Скажу відверто: написати про «Євро-2012» в контексті наших євроатлантичних стремлінь мене надихнули дві речі. По-перше, це суперважливий для України візит інспекторів з УЄФА на чолі з Мішелем Платіні до Києва на початку липня. А по-друге, Берлін, який на минулому тижні, коли я там перебувала, справляв враження справжнього футбольного раю, хоч матчі були на екранах, а не на стадіонах.Йдеться саме про вечірній Берлін: вдень я терпляче вислуховувала, чому німецькі політики єдиним фронтом виступають проти будь-яких різких рухів України в натівському чи євросоюзівському напрямку, і часом складалось враження, що знаходжусь не в столиці Німеччини, а в столиці Росії. Ну дуже вже віяло путінщиною від деяких аргументів німців проти ПДЧ для України!
Та й так само, як у Росії, на німецьких політичних верхах спостерігається майже цілковитий консенсус щодо того, як чинити з Україною: ніякого НАТО і ЄС «форсованими темпами». Про все це можна детальніше ознайомитись у моїй статті з Берліна («Майстер-клас з real politik») та в інтерв’ю з наближеним до пані Меркель депутатом Бундестагу Манфредом Грундом. Єдине, що зауважу, – це те, що нареш¬ті Німеччина чітко викристалізувала три умови, за яких вона буде готова запросити Україну до ПДЧ. Причому, якщо раніше наші німецькі друзі про це говорили в більш неформальній обстановці, то на експертному круглому столі «Перспективи зовнішньої політики України в сфері європейської та євроатлантичної інтеграції», що відбувався у п’ятницю в Дипломатичній академії України, офіційний німецький рупор – заступниця посла Німеччини в Україні пані Сюзанне Шютз – назвала їх публічно: це брак політичної стабільності, низький рівень підтримки і можлива регіо¬нальна нестабільність у зв’язку з таким кроком України. Так що, панове українські євроатлантисти, починаймо викристалізовувати свої контраргументи.
Так чи інакше, після виснажливих дискусій з німецькими колегами про велику політику, єдиним порятунком був перегляд матчів «Євро-2008» у «нафаршированих» футбольними фанатами відкритих пабах на берлінських вулицях, вздовж і впоперек яких розсікали машини з різними прапорами: найбільше, звісно, німецькими і турецькими. Коли турки перемогли чехів і вийшли в чвертьфінал – Берлін не спав півночі від гудків, свистків, петард, міні-феєрверків і викрикувань щасливих фанів, які роз’їжджали містом, розмахуючи прапорами з вікна автівок. Коли на наступний день німці повторили той самий «трюк» з австрійцями – місто здригалось від гулянь німців та хорватів (у них в Берліні теж, виявляється, чисельна громада). Те, що робилось на вулицях німецької столиці, асоціювалось у мене й інших колег з української делегації лише з одним – Помаранчевою революцією в Україні. І навіть після кількох кухлів пива ми ніяк не могли собі уявити, що таке братання може знову повторитись в Україні – під час «Євро-2012». Тим більше, наші берлінські супроводжуючі час від часу провокаційно закидали щось на кшталт: «Німецька преса пише, що якщо далі так підуть справи в Україні, то Польща буде проводити “Євро” з Німеччиною». А ті, що ще й мають відношення до політики, говорили про «Євро» як справжній тест для України на її спроможність виконувати взяті на себе зобов’язання європейського масштабу. Один знайомий експерт навіть конкретизував: «Якщо ви не можете справитись з “Євро”, як ви будете виконувати ПДЧ, – щоб і його успішно зірвати?».
Чесно кажучи, мене ці розмови вже не дивували: бо за останні місяці доводилось чути про «Євро-2012» в контексті українських євроінтеграційних і євростремлінь від не одного європейського чиновника (вперше це згадав в інтерв’ю «Главреду» держсекретар з європейських питань французького МЗС Жан-П’єр Жуйє у лютому цього року). Та й навіть під час Дня України у Бундестазі у вітальному слові одного з ключових спікерів прозвучало наступне: «До України в найближчі роки буде прикута велика увага, і не тільки через “Євро-2012”».
Отож, якщо не здамо нині екзамен Платіні – породимо лише нові сумніви у європейських чиновників і політиків, від яких буде залежати прийняття рішень в ЄС і НАТО. І навіть якщо чіткої аналогії тут і не простежується, впевнена, що знайдуться бажаючі, які захочуть використати провал на «Євро» в інших «європейських» питаннях України. Це як з референдумом з Лісабонського договору в Ірландії, який до розширення ніякого відношення не має: не встигли ірландці його провалити, як Києву з ЄС вже засилають чіткі месиджі – «яка перспектива членства, як у нас в Ірландії таке робиться».
Крім того, скептична до України «стара Європа» затаївши подих спостерігає ще й за тим, чи здатна Україна виконувати чітко поставлене «домашнє завдання» в парі з країною-членом ЄС і НАТО – в даному випадку з Польщею. Такий собі своєрідний тест на сумісність, а заодно – і на спроможність Києва підганяти свої стандарти під натівсько-євросоюзівські.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.