Пост в блог на “Українській правді” директорки ІСП Альони ГетьманчукКожних 2-3 місяці буваю у Берліні, щоб розповісти про Україну й заодно заміряти температуру. Ні, вже не по палаті – за рік німці зробили реальний прогрес в тому, що стосується подій в і навколо України.\
Але все ще часто відчуваю себе на деяких дискусіях у Німеччині (як і в інших європейських країнах), як на сеансах психотерапії. Причому у ролі психотерапевта, якому доводиться працювати з ломкою стереотипів та дезінформаційними судомами здавалось би розумних та критично мислячих людей.
І з кожним разом у мене все більше з”являється враження, що столиця Євросоюзу плавно переміщається з Брюсселя в Берлін, судячи з кількості різних зустрічей, обговорень і дискусій, які там відбуваються про долю Європи. Мабуть, в жодній іншій столиці не має стільки різних дискусій, дотичних до України, як у німецькій столиці.
У наступному році Німеччина ще й головуватиме в ОБСЄ. Тому дуже багато обговорень точиться з явним безпековим акцентом. Вже готуються деякі рекомендації. І не завжди однозначні.
Востаннє була у Берліні на щорічній конференції з питань Східної Європи. Найбільшій у Німеччині, як кажуть самі німці. Розмови з аналітиками й дослідниками з університетів суттєво відрізняються від розмов, які, наприклад, відбуваються на вечері з президентом Бундестагу чи іншими німецькими політиками або дипломатами. Бо якщо з останніми зазвичай у ці дні доводиться говорити з акцентом на найближче майбутнє України та реформи, перші все ще вперто нишпорять в нещодавному минулому, намагаючись заповнити прогалини у знаннях чи просто підкріпити свої уявлення про те, що відбувається.
Але ці люди так само важливі, бо формують громадську думку. А громадська думка у Німеччині здатна підкоригувати уявлення про світ навіть у таких здавалось би відомих андестендерів Росії, як Гернот Ерлер – відомий політик-есдек, який зараз є Уповноваженим уряду зі зв”язків з Росією. Так що, якщо нам не вдається напряму переконати німецьких політиків, доводиться заходити з чорного входу – переконувати тих, хто вміє переконувати населення.
Як завжди, пишу про деякі тренди, які зауважила під час останнього візиту до Німеччини:
– Ще жодного разу, перебуваючи у Берліні, стільки разів підряд не чула від німців заяв про те, що події в Україні – це війна в Європі, а не якийсь міжсобойчик на задвірках цивілізації. Скажу відверто: я готувалась до того, щоб самій про це говорити і пояснювати загрозу, яка йде з Кремля, але необхідність в такій аргументації відпала сама собою.
– Крим перестав бути темою для дискусій. Не тому, що забули. А тому, що навіть найпалкіші прихильники Росії на поважних зібраннях не наважуються публічно захищати Росію й пояснювати її логіку дій. Слово “анексія” з індикативного перетворилось на буденне. Зізнання Путіна з відомого пропагандистського блокбастера лише закріпили такий підхід.
– Вперше жодного разу не чула ремарок чи питань з приводу загрози неофашизму в Україні, які ще рік тому були звичним місцем. Очевидно, результати двох минулорічних виборів й усвідомлення того, що ультраправі не роблять погоди в прийнятті ключових рішень на Печерських пагорбах у Києві зіграв свою роль.
– Все менше відчувається самобичування, що це, мовляв, ми, німці і європейці, довели Росію до такого стану. Навпаки, все більше говорять про те, що Німеччина зробила все можливе, аби Росія не почувалась ізольованою та приниженою. Є й елемент образи на те, що Росія просто-напросто дурила європейців: робила вигляд, що хоче модернізуватись, реформуватись та ставати нормальною європейською країною, німці вірили й інвестували у неї свій час та ресурси, а насправді точила в задвірках ніж, щоб вставити його у спину Європі.
– Все спокійніше говорять про перспективу членства України в ЄС. Самі німці визнають, що крашої мотивації для трансформації країн Східної Європи вони так і не змогли винайти. Якщо ЄС дійсно зацікавлений в ефективному реформуванні України, то питання перспективи членства доведеться рано чи пізно все одно ставити.
– Все менше чути плачів Ярославни з приводу того, як вони страждають від санкцій. Те, що наприклад на кожному кроці можна зустріти в країнах Південної Європи. Тій же Італії, наприклад. Плакатись про втрати від санкцій в пристойній компанії – не в тренді, хоча постраждалі є.
Натомість, є речі, навколо яких роз”яснювальна робота ще потрібна серйозна.
– Багато питань досі вперто кружляють навколо процесу прощання Януковича з президентським кріслом. Зокрема, з приводу того, наскільки були дотримані норми Конституції України під час позбавлення Януковича президентства. Німці – страшні буквоїди, і російська мантра про державний переворот тут ні до чого. Хоча зрозуміло, що ця дискусія є безглуздою, бо навіть якби в Україні було два державних перевороти – це суверенна справа суверенної держави, а не підстава для анексії частини її території та військової агресії з боку іншої країни.
– Явно триває дискусія, як найбільш точно називати сьогоднішні події в Україні. У мене склалось враження, що потрохи вимальовується консенсус назвати це “штучно інспірованою Росією громадянською війною”. Бо елементи громадянської війни на Донбасі все ж, мовляв, спостерігаються, якби це не заперечували в Києві.
– Все ще не дають спокійно обговорювати ситуацію навколо України потужні антиамериканські конвульсії. Навіть у здавалось би дуже поважних людей. Вікторія Нуланд з пиріжками на Майдані та МакКейн на сцені виявились для багатьох достатнім доказом того, що Революція гідності – продукт американського втручання у внутрішні справи України. Хоча, знову ж таки, на питання “Чи може присутність двох американських політиків на Майдані виправдати анексію частини території та військову агресію на іншій частині суверенної держави?”, – відповісти не можуть.
-Все більше розмов про те, чи варто давати гроші Україні, якщо вона не здатна конвертувати їх у реальні реформи. Головне – реальну боротьбу з корупцією. Після Греції питання рятівного фінансового кола явно переосмислене і явно не на нашу користь. На прийнятті в представництві Єврокомісії у Берліні після ратифікації Угоди про асоціацію в Бундестазі хтось із спікерів іронічно пожартував, що, мовляв, готуйте свої гаманці, аби давати гроші України. По залу пройшовся нездоровий смішок.
Так чи інакше, перебуваючи у Берліні особливо починаєш вірити у приказку про краплю, яка точить камінь. Але, очевидно, шо точити його треба ще довго. У Німеччині, як і в багатьох інших країнах ЄС, наразі голосно оплакують втрату Росії, а не радіють з приводу того, що здобули Україну. І такий стан речей триватиме до того часу, поки німці та інші європейці не усвідомлять: повернути Росію вони зможуть тільки тоді, якщо їм вдасться надовго утримати й змінити Україну.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.