому потепління на російсько-українському напрямі очікувати не варто.
Про перспективи взаємин Путіна та Трампа не варто мати ілюзій – Москва та Вашингтон будуть вести діалог, інше питання – наскільки результативним для обох країн він виявиться. Зустріч президентів США і Росії пройде під час саміту G-20 у Буенос-Айресі наприкінці листопада. Тому сенсацій з Парижу у найближчі дні очікувати не варто.
Євген Магда, директор Інституту
Опубліковано на сайті «Сегодня»
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.