Публікації

b-00006164-a-00001100
«Вуличні євроуніверситети» — на експорт

17:02 30-10-2013

Газета “День” про проект “Вуличний євроуніверситет”«Відкрите спілкування безпосередньо на вулиці з людьми, яких не потрібно було запрошувати, які просто проходили повз — це блискуча ідея». Такими словами Посол Великої Британії в Україні Саймон СМІТ оцінив кампанію «Вуличні євроуніверситети» започатковану Інститутом Світової Політики.\
Учора у стінах ІСП було підбито підсумки шестимісячної кампанії, яка полягала в проведенні лекцій просто неба на тему євроінтеграції та тематичної виставки карикатур.

Разом зі співробітниками ІСП українськими містами подорожували Посол Великої Британії Саймон Сміт, Посол Чеської Республіки Іван Почух, Франції — Ален Ремі, Посол ЄС — Ян Томбінський, дипломати з інших посольств, українські експерти і політологи. Під час презентації результатів проекту організатори нагородили грамотами лекторів, а також мас-медіа. Зокрема, почесним дипломом за «активну інформаційну підтримку проекту «Вуличний євроуніверситет» було нагороджено і газету «День».

Заходи Інституту світової політики відвідало 35 тис. українців. Команда ІСП подолала зі своїм проектом понад 9 тис. км (відстань від Києва до Джакарти чи Кейптауна), побувавши у 13 областях України та АР Крим.

«Ми зіштовхнулися з проблемою: перед тим, як проводити інформаційну кампанію щодо євроінтеграції серед українського населення — в першу чергу, треба було провести таку ж просвітницьку кампанію серед українського чиновництва», — розповів голова Наглядової Ради Інституту світової політики Віктор Шлінчак. Зокрема, під час організації акцій іноді виникали складнощі з отриманням дозволу від влади міста. Так, у Харкові заборонили лекції ІСП. У Запоріжжі — спочатку відмовили, але зрештою, дали дозвіл. А ось у Кіровограді влада взагалі дистанціювалася — мовляв, проводьте свою акцію, але надавати вам підтримку, охорону тощо, ми не будемо. Не можна оминути і Київ, де під час святкування Дня Європи міська влада заборонила ІСП виставити свою виставку карикатур «Є краща сторона Європи!» поблизу європейського містечка. Натомість, малюнки демонструвалися на Михайлівській площі…

А ось «три проєвропейських міста», як відзначали директор ІСП Альона Гетьманчук та її заступник Сергій Солодкий — це Ніжин, Кривий Ріг та Суми. Коли до ніжинців приїхав заступник Посла Великої Британії Мартін Дей, вони навіть здивувалися: до нас приїхав такий дипломат! Але де ж його охорона? А ось заступник ніжинського мера Олег Баранков навіть сказав, що після акції ІСП у Ніжині з’явилися прапори ЄС, які тепер вивішуватимуть на урочисті події.

Своєрідним «рекордсменом» серед дипломатів став заступник Посла Швеції Мортен ЕНБЕРГ, який побував з лекціями аж у чотирьох містах: Черкасах, Житомирі, Миколаєві та Херсоні. У коментарі «Дню» пан Мортен відзначив, що більше всього його вразила кількість людей, які були на акціях. «Українці приходили не тільки подивитися на карикатури, але і з нормальними, конкретними питаннями стосовно деталей Угоди про асоціацію», — поділився він з «Днем».

У свою чергу, перший заступник директора ІСП Сергій СОЛОДКИЙ відзначив: під час кампанії з’ясувалося, що українці мають запит на подібні заходи. «Їм бракує спілкування з людьми, які приймають рішення. На жаль, наші політики з’являються лише під час виборів і то зі сцени… Ми якраз хотіли зруйнувати цей бар’єр і навести мости між простими людьми та чиновниками. До того ж, ми відчули, що на цю інформацію є запит і ми намагалися його задовольнити», — розповів Сергій Солодкий.

До речі, за словами Альони Гетьманчук, досвідом ІСП щодо проведення «вуличних євроуніверситетів» уже зацікавилися організації у Болгарії, Молдові, Грузії, Вірменії, Сербії та Македонії. «Людей також цікавить що далі? У нас відбудеться «клонування «вуличних євроуніверситетів» — ми виготовляємо копії карикатур, які будуть надіслані центрам європейської інформації у багатьох містах України та будуть експонуватися в університетах і бібліотеках», — додала пані Альона.

Між тим, Інституту світової політики днями довелося зіткнутися зі спробою «Українського вибору» пікетувати офіс ІСП. Альона Гетьманчук таким чином прокоментувала цю акцію: «Я можу погодитися з Валерієм П’ятницьким, який на нашому медіа клубі сказав, що все, що вони роблять — це спам. Я їх сприймаю як «спамерів», які є дуже небезпечними для українців, які не вміють критично аналізувати ситуацію. Для людей, які хоча би намагаються мислити критично, аналізувати ситуацію та отримувати інформацію з кількох джерел — такі люди не є небезпечними». Дуже легко і просто проводити інформаційну кампанію, коли ти маєш можливості розвісити свої абсолютно маніпулятивні меседжі на біллбордах по всій країні, а не виходити в люди, спілкуватися з ними, доводити і аргументувати свою позицію, так як робимо ми у випадку інформаційної кампанії з ЄС».