У горах, де закінчується Польща і починається Словаччина, про колишній кордон між двома країнами нагадують поодинокі стовпчики, розмальовані в кольори польського прапору. Коли проходиш повз них, особливо відчуваєш те, що європейці гордо називають свободою пересування.Звісно, щоб пройнятись зруйнованими кордонами в межах Об’єднаної Європи можна так само проїхатись авто і поспостерігати за закинутою інфраструктурою на колишніх прикордонних переходах, але ця мить занадто коротка, аби пройнятись красою шенгенського безкордоння на всі 100%. Хоча, зізнаюсь, після приєднання наших західних сусідів до Європейського Союзу у мене особисто з’явилась особлива спокуса міксувати авіа подорожі Європою з автомобільними саме через бажання відчути, що в якийсь момент людина все ж стає важливіша за прикордонну будку.\
Проте, кожен такий перетин є і своєрідним психологічним тестом. Проїжджаючи, а особливо прогулюючись безпосередньо по лінії польсько-словацького кордону, починаєш по-справжньому усвідомлювати, де знаходяться сьогодні Польща зі Словаччиною, а де Україна. Хоча тут, у віддалених гірських містечках, як і в Україні, старше покоління зазвичай не говорить англійською, а голівудська усмішка ще не увійшла в розряд обов”язкових атрибутів кожного представника сфери послуг, але в цих віддалених гірських містечках є сучасні аквапарки, є супермаркети Billa, недавно вибудовані гірські тунелі, котрі нічим не відрізняються від тих, що, скажімо, в австрійських Альпах чи приватні готелі, де безкоштовний wi-fi Інтернет є такою ж звичною послугою, як і сніданок у вигляді шведського столу. Для поляка з прикордонного зі Словаччиною регіону з’їздити до Словаччини за кількома пляшками “Бехеровки” така ж звична справа, як для словака з Братислави поїхати до Відня на яблучний штрудель і каву. Щоправда, й автівок з київськими номерами на під’їздах до австрійської столиці у перші дні цього року мені довелось нарахувати близько десятка. Як не складно здогадатись, вони дисонували в загальному потоці машин не лише жовто-синіми прапорцями на номерному знакові, але й своєю незвичною для Європи дороговизною: у будь-якого спостережливого та водночас особисто незнайомого з українськими реаліями австрійця могло скластись враження, що або 90% українців пересувається на “Лексусах”, або лише власники таких подібних авто мають змогу виїжджати до Об’єднаної Європи у відпустку.
Проте дозвольте повернутись до Польщі зі Словаччиною. А точніше, до традиційного питання багатьох українських євроатлантистів – чому вони змогли зрозуміти логіку великої євроінтеграційної гри й підключитись до неї, а Україна вирішила поспостерігати за тим, що відбувається на полі з трибун (причому, з місць за воротами). Саме “вирішила”, бо ризикну припустити, що одна з ключових причин нашої поразки на західному фронті є наша… запрограмованість на поразку. Ні в одній іншій центральній чи східній європейській країні мені не доводилось чути абсолютно неадекватний вислів з садомазохістським нахилом в “в Європі нас ніхто не хоче” (залежно від ситуації він модифікується на “в Євросоюзі нас ніхто не хоче” або “в НАТО нас ніхто не чекає”), яким зараз направо і наліво небезпечно розкидаються українські кандидати в президенти. І не тому, що в поляків чи словаків не було такого відчуття, а тому, що їхня небажаність в ЄС була… сама собою зрозумілою. В Європі не хотіли ні поляків, ні словаків, ні тим більше болгарів з румунами. Тому потрібно покінчити з цією історією самоприниження і не нав’язувати комплекс європейської неповноцінності хоча б тому поколінню українців, яких політики своїми “в Європі нас ніхто не хоче” ще просто не встигли запрограмувати в потенційних невдах.
Хто як не поляки та словаки можуть розказати, скільки підніжок їм ставили, перш ніж вони потрапили до Євросоюзу і навіть НА ТО. Александр Квасьнєвські, наприклад, любить згадувати, що для членства в НАТО у Польщі було дві головні перешкоди – Росія та The New-York Times (котрий теж, фактично ретранслював позицію Москви про небезпечність розширення Альянсу за рахунок країн колишнього Варшавського блоку). Лукавить, звісно: противниками такого розширення були і деякі європейські країни, які зараз так само не в захваті від зближення НАТО та України. А деякі європейські посли, акредитовані наразі в Україні, а в 90-х роках працювали у Варшаві, можуть взагалі поділитись майже детективними історіями. Як, скажімо, у 1998 році, коли в Штатах розгорівся скандал навколо Білла Клінтона та Моніки Левінські, у польських політичних колах запідозрили, що вся ця справа випливла на поверхню якраз для того, щоб не допустити Польщу в НАТО: мовляв, недружні до Варшави спецслужби знайшли польку за походженням Левінські, аби дискредитувати Польщу в очах американських еліт і таким чином зірвати її вступ до НАТО.
Як Польщу “хотіли” в Євросоюзі теж є чимало прикладів. Той же Квасьнєвські часто згадує про те, як після кількох годин розмов з Жаком Шираком йому майже перехотілось бачити свою країну в ЄС. І таке ж відчуття не раз з’являлось у деяких польських законодавців, коли делегації з Брюсселю постійно діставали їх з різних, недосяжних на той момент для польського розуміння, приводів: як-то мінімальними розмірами хліва для домашньої худоби.
Словацькі політики та дипломати, котрі спостерігають за самобичуванням українських політиків та їх прихильників в народних лавах, взагалі можуть розсміятись. Вони у свій час пережили стільки принижень від західних інституцій, що могли б давно заявити: все, нас в Брюсселі ніхто не хоче, ми підемо своїм, третім шляхом, або щось в цьому стилі, як зараз роблять деякі українські просунуті кандидати в президенти. Наприклад, після Мадридського саміту НАТО в 1997 році, коли Чехія (як відомо, не просто сусід для Словаччини) була запрошена вступити до Альянсу, а Словаччина – ні, в Братиславі панували настрої, м’яко кажучи, далеко не пронатівські. Проте, замість грюкати дверима й корчити незадоволені міни, словаки лише продовжили рухатись в тому ж напрямку і далі робити свою справу. Подібні випередження сусідньої Чехії залишили, до речі, свій слід у Словаччині і досі: коли рік тому словаки запроваджували євро, то одна з домінуючих думок в тамтешній публічній дискусії зводилась до того, що нарешті вони хоч в чомусь будуть першими за чехів.
Існує ще маса доказів того, що Україна не є унікальною в своїй небажаності для Євросоюзу чи НАТО. Але це не є приводом для того, щоб розвивати культ невдахи з покоління в покоління і кожне зовнішньополітичне досягнення розглядати як абсолютну випадковість, на яку Україна апріорі не повинна була розраховувати.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.