Міністр оборони Литви (2008-2012) Раса Юкнявічене на Форумі Україна-НАТО високо оцінила внесок України у діяльність Північноатлантичного альянсу.Член Комітету з питань національної безпеки і оборони Сейму Литви підкреслила, що Альянс залишив двері для України відкритими, і тепер вона має вирішити: заходити в них, чи ні.Захід проводився Інститутом світової політики за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні 14 листопада 2013 року.
Нижче публікуємо текст виступу пані Юкнявічене.
У 2014 році ми будемо відзначати 10-ліття членства Литви в НАТО, найпотужнішому та найнадійнішому альянсі у світі. Північноатлантичний альянс базується на спільних цінностях – це, перш за все, демократія та право на самовизначення націй. У цьому й полягає секрет сильної організації.
Помічниця держсекретаря США з європейських та євразійських справ Вікторія Нуланд, говорячи про важливість трансатлантичних зв’язків уже протягом майже 65 років, описала Альянс як «ціле, що більше за суму його частин».
Членство в НАТО, як і членство в ЄС, є найбільш важливий стовпом безпеки Литви та політичною гарантією її незалежності. Неможливо переоцінити значення як першого, так і другого. Я підкреслюю – обох.
Мій меседж до українців, якщо вони все ще мають сумніви щодо європейського шляху, звучить так: через дев’ять років після вступу Литви до Європейського Союзу більшість литовців вважають членство в Союзі вигідним. Про це свідчить недавнє опитування Євробарометра (дослідження громадської думки).
80% респондентів висловили переконання, що членство Литви в ЄС було і залишається вигідним для їхньої країни. Це найвищий показник з 1999 року, коли цей показник становив 43%.
Наше членство в НАТО не є предметом жодних дискусій, – всі політичні партії в парламенті повністю підтримують діяльність Литви в НАТО.
Коли я була міністром оборони, у мене було чітке бачення України як одного з найнадійніших партнерів НАТО. Підтвердження цього є, зокрема, наші спільні дії в Афганістані. Українські військові професійні та відповідальні, вони готові діяти разом з партнерами.
Співпраця Литви та України в Афганістані продовжується, і, як мені відомо, ми шукаємо нових форм співпраці в міжнародних операціях. Один з найбільш перспективних проектів – це «Ліполукрбріг». Спільна Литовсько-Польсько-Українська Бригада має бути готова до участі в місіях у 2015 році.
Україна була серед перших партнерів НАТО, які приєднались до Сил швидкого реагування (NRF). Крім того, Україна бере участь в таких операціях Альянсу як «Активні зусилля», «Океанський щит» і KFOR.
Питання професіоналізму українських військових взагалі не стоїть. Я б навіть сказала більше – українські збройні сили готові до членства в НАТО, якщо на це буде політична воля. Україна є активним і ефективним партнером, і ми повинні заохочувати подальшу співпрацю з нею.
Найбільший акцент у співпраці України з НАТО і Литвою слід робити на навчанні та тренуваннях. Адже взаємодія починається з простих речей: знання англійської мови і розуміння людей, як вони працюють і поводяться.
Однак НАТО – це, в першу чергу, альянс цінностей (верховенство права, повага до прав людини і т.д.). Я вірю, що впровадження цих принципів, практична співпраця між Україною і НАТО, а також проведення реформ у сфері безпеки і оборони, виведуть Україну на новий якісний рівень.
Дуже важливо працювати разом як партнери не тільки на практичному рівні, але й політичному. Альянс залишив двері для України відкритими, і тепер від неї залежить, чи заходити в них, чи ні. Ми щиро сподіваємося, що яке б рішення ви не прийняли, воно сприятиме безпеці та стабільності в Європі та зміцненню миру.
Навчання Сил реагування НАТО «Steadfast Jazz – 2013» закінчилося кілька днів тому. Можна багато говорити про ці навчання (їхній масштаб, важливість сил швидкого реагування, про потенціал НАТО в цілому і т.д.). Однак на цьому Форумі необхідно підкреслити участь партнерів, адже Україна – єдина з держав нечленів НАТО, чиї бойові підрозділи брали участь у навчаннях. Сподіваємось, що Україна продовжуватиме співпрацю з НАТО у цьому напрямку.
НАТО «Steadfast Jazz – 2013» заклав хороший фундамент для розвитку «Ініціативи пов’язаних сил». Першим важливим тестом стануть маневри Trident Juncture в 2015 році. У цих навчаннях роль партнерів буде не менш важливою.
«Ініціатива пов’язаних сил» НАТО (CFI) матиме першорядне значення в найближчому майбутньому. Вона допоможе підтримувати готовність і бойову ефективність НАТО завдяки покращенню освіти і професійної підготовки особового складу та ефективнішому використанню технологій. У рамках CFI будуть розроблені Усі майбутні міжнародні зобов’язання, стандарти та робочі концепції . Тому дуже важливо, щоб Україна брала участь у CFI. Я була рада бачити Україну в «Steadfast Jazz – 2013» і сподіваюся, що це тільки початок.
Саміт «Східного партнерства» у Вільнюсі матиме вирішальне значення також з точки зору безпеки. Підписання Угоди про асоціацію між ЄС та Україною дозволить завершити процес демократизації Європи. Адже це рішення важливе не тільки для України, але також для майбутнього Білорусі і Росії. Я впевнена, що європейська інтеграція України – це єдиний шлях до демократичної і передбачуваної Росії.
Ми очікуємо на позитивні рішення та цілеспрямованість українців заради майбутнього їхньої держави.
Вільнюський саміт – це те, що допоможе завершити демократичну карту Європи.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.