Публікації

b-00007918-a-00001390
Революція гідності international

14:39 29-1-2015

Пост в блог на “Українській правді” директора ІСП Альони ГетьманчукВсьоме презентували наш традиційний рейтинг лобістів. За результатами експертного опитування у ньому перемогла президент Литви Даля Грібаускайте.\
З чим пов’язана її перемога? Частково з тим, що позиції Грібаускайте по Україні впродовж минулого року були найбільш співзвучні з позиціями самих українців. Вона говорила те, що найбільш хотіли чути українці. Санкції ЄС щодо Росії? Важливі, але запізнілі й недостатні. Військово-технічна допомога? Литва готова допомогти, чим може. Перемовини з Путіним? З ним нема про що говорити, поки він поводиться, як терорист.

У людей дуже поінформованих є питання і до Далі з приводу її ролі на Вільнюському саміті. Зокрема, побутує думка, що якби не вона, і її вкрай жорстка позиція по Януковичу (мовляв, ви що не бачите, що він всіх дурить), тоді можливо було б вийти на якесь транзитне рішення – домовитись про підписання Угоди про асоціацію згодом, коли будуть зняти основні занепокоєння Києва.

Але перше місце литовського президента і своєрідне захоплення Грібаускайте я особисто пов’язую з двома факторами. По-перше, литовський президент – як, на мене, це привабливий для українців симбіоз європейського політика і “сильної руки”, яка все ще затребувана в українському суспільстві.

По-друге, революція гідності триває. Якщо всередині країни вона здобула першу важливу перемогу завдяки перемозі Євромайдану, то наша революція гідності на міжнародному рівні все ще попереду. Даля – приклад того, як навіть маленька країна, енергетично й економічно залежна від Росії, може гідно себе позиціонувати у світі. Завдяки Грібаускайте Литва продемонструвала, що залежність від російського газу не є геополітичним вироком. А торгівельні відносини з Росією не мають права зробити країну заручником агресора. Це при тому, що за деякими оцінками, Литва найбільше постраждала від російських торгівельних санкцій з розрахунку на душу населення. Що стосується України, нам потрібно відстояти своє право не на жалість з боку міжнародних партнерів, нам потрібно відстояти своє право на повагу. А для цього недостатньо бути жертвою агресії Росії.