Публікації

b-00007978-a-00001404
Більдт: Закрити двері для України було б дуже небезпечно

13:03 6-2-2015

Інтерв`ю члена Наглядової ради ІСП, колишнього міністра закордонних справ Швеції Карла Більдта для видання “The European”Повний текст інтерв’ю доступний англійською мовою.\
The European: Захід вже вжив ряд заходів, аби підштовхнути Путіна до співпраці. Яким має бути наш наступний крок?

Bildt: Ми повинні допомогти Україні, це має бути нашою головною метою. З усіх колишніх радянських республік ми приділили їй найменше уваги. Тепер ми бачимо, що ця країна змінюється. Коли я був на Майдані, я бачив молодих людей пост-радянського покоління, які захищали свою свободу. Вони мають хорошу освіту, вони – рушійна сила змін в Україні. Це ті люди, яких ми маємо підтримати.

The European: Як Ви вважаєте, наскільки реальним є членство України в ЄС у близькому майбутньому?

Bildt: Звісно це реально. ЄС відкритий для всіх, навіть Росії. Але кожна держава, яка хоче приєднатися має відповідати певним критеріям. Тому, можливо, знадобиться певний час, поки Україна стане достатньо сильною, аби відповідати кожному з цих критеріїв. Це було б контрпродуктивно і небезпечно закривати двері для України.

The European: Ви раніше критикували Захід за те, що він надто заклопотаний іншими конфліктами, наприклад сирійським, та ігнорує Україну. Ви досі вважаєте, що ми лишаємо Путіну багато простору для маневру?

Bildt: Я сподіваюся, що ні. Але важливо усвідомити, що нам погано вдається дивитися ширше на проблему. Глобальна ситуація надзвичайно складна, у тому числі у країнах-сусідах ЄС. Постає питання: чи маємо ми можливість і чи готові вирішувати всі ці проблеми одночасно і з однаковою увагою до кожної з них. Я не знаю відповіді на це питання, але розумію, що ми маємо розширяти наші можливості. Ці конфлікти впливають на нас.

Це правда, що коли Росія збільшила тиск на Україну, західна увага була прикута до Сирії та Іранської ядерної програми. Ми не повинні ігнорувати ці проблеми, але ми повинні бути готовими вирішувати більш ніж одну або дві проблеми одночасно.

The European: Проблема у тому, що Захід потребує допомоги Росії у вирішенні певних конфліктів, але водночас Захід має протистояти самій Росії.

Bildt: Як член Ради Безпеки Росія має багато важелів впливу. То ж прогрес залежить і від того, наскільки РФ готова до співпраці. Однак ми не повинні забувати, що російська політика, принаймні, стосовно сусідніх країнах, м`яко кажучи, далеко не завжди доброзичлива.

The European: Чи прогрес взагалі можливий за сьогоднішніх обставин?

Bildt: Я думаю так. Подивіться на переговори щодо іранської ядерної програми: Росія прагне продемонструвати, що існують інші сфери, стосовно яких вона більш готова до співпраці. Це не просто – навчитися мати справу з Росією. Нам протистоїть ревізіоністська, реакційна Росія, дії якої в Європі суперечать нашим цінностям та інтересам. Але Росія не єдина потужна держава, з якою ми повинні знайти шляхи порозуміння. Ми, м’яко кажучи, не маємо теплих почуттів до китайського уряду, але повинні співпрацювати з ним, якщо хочемо прогресу.

The European: Ви не боїтеся, що світ знову розділиться на два блоки: західні країни з одного боку, а Росія, Китай та дружні їм держави, з іншого?

Bildt: Я згоден, що існує дистанція між Росією та Заходом, але не ми винні у цьому. Росія слідує своїм інтересам, а вони часто суперечать нашим. Я не боюся співпраці Росії та Китаю, це природно дивиться на Схід. Всі це роблять це.

The European: Як Ви думаєте, Росія зацікавлена у вирішенні таких глобальних проблем як ісламський фундаменталізм?

Bildt: Я навіть готовий стверджувати, що боротьба з ісламізмом має більше значення для Росії, ніж для нас. Ми забуваємо про військовий конфлікт у Чечні і про те, що Росія часто сама ставала жертвою терористичних атак.

Якби я займався безпековими питаннями у Кремлі, моя увага була б зосереджена не на Україні. Це не раціонально фокусуватися на західних кордонах, у той час як східні та центральні кордони такі незахищені.