У вівторок, 11 жовтня, в Інституті світової політики відбулася відеоконференція на тему «Енергетична безпека та енергоефективність України» у партнерстві з Фондом Карнегі за міжнародний мир (м. Вашингтон, США).Під час дискусії виступили експерт Фонду Карнегі з питань енергетики та клімату Аднан Ватасевер, старший економіст Міжнародного валютного фонду Пітер Долман, Оксана Грищенко, радник Міністерства палива та енергетики України, та Юрій Корольчук, член Наглядової ради Інституту енергетичних досліджень. \
{1}
Оксана Грищенко, радник Міністерства палива та енергетики України, та Юрій Корольчук, член Наглядової ради Інституту енергетичних досліджень
Експерт Фонду Карнегі з питань енергетики та клімату Аднан Ватасевер зауважив, що Україна мусить збільшити енергоефективність, щоб здобути енергетичну незалежність. «Енергоефективність – це найліпший спосіб розв’язати питання залежності, це питання безпеки. Нові технології – це частина української перспективної стратегії», – наголосив він.
{4}
Як розповів пан Ватасевер, торік Україна стала другим споживачем російського газу в Європі (з 32 млрд кубічних метрів) після Німеччини (33 млрд). Він переконаний, що зменшити залежність від російського газу можна через збільшення внутрішнього виробництва, відновлювальні джерела (які, проте, забезпечують тільки 1% балансу) та альтернативні джерела постачання газу.
{6}
Ігор Тодоров, директор Центру міжнародної безпеки (м. Донецьк), Оксана Мусієнко, Центр інформації та документації НАТО в Україні
“Важливе також заміщення газу іншими джерелами, такими як вугілля та атомна енергетика. Але головною передумовою є енергоефективність. У Німеччині вона в 4 рази вища в Україні. Тільки Туркменістан та Узбекистан мають гірші показники – але вони мають і власний газ», – пояснив експерт Аднан Ватасевер.
{5}
Юрій Корольчук, Іван Плачков, екс-міністр палива та енергетики України
За словами Юрія Корольчука, члена Наглядової ради Інституту енергетичних досліджень, обвинувальний вирок екс-премʼєр-міністру України Юлії Тимошенко відлякує потенційних інвесторів з енергетичного сектора України, тому загрожує її національній безпеці. «Те, що Тимошенко фактично засуджено за газові угоди, задає поганий приклад для майбутнього української енергетики, – вважає Юрій Корольчук. – Той-таки бізнес, ті самі інвестори відтепер матимуть острах, що з ними так само можуть вчинити через 2, 3, 5 чи 10 років». На думку експерта, в кінцевому підсумку це обмежує перспективу зменшити енергозалежність України від російського газу.
Однак, за словами Івана Плачкова, екс-міністра палива та енергетики України, український уряд досі має потужні важелі впливу на Росію у переговорах щодо ціни на газ.
{3}
Іван Плачков
«Україна має три дуже серйозні важелі. По-перше, вона є найбільшим споживачем російського газу – це вже сам по собі серйозний аргумент. По-друге, вона має сховища, яких нема ні в Росії, ні в ЄС, а без них транспортування газу в Європу неможливе. По-третє – це українська газотранспортна система, яка була проектом впливу радянського Політбюро на Європу. Якщо Росія заволодіє цією зброєю, вона знову спробує її використати», – підкреслив екс-міністр.
Фото Станіслава Груздєва
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.