Кажуть, що вислів «де два українці — там три гетьмани» насправді походить із польського «де два поляки — там три думки». Проте, судячи з останніх подій на польському політичному фронті, це висловлювання до українців пасує значно більше, ніж до поляків. Тоді як в Україні мало не кожен третій політик готовий приміряти на себе шати кандидата у президенти, — у Польщі навіть найрейтинговіший політик відмовляється від балотування на найпрестижнішу посаду в державі.Певна річ, для прем’єра Дональда Туска рішення, озвучене наприкінці минулого тижня, теж не було простим. Близькі до нього особи стверджують, що політик вагався до останнього. І в цьому немає нічого дивного: найбільші шанси на перемогу у президентських виборах, які відбудуться в Польщі восени, мав саме він. Скажімо, опитування GFK Polonia в середині січня продемонструвало, що за лідера «Громадянської платформи» вже готові проголосувати 27% населення, тоді як за чинного президента РП Лєха Качиньського, який уже підтвердив свою участь у наступній виборчій гонці, — лише 16%.\
Дональд Туск аргументував свою відмову просто: не хоче розпочинати гонку, яка закінчується президентським палацом, тому що це «лише питання престижу». «Я хочу залишатися прем’єр-міністром… у мого уряду є інструменти для досягнення цілей. Щоб їх досягти, нам потрібна реальна влада й інструменти. Вони є в уряду».
Дональд Туск став своєрідним першопрохідцем: до нього в Польщі ще ніхто з такою електоральною підтримкою не відмовлявся від участі у виборах. І ніхто не робив ставку на користь прем’єрства, а не президентства. Так, дійсно, у Польщі президент не може похвалитися серйозними повноваженнями, задовольняючи свої амбіції вотуванням тих чи інших рішень уряду. З іншого боку, це справді найпрестижніша посада. Навряд чи навіть самі поляки здатні згадати імена більшості своїх колишніх прем’єр-міністрів, а президенти Польщі добре відомі й за кордоном.
Крім того, вибори 2010 року в Польщі багатьма розглядались як своєрідний повтор президентських виборів 2005 року, з тією лише різницею, що тепер у дуелі Качиньський —Туск гору мав узяти останній. Усі чекали великого реваншу. До минулого року складалося враження, що цього реваншу з нетерпінням чекає і персонально Дональд Туск. Із його рішенням не брати участі у президентських виборах зникає не лише головна інтрига нинішньої кампанії під умовною назвою «фінальний двобій Туска і Качиньського». Починає бракувати й іншого важливого моменту: поляки були впевнені, що саме Дональд Туск має покласти край більш ніж неоднозначному для багатьох президентству Качиньського. Це має бути його персональний реванш.
Без протистояння Качиньському з боку Туска виникає небезпідставне побоювання, що в інших кандидатів від очолюваної Туском «Громадянської платформи» не буде таких шансів перемогти діючого президента, як у прем’єра. Це сьогодні опитування громадської думки демонструють, що й найбільш вірогідний номінант на місце Туска маршалек (спікер) сейму Броніслав Коморовський, і інший найбільш вірогідний кандидат від партії прем’єра міністр закордонних справ Радослав Сікорський спроможні спокійно переграти Лєха Качиньського. Проте не все так однозначно: досить згадати події п’ятирічної давності, аби зрозуміти, наскільки вдало можуть розіграти фінальні акорди кампанії Лєх та його головний ідеолог і брат-близнюк Ярослав Качиньський. Навіть Туск минулого тижня обмовився: мовляв, я — один, а їх — двоє. А він точно знає, про що каже: на попередніх президентських виборах у Польщі між першим та другим турами нинішній прем’єр випереджав Качиньського, фактично, на 10% (у першому турі переміг останнього з перевагою в кілька відсотків), проте у другому програв діючому президентові з розривом… майже 8%! І це була не єдина поразка Туска тієї осені: його партія «Громадянська платформа» тоді також поступилася політичній силі Качиньських на парламентських виборах. «Партійний» реванш Туск узяв 2007 року, після чого очолив уряд. Президентський був запланований саме на 2010-й.
Проте Коморовський чи, тим більше, Сікорський — це не Туск. І їхня перемога над діючим президентом не гарантована. Саме тому окремі польські експерти встигли охрестити крок Туска як маневр ризикований та… егоїстичний. Деякі з них прогнозують, що до середини травня, коли має бути остаточно озвучена кандидатура «Громадянської платформи» на президентських виборах, прем’єр, можливо, по-новому оцінить ризики своєї неучасті і прийме інше рішення. Проте в такий сценарій вірять одиниці.
Решта навколополітичної тусовки тепер переймається питанням: Коморовський чи Сікорський? Опитування, проведене серед 103 представників партії прем’єра тижневиком Newsweek Polska, свідчить, що 70% цієї політичної сили воліє, аби «Платформу» презентував саме Коморовський. Проте Дональд Туск в ефірі популярного ток-шоу Томаша Ліса в понеділок увечері зрівняв шанси обох цих політиків. Заявив, що обидва «мають достатньо переваг, аби виграти президентські вибори». І зізнався, що обох ще раніше попередив, аби були готові відповісти на такий виклик. Не знаємо, як для Коморовського, але для Сікорського таке попередження було більш ніж актуальним: польський міністр закордонних справ ще торік в одній із приватних розмов (яка потім стала публічною), обмовився, що вважає себе найпідготовленішим кандидатом у президенти з-поміж усіх можливих.
Так чи інакше, на боці Коморовського — більш ніж серйозний досвід роботи в польській політиці, починаючи з першого демократичного уряду Тадеуша Мазовецького, дуже низький відсоток негативного сприйняття в суспільстві, лояльність до Туска (хоча сам прем’єр уже повідомив, що не вважає цю рису перевагою в політиці), розсудливість. Серед його ключових вад — дуже обмежений міжнародний досвід. На боці Сікорського — неабияка амбітність, персональне знайомство з сильними світу цього, молодість та амбітність. З-поміж вад — запальність, брак внутрішньополітичного досвіду, імідж зверхньої особи серед багатьох пересічних поляків та дружина цікавого американського походження (колумністка The Washington Post Енн Епплбаум) — факт, який навряд чи не закортить розіграти під час кампанії представникам «дружньої» партії президента. Також невідомо, чи прем’єру Туску і президенту Сікорському вдасться мирно співіснувати у близьких для обох питаннях міжнародної політики. Так чи інакше, поки що зрозуміло одне: Коморовський і Сікорський представлятимуть два різні стилі президентства: перший — більш консервативний та традиційний, другий — більш новаторський та агресивний.
Хоч усі інші кандидати — явно слабші суперники Лєха Качиньського, ніж Дональд Туск, більшість поляків усе ж таки підтримала рішення прем’єра не йти в президенти (згідно з опитуваннями дослідницького центру MillwardBrown SMG/KRC, сприйняли рішення прем’єра як правильне 58% поляків, 31% опитаних оцінив його негативно).
Така підтримка зумовлена кількома чинниками. По-перше, багато наших сусідів підозрює, що справжній розрахунок Туска зводиться до того, аби отримати не разовий, а «подвійний реванш» над Качиньським: перемогу і на президентських виборах у 2010-му, і на парламентських у 2011-му. А це легше буде зробити, коли Туск залишатиметься прем’єром та — важливий момент — керівником партії. Його похід у президенти означав би відхід від керівництва «Громадянською платформою», що могло б спровокувати дестабілізацію в найпотужнішій польській політичній силі з невідомими для неї електоральними наслідками.
По-друге, Дональд Туск ще в листопаді минулого року ініціював внесення поправок до Конституції, які б обмежували повноваження президента країни. (Власне, це був перший серйозний дзвінок, що прем’єр може й відмовитися від участі у президентській кампанії). Він запропонував, зокрема, вилучити з повноважень президента право вето (щоб уникнути в майбутньому конфліктів між прем’єром та президентом), скасувати прямі президентські вибори і перейти до системи, за якою президента обиратимуть члени обох палат парламенту. Ще тоді Туск озвучив свою позицію: виконавча влада повинна перебувати в одних руках — сильного прем’єра та сильного уряду. Таким чином, багато поляків розуміє, що Дональд Туск вирішив не просто зробити вибір на користь прем’єрства. Він вирішив зробити прем’єрство в Польщі важливішим і престижнішим, ніж президентство. Тобто теорію нарешті втілити у практику — реальну владу змістити до кабінету прем’єра.
По-третє, Туск за два останніх роки встиг зарекомендувати себе як ефективний прем’єр, а з такими менеджерами в часи економічної кризи прощатися складно. Не факт, що інший прем’єр на його місці виявиться таким самим ефективним. Ідеться ж насправді про те, що за прем’єра Туска Польща стала єдиною країною Європейського Союзу, яка впродовж минулого стресового року продемонструвала економічне зростання (на 1,7%), а її ВВП зріс на 5%. Як результат — унікальний випадок (можливо, навіть єдиний), коли під час економічної кризи в країні підтримка провладної партії стала більшою, ніж була до відомих фінансових потрясінь. Так, якщо на виборах у 2007 році «Громадянську платформу» підтримували 41,5% виборців, то наразі за неї готові проголосувати вже 50% (згідно з грудневим дослідженням GFK Polonia).
Своєю відмовою балотуватись у президенти Туск лише зміцнює своє реноме в очах тих поляків, котрі вважають, що в складні економічні часи прем’єр не уникає відповідальності, намагаючись втекти до президентського палацу й звідти повчати та критикувати уряд, а готовий і далі боротися з кризою. І це при тому, що деякі польські експерти прогнозують: головні виклики для польської економіки ще попереду.
Не менш ефективний Туск-прем’єр і в тому, що стосується зовнішньої політики. Він реанімував зіпсовані за братів Качиньських відносини з Брюсселем, поступово дистанціювавши польського президента від участі у важливих євросоюзівських заходах взагалі. Він особисто опікувався обранням представника своєї партії на посаду президента Європарламенту, і колишній прем’єр Польщі Єжи Бузек таки ним став. Хоч усі прогнози віддавали це крісло представнику Італії. З таким самим запалом допомагав він іншому поляку й колишньому прем’єру стати генсеком Ради Європи, але Влодзімежу Цімошевичу зробити це не вдалося, зокрема й через негативне голосування з боку України (по секрету: оточення політика, як і загалом польська політична тусовка, були дуже розчаровані таким кроком начебто стратегічного партнера). Він, очевидно, з таким самим драйвом агітував би й за Радослава Сікорського на посаду генсека НАТО, якби ще на початковій стадії не було зрозуміло, що шанси бути обраним у нього мінімальні.
За уряду Туска Польща запустила свій головний євросоюзівський проект — програму «Східне партнерство». Хоча деякі польські дипломати й експерти у таких випадках люблять уточнювати, що автором цього проекту, взагалі-то, були представники ПіС, зокрема колишній заступник міністра закордонних справ, а нині відповідальний за зв’язки з Україною депутат Європарламенту Павел Коваль. До речі, ім’я цього депутата згадувалося торік у контексті кандидатури наступного посла Польщі в Україні, проте наразі вже зрозуміло, що затишне місце в законодавчому органі ЄС цей політик навряд чи обміняє навіть на посаду посла Європейського Союзу в Києві, яку, за деякими чутками, поляки теж були б не проти отримати.
Туску також вдалося створити видимість конструктивного діалогу з Росією. Причому не заграючи з нею під час війни в Грузії. Якби ще не такі «дрібниці», як неспроможність Туска зняти з порядку денного найболючіше для поляків питання у відносинах зі Сполученими Штатами — скасування візового режиму, то дипломатична картинка, створена його урядом, виглядала б досить-таки виграшно на тлі зовнішньої політики Качиньських, яка, своєю чергою, стала уособленням усіх страхів та фобій багатьох мешканців маленьких польських містечок і сіл.
Туск справді істотно обмежив поле для електоральних маневрів Качиньського. Як, у принципі, і деякі нові реалії на одному з поодиноких успішних напрямів для польського президента — українському. А саме — ключовий електорат Качиньського може не зовсім правильно розтлумачити його дружбу з людиною, котра під завісу свого президентства спантеличила поляків своїми указами про присвоєння Степанові Бандері звання Героя України та визнання ОУН-УПА. Швидше за все, «Громадянська платформа» навряд чи активно розігруватиме цю карту, але інші політичні сили — цілком (що продемонстрував своєю жорсткою заявою з приводу Бандери колишній прем’єр Лєшек Міллер).
З іншого боку, зрозуміло: незалежно від того, хто стане наступним президентом України і наступним президентом Польщі, — переосмислення польсько-українських відносин не уникнути. З українського лексикону й далі зникатиме слово «адвокат», а Польща продовжуватиме переключатися на «Східне партнерство» у його ширшому, ніж виключно український, вимірі. Це буде нове стратегічне партнерство, але про це іншим разом.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.