Публікації

b-00001862-a-00000453
У що не вірять сусіди України

11:54 18-10-2011

Блог заступника директора Інституту світової політики Катерини Зарембо для видання KyivPost.Тотальну недовіру до України з боку цивілізованого світу можна пояснити інколи нелогічними кроками та заявами української влади. Українські керманичі відомі численними спробами винайти власний велосипед замість того, щоб дослухатися до порад. Для сусідів, які знаходяться ближче, Україна теж багато у чому terra incognita. Це підтверджує і дослідження «М’яка сила» України в регіоні: інструмент ефективної зовнішньої політики», реалізоване Інститутом світової політики. Експерти, політики, журналісти, культурні еліти з шести країн-сусідів України – Білорусі, Росії, Румунії, Польщі, Молдови та Грузії, – оцінили, як сприймається Україна у цих країнах. Результати цієї роботи можна побачити на сайті Інституту.

Найцікавішими елементами дослідження, як на мене, є рейтинги – це і індекс «м’якої сили» України, і рейтинги популярності українських політиків, і ТОП-30 асоціацій з Україною в регіоні… Як людина, яка брала безпосередню участь у реалізації проекту, я не змогла втриматися, щоб не скласти іще один «рейтинг» – ТОП-6 речей, у яких Україна не змогла переконати своїх сусідів.
Наприклад, у БІЛОРУСІ не вірять, що середній рівень життя українців вищий, ніж у сусідній країні. Навпаки, донедавна українці вірили у міф, що у Білорусі існує «економічне диво». Тільки нещодавно, у червні 2011 р. білоруська газета «Наша нива» опублікувала статтю, у якій вказувалося, що середня зарплата у Білорусі менша за середню зарплату в Україні. Нинішня білоруська криза, звісно, продовжує руйнувати віру білорусів у потужність власної економіки.
У свою чергу, МОЛДОВАни не вірять, що Україна є їхнім стратегічним партнером (такою Україну вважають тільки 1,6% населення Молдови). Мабуть, цей стереотип виник, тощо що Україна, на відміну від Румунії та Росії, ніколи не боролася за поширення свого впливу на молдовській території. На цьому фоні дивним виглядає той факт, що Росію стратегічним партнером вважає 50,1% населення, а Румунію – 9,1%. Серед причин, якими молдовани пояснюють таку прихильність до Росії, є і їхня тотальна газова залежність від РФ, і російська мова у РМ, і образ Москви як колишнього політичного центру.
Чорноморська сусідка України – ГРУЗІЯ – не вірить, що Україна відмовилася від євроатлантичної інтеграції. Серед пересічних грузин Україна і Грузія продовжують асоціюватися з НАТО. Про це свідчать і карикатури, створені художниками з Грузії на замовлення Інституту світової політики, і коментарі експертів. До того ж як представники офіційної влади, так і аналітики прямо говорять, що повернення України до курсу інтеграції до НАТО пішло б на користь безпековій ситуації у регіоні.
Найцікавіше, що і Росія не вірить в українську байдужість до НАТО. Російські експерти прискіпливо стежать за українсько-натівським діалогом, усвідомлюючи, що будь-який закон в Україні, зокрема Закон «Про засади внутрішньої та зовнішньої політики України», який проголосив українську «позаблоковість», може бути переглянутий.
У свою чергу, ПОЛЬЩА не вірить у безповоротність європейського вибору України. Для Польщі Україна була та залишається ключової країною регіону, і Польща вважає своєю місією підтримувати європейські прагнення України. Для багатьох поляків Україна асоціюється зі стратегічною невизначеністю, а отже, курс на європейську інтеграцію, проголошений українським керівництвом, не є переконливим навіть для сусідів України.
Що стосується РУМУНІЇ, то складається враження, що вона взагалі в Україну не вірить. Пересічний румун навряд чи відразу зможе пригадати, що він знає про Україну. (Зрештою, чи багато українців розбираються у румунській політиці?) У Румунії Україна асоціюється хіба що з територіальними суперечками. Навіть такі популярні бренди, як горілка «Nemiroff», яку у Румунії знають та люблять, чомусь вважаються російськими у країні-сусіді. Може тому, що це – горілка?

Навіть такі популярні бренди, як горілка «Nemiroff», яку у Румунії знають та люблять, чомусь вважаються російськими у країні-сусіді. Може тому, що це – горілка?