У вівторок, 10 квітня, президент Петро Порошенко відвідає з офіційним візитом Німеччину.
Там він зустрінеться з головними посадовцями: канцлером Ангелою Меркель, федеральним президентом Франком-Вальтером Штайнмайєром та міністром закордонних справ Гайко Маасом.
“Президент України Петро Порошенко стане одним із перших іноземних лідерів, який перебуватиме з візитом у Берліні після формування нового уряду та переобрання Ангели Меркель федеральним канцлером”, – йдеться в анонсі адміністрації українського президента.
Про що говоритимуть
Очікується, що головними темами візиту українського президента до Берліна стануть проект побудови газогону “Північний потік-2” – з Росії до Німеччини в обхід України, – а також тема миротворців на Донбасі.
Наприкінці березня Німеччина видала остаточний дозвіл на прокладання газопроводу через свою територію у Балтійському морі.
Петро Порошенко провів своєрідну “артпідготовку” перед зустріччю з німецькими політиками – у понеділок видання Handelsblatt опублікувало його ексклюзивне інтерв’ю, в якому він назвав “Північний потік – 2” “виключно політичним проектом, який фінансує Росія”.
“Вибачте за різкі слова, але “Північний потік-2″ – це політичний хабар за лояльність до Росії”, – заявив Петро Порошенко.
За його словами, у проекту газогону немає економічного обґрунтування й транзит через Україну у підсумку все одно буде коштувати Німеччині дешевше.
Петро Порошенко додав, що запуск “Північного потоку-2” спрямований на економічну та енергетичну блокаду України й завдасть їй “суттєвої шкоди”.
“Ми були б раді долучити європейських партнерів до управління газовим підприємством”, – додав глава держави у розмові з німецькими журналістами.
Директор Інституту світової політики Євген Магда в коментарі ВВС News Україна вважає, що демонстрація позиції Києва щодо газопроводу – одна з головних цілей візиту українського президента.
“Але не варто забувати, що у Німеччини є прямий економічний інтерес у прямих поставках російського газу – без країн транзитерів. І тут дуже складно заперечувати, Німеччина у даному сенсі працює достатньо послідовно”.
А німецький журналіст Карл Куяс-Скрижинський у коментарі “112 каналу” наголосив, що “у Німеччині справді існує дуже сильне лобі, які зацікавлене у побудові “Північного потоку-2”.
“Але ці рішення (Про побудову “Північного потоку-2”. – Ред.) будуть ухвалюватися у контексті глобального світогляду – з врахуванням ситуації в Україні та ситуації у світі, того, як будуть розгортатися відносини між ЄС, Росією та США”, – вважає публіцист.
Миротворці
Євген Магда каже, що українська влада зараз намагається сформувати єдину позицію з Німеччиною та Францією щодо перспектив введення миротворчої місії на Донбас.
“Але не варто забувати, що без рішення Радбезу ООН миротворці не можуть бути введені. І там є достатньо серйозні проблеми”, – каже експерт.
Київ наполягає на тому, щоб можлива миротворча місія була достатньо чисельною та перебувала, зокрема, на тій ділянці українсько-російського кордону, яку з 2014 року контролюють сепаратисти. Крім того, до складу миротворців не мають входити росіяни чи союзні ним сили з країн ОДКБ.
Кремль, навпаки, виступає за те, щоб миротворча місія перебувала лише на лінії фронту між ЗСУ та силами невизнаних “ДНР” та “ЛНР”, й, крім того, механізм введення миротворців узгодили з владою “республік”.
А як постійний член Радбезу ООН Росія може заблокувати процес формування місії.
Утім, як каже ще один журналіст Сергій Руденко в коментарі “Німецькій хвилі”, у питанні миротворчої місії Петро Порошенко в Берліні намагатиметься розгорнути “новий дипломатичний фронт проти Росії”.
“Мета – змусити Росію погодитися з планом приходу миротворців ООН на Донбас. Очевидно, під час особистої зустрічі український лідер надасть Ангелі Меркель додаткові аргументи щодо свого плану. Хоча у цьому питанні Берлін і так виступає на боці України”, – вважає Сергій Руденко.
Чи не головним механізмом врегулювання конфлікту на Донбасі залишається “Нормандська четвірка” – зустрічі на найвищому рівні представників України, Німеччини, Франції та Росії. Утім, вона вже не збиралася протягом тривалого часу.
В адміністрації президента очікують, що питання організації такої зустрічі стане одним з основних на переговорах у Берліні.
Проте Євген Магда не думає, що візит Порошенка зможе якось змінити цю ситуацію: “Не бачу причин, за якими Володимир Путін має йти на зустріч Україні та світовій спільноті у питаннях врегулювання конфлікту на Донбасі”.
“Загальне загострення міжнародної ситуації позбавляє Путіна якоїсь логіки і поступу в цьому питанні”, – додає керівник Інституту світової політики у розмові з BBC News Україна.
Аналізуючи те, що Порошенко став одним з перших політиків, які приїхали до Німеччини після тяжкого процесу створення там нової урядової коаліції, Євген Магда каже: “Це швидше, збіг обставин. Але моментом треба скористатися, хоча це не перша і не остання зустріч Порошенка і Меркель”.
“Візит потрібний і виглядає вагомим, але наскільки великим буде його ефект, сказати важко”, – підсумовує він.
Опубліковано на сайті “BBC Україна“
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.