Публікації

b-00001490-a-00000395
Що для поляків — корупція, то для росіян – фрукти

18:07 25-6-2011

Інтерв’ю директора Інституту світової політики Альони Гетьманчук для видання KyivPost.Україна — це корупція, фрукти, літо, козаки чи Помаранчева революція. Все залежить від того, кого з сусідів спитати, бо імідж країни у світі є дуже неоднозначним.\
Для білорусів ми асоціюємося із Помаранчевою революцією, для росіян — з літом, а для румунів – із козаками.

Такими були знахідки Інституту світової політики, що опитав політиків, експертів та журналістів із Білорусі, Грузії, Молдови, Польщі, Росії та Румунії, і склав по п’ять дуже різних асоціацій від кожної країни.

Опитування було презентовано 22 червня і мало на меті продемонструвати успіхи та прорахунки роботи українських дипломатів в країнах Чорноморського регіону.

За його даними, білоруси окрім революції асоціюють Україну з курортом Кримом, українською мовою, яка має у нас більше можливостей розвиватися, ніж білоруська— у них. Також у п’ятірці основних асоціацій Київ та “дружня країна”.

Так само “дружньою”, а також “великою країною” вважають Україну грузини, які навіть після зміни української владної верхівки продовжують бачити в нас союзників та стратегічних партнерів. Вони також асоціюють Україну з Помаранчевою революцією та національною кухнею. “Майдан і Революція троянд для грузин – це частина спільної історії», – йдеться у висновках дослідження.

“Великою державою” називають Україну представники маленької сусідньої Молдови. Для молдаван Україна також виглядає як буфер-рятівник між Сходом та Заходом, який захищає їхню країну від тиску Росії. Вони також асоціюють Україну зі спільною історією, причому як радянського періоду, так і навіть часів спільної війни із Османською імперією. Інші асоціації з Україною — знову кухня та столиця Київ.

Опитування інших південно-західних сусідів румунів показало вакуум уявлень про Україну в цін державі. Автори дослідження пов’язують це з тим, що українська діаспора в цій країні нечисленна і неактивна. Тому несподівано найперша асоціації румунів щодо нас — це козаки, інформацію про яких вони мають зі шкільних підручників з історії. Інші асоціації вказують на незабуті територіальні суперечки між двома державами, оскільки острів Зміїний фігурує як ще один об’єкт, в контексті якого румуни уявляють Україну. За шельф навколо цього острова країни навіть судилися у 2009 році.

Окрім того, румуни бачать нас крізь призму газових проблем з Росією, Помаранчеву революцію та вважають “молодою” і “незрілою демократією”.

Дуже цікаво дивляться на Україну росіяни. Для них наша країна — це своєрідний курорт, і тому асоціюється із літом, відпочинком, квітучими садами та фруктами. Російські експерти також виявилися єдиними, які пов’язали Україну з культурою, зокрема росіяни згадували український рок-гурт “Океан Ельзи”, а також письменників Миколу Гоголя та Тараса Шевченка.

Ще одна несподівана асоціація — фраза екс-президента Леоніда Кучми “Україна — не Росія”, тобто нас попри спільне минуле росіяни бачать як протиставлення “імперській” і “войовничій” власній державі.

Відсутність згадок про політичні асоціації директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук пов’язує із втомою від газової конфронтації між країнами. “А можливо, просто літо, всі планують відпочинок, і такі асоціації співпали із сезонним настроєм”, – сказала вона Kyiv Post.

Нарешті, польські експерти назвали чи не найгірші асоціації з Україною — як то корупція, дефіцит демократії, а також розділеність та невизначеність. Гетьманчук пов’язує це з провалом політики Януковича у польському напрямку, що призвело до “прохолоднішого” ставлення до нас збоку колись найбільш активного партнера у Європі.

“Польща чи не найбільше вболівала за Помаранчеву революцію, і за те, щоби після цієї революції було втілено реформи та було взято стрімкий курс на європейську інтеграції, підкріплений реальними діями”, – сказала Гетьманчук. “Але, на жаль так не сталося”.

Гетьманчук говорить, що “якщо за часів Ющенка у поляків було розчарування Україною, то за часів Януковича виникло роздратування” нами.

Водночас, на побутовому ґрунті поляки зберегли позитивне ставлення до нас, називаючи серед асоціацій спільну історію, гостинний народ та партнерство.