Газета “День”Микола СірукСкоро виповниться рік після підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС, але влада досі ніби витає у повітрі, і замість того, щоб засукати рукава та імплементувати цей документ, чомусь постійно робить акцент на отриманні перспективи членства в ЄС та запровадженні безвізового режиму. Таке враження складається після вчорашніх виступів міністра закордонних справ України Павла Клімкіна та директора департаменту ЄС МЗС України Всеволода Ченцова на Міжнародній конференції під назвою «Україна-ЄС: рік після підписання Угоди про асоціацію», яка була організована Інститутом світової політики у партнерстві з вітчизняним Міністерством закордонних справ.
Якщо пан Ченцов говорив про необхідність надання Україні перспективи членства в ЄС та конкретної дати введення безвізового режиму… вже на Ризькому саміті, то пан Клімкін взагалі наголосив на тому, що в ЄС необхідно почати дискусії і дати чітку відповідь на те, яким він бачить себе в середньо і довгостроковій перспективі, а також яким бачить місце України в ЄС. Така дискусія, зазначив міністр, допоможе європейській інтеграції України. Разом з тим, Клімкін сказав, що 100-відсоткова реалізація реформ, які передбачено Угодою про асоціацією, приведе Україну до ЄС, вбудує нашу країну в європейську економіку. Він також повідомив, що Україна і ЄС перебувають у процесі знаходження механізмів, яким чином імплементувати європейську інтеграцію. І завершив свій виступ міністр, який прямо з конференції попрямував на саміт міністрів закордонних справ НАТО в Анталію, словами, що «для нас ЄС запорука нашої безпеки у сенсі реформування і розуміння майбутнього ЄС». Після виступу міністра деякі дипломати на умовах off the records зізнавались, що постійно чують від української влади абстрактні заяви щодо імплементації угоди про асоціацію.
Тим часом європейські посли і представники громадянського суспільства більше говорили про конкретні речі, які має робити наша країна для імплементації Угоди про асоціацію. Зокрема, голова Представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінські, виступаючи українською мовою звернув увагу на те, що мета угоди поставити людину в центр усіх процесів, який полягає у верховенстві права, захисті прав людини, а не адміністрації чи держави. За його словами, споживач має отримувати якісні, конкурентоспроможні товари, що означає заклик до виробників модернізуватися, шукати інвестиції. «Якщо поставити споживача в центрі уваги, наголосив він, то закінчиться ситуація, коли на ринку домінує виробник, що зацікавлений у монополії, використання олігархічними с структурами впливу на державу».
Томбінські нагадав, що відповідальність за імплементацію Угоду несе уряд України. Разом з тим він додав, «ми зобов’язані зробити все, щоб Угода була успішною». За його словами, потрібно десять років, щоб дійти до реальної асоціації України з ЄС. Це процес, який треба пройти організовано, реформи складні, існує багато ризиків під час їх реалізації, сказав Томбінські, додавши, що уряд, парламент і президент повинні мати спільний погляд на процес асоціації.
Для досягнення успіху, вважає посол ЄС, потрібно три речі. По-перше, необхідна впевненість у діях уряду, який розуміє, що робить це для себе, а не для ЄС. По-друге, потрібен постійний діалог зі суспільством, оскільки процес євроінтеграції вимагає підтримку суспільства. По-третє, потрібна підтримка 28 країн ЄС, європейських інститутів, щоб наш досвід і фінансові можливості спрямовувались на підтримку реформ. Пан Томбінські запевнив, що ЄС буде надавати таку підтримку.
До речі, після виступу Клімкіна Томбінські зазначив, що не треба акцентувати на тому, яким буде ЄС через 15 років, бо це постійний процес і ЄС дуже динамічна структура, а треба сфокусувати увагу на Україні і зокрема на тому, що має зробити Україна. «Чому б прикордонній службі Україні не підключитись до Шенгенської системи? Чому існують проблеми з видачею паспортів? Чому згадується ситуація на Донбасі як перепона для безвізового режиму, якщо це не відповідає дійсності, і зауваження стосувались зовсім інших питань», — сказав посол ЄС.
Торкаючись питання виходу українських товарів на європейський ринок, Томбінські пояснив, що для цього українським виробникам потрібно організувати сертифікацію продукції за європейськими стандартами у себе в країні. За його словами, для цього потрібні лабораторії, які контролюватимуть якість української продукції і видаватимуть відповідні сертифікати.
До речі, Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії в Україні Саймон Сміт, який продемонстрував чудові знання української мови, зазначив, що Києву не потрібно постійно порушувати питання чи є Україна європейською державою чи країни, наполягаючи на отриманні перспективи членства в ЄС. Для цього варто прочитати 49 статтю Європейського договору, у якій говориться, що будь-яка європейська країна має право стати членом ЄС, якщо вона відповідає критеріям. За його словами, Україна може досягти успіху, акцентуючи увагу на трьох речах (coordination — координації, communication — комунікації, confidence — довіра)
По-перше, координація є важливою для уряду в усіх сферах для успішної імплементації угоди. По-друге, комунікація потрібна для того, щоб пояснити, що означає Угода про асоціацію та Поглиблену і всеохоплюючу зону вільної торгівлі (DCFTA). Рецептом успіху, зазначив він, є ваша конкурентоспроможність. По-третє, довіра, не треба задавати питання, чи європейська держава Україна, ми любимо вас, але ви маєте запитати себе, як ви гарантуватиме виконання угоди про асоціацію та DCFTA. Як партнер ЄС повинні довести іншим країнам, що Україна може бути успішною країною. І тоді уже у ЄС постане питання, як він може обійтися без України.
Народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Ірина Геращенко в унісон з урядом також заявила про те, що від Ризького Україна очікує дати запровадження безвізового режиму. Однак виникає питання і до законодавчого органу України, що він зробив для цього. Тим більше, якщо, як зазначила у своєму виступ пані Геращенко, що вперше за 24 роки в Україні створена проєвропейська конституційна більшість. І здавалось, цей фактор мав би сприяти тому, щоб не виникало жодних питань з імплементації угоди, виконання Плану лібералізації візового режиму. Адже парламент затверджує уряд та й має багато інших важелів впливу на виконавчий орган влади.
Геращенко повідомила про те, що найближчим часом буде ухвалено постанову, згідно з якою щомісяця уряд буде звітувати про імплементацію угоди про асоціацію. Мабуть, це треба було зробити ще раніше, бо якраз немає повної ясності у суспільства, що робить українська влада у цьому плані. До речі, цю ініціативу підтримав посол Томбінські.
Говорячи про перспективу отримання безвізового режиму, Співголова Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко досить чітко зазначив: якщо до жовтня цього року не буде виконано умови Плану лібералізації візового режиму, то які виправдання будуть потрібні для того, щоб суспільство сприйняло це. А там десять речей, які потрібно зробити, зазначив пан Сушко, додавши, «уряд має бути більш відкритим, демонструвати, що зроблено, нам потрібно антикорупційне бюро не на папері, а функціональне».
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.