Інститут світової політики за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні 24 травня підбив підсумки Саміту НАТО в Чикаго, організувавши публічну дискусію «Підсумки Саміту НАТО в Чикаго 2012. Можливості для країн-партнерів».Під час дискусії також відбувся відеоміст зі Штаб-квартирою НАТО. Українські експерти мали змогу поспілкуватися з помічником заступника Генерального Секретаря НАТО з питань громадської дипломатії Стефані Бабст.{3}
Голова Громадської ліги Україна-НАТО Сергій Джердж зауважив, наскільки для України є важливим факт візиту Президента Віктора Януковича на Саміт, та окреслив основні теми, що піднімалися західними лідерами в Чикаго. {9}«Співробітництво з НАТО – це фактор посилення нашої безпеки. Ми повинні працювати над цим, наскільки це, взагалі, можливо в тому політичному статусі, що ми маємо. Треба аналізувати військові бюджети, збільшувати кошти на оборону, термін служби в армії – якщо ми, дійсно, позаблокова країна», – підсумував експерт.
{6}
Віце-президент Атлантичної Ради України Олег Кокошинський зазначив: «Саміт став унікальною нагодою для України взяти участь в обговоренні міжнародних проблем. {4}Адже увага до міжнародних аспектів, пов’язаних з Україною, в останні роки зменшується через наше зосередження виключно на внутрішніх питаннях. Але виклики часу вимагають звернути увагу на зміни, що відбуваються в сфері безпеки». Порівнюючи участь президента Віктора Януковича у Саміті НАТО в Чикаго з пригодами Леоніда Кучми на Саміті альянсу в Празі в 2002-му, експерт зауважив: «Його вже посадили не за французькою абеткою. А поряд із міністром Великої Британії та Президентом Обамою. Але Кучма їхав на Саміт підписувати план дій – то було стратегічне рішення. А зараз, на жаль, стратегічних рішень, які б стали проривом, немає».
{7}
{8}
{10}
Найбільший попит як коментатор у дискусійній частині заходу мав директор департаменту нових викликів та роззброєння МЗС України Олександр Александрович, який щойно повернувся з Чикаго. Коментуючи вивід міжнародних сил з Афганістану в 2014 році, він запевнив, що навіть після закінчення військової операції «залишається потреба у використанні української авіації, боротьбі з наркотрафіком, реформуванні громадського сектору».{1}
У другій частині заходу відбулася відеоконференція із заступницею помічника Генерального секретаря НАТО з питань громадської дипломатії Стефані Бабст.
Вона наголосила на важливості проведення Саміту цього року і зазначила, що в НАТО «вітають всі пропозиції України і планують співпрацю з нею». «Ми хочемо, щоб і в Києві, і в Брюсселі могли сказати, що ми рухаємося вперед у практичному сенсі», – наголосила представниця альянсу.
Також Стефані Бабст зауважила, що в НАТО з повагою ставляться до «рішення уряду України про позаблоковість», адже «і минула, і нинішня влада задекларували цілі стратегічного партнерства незалежно від інтеграції чи не інтеграції». За її словами, НАТО не ставить під сумнів партнерство з Україною, але переймається внутрішньополітичною ситуацією в країні: «Ми глибоко цінуємо роль України в операціях НАТО. Але нас турбує те, що верховенство права не забезпечено, і керівники міжнародних організацій уже неодноразово звертали увагу на політично вмотивовані арешти. Ми бажаємо мати партнерство з Україною, але питання потрібно вирішувати».
{2}
{5}
Фото Станіслава Груздєва
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.