Пост в блог на “Українській правді” директора ІСП Альони ГетьманчукМужньо стримувала себе, щоб не коментувати ратифікацію (чи, точніше, не ратифікацію) Угоди про асоціацію з ЄС. Чекала принаймні адекватних пояснень від когось, напряму причетного до цього процесу. Щоб адекватно, а не методом переводу стрілок з одної гілки влади на іншу, пояснили, що відбувається і чому Угода досі не в парламенті. За останні дні такі пояснення з”явились, і за них вже варто висловити подяку Павлу Клімкіну та Валерію Чалому.\
Скажу більше: було навіть якось непристойно таке коментувати. Угода, яка стала символом можливих змін і остаточного прощання з совком, таємничо зависла десь між урядом і президентською адміністрацією. В уряді готові її подати, у президентській адміністрації – прийняти, але угоди нема. Тому що військова агресія? Але ж для подання в Раду багато часу непотрібно.
Непристойно також було коментувати цю ситуацію, тому що знаю: для нинішньої влади Угода про асоціацію – це не папірець, яким можна когось шантажувати і щось за це взамін виторговувати, як це було у випадку з Януковичем. Це щось більше.
Я часто останнім часом згадувала Петра Порошенка у день Вільнюського саміту. Буквально за кілька годин після того, як роз”їхались почесні (і не дуже) гості. Сиділи у кабінеті Президента Литви Далі Грібаускайте. Петро Олексійович виглядав не просто розчарованим, він виглядав морально розтрощеним через те, що Угода таки не була підписана. І виглядав досить щирим. Та розмова, великою мірою, давала підстави мені вважати, що Порошенко зробить все швидко і правильно. Бо для мене особисто саме президент, який поставив свій підпис під Угодою, є основним гарантом її підписання, ратифікації й імплементації. Хоча для його особистої політичної кар”єри цей процес може відобразитись по-різному.
Ще, на жаль, не всі наші керманичі усвідомили, що під час імлементації Угоди системні зміни потрібні будуть не тільки країні, але й особисто їм. Якщо вони не захочуть змінюватись, їм доведеться стагнувати в іншому місці. Принаймні, не у тих самих кабінетах. Угода про асоціацію – це такий документ, який в разі успішної імплементації може додати популярності, але не може додати влади. Влади в її ненаситному пострадянському розумінні, яке, на жаль, не вивітрюється внаслідок одного підпису під Угодою про асоціацію. Повертаючись до Порошенка, то впевнена, що він це зробить, бо у нього є чудовий стимул – зламати тренд, за яким кожний наступний президент України закінчує гірше, ніж попередній.
Так, до імплементації Угоди ми не зовсім готові. А чи була готова наша економіка, коли Росія різко вздрючила ціну на газ? А чи була готова наша армія до агресії з боку Росії? Хочемо трохи заробити на асиметричному режимі торгівлі з ЄС, поки Угода не ратифікована? Але ж ми виключно за цінності та гідність, а це європейці прагматичні й продажні, вони рахують кожне євро.
По Росії взагалі краще промовчати. Особливо після вчорашньої заяви Олексія Улюкаєва, міністра економрозвитку Росії, де він чорним по білому розповів, що предметом консультацій з Україною – є саме ЗМІСТ та ТЕКСТ угоди. Тобто, консультації заради красивого жесту чи за проханням когось з європейців їм непотрібні. Їм потрібний класичний білоруський варіант – коли Угода між Білоруссю та ЄС про партнерство та співробітництво була підписана, але так ніколи і не була ратифікована. Тим більше, які консультації про торгівлю, коли війська на кордоні? Це у мирні часи український сир чи український двигун до гелікоптеру міг розглядатись як ледве не основний елемент національної безпеки і регулятор темпів євроінтеграції, у часи військової агресії з боку того самого імпортера – я перепрошую.
Таке враження, що нам досить складно десь там на рівні підсвідомості наслідувати формулу, яку розробили у свій час поляки: інформувати Росію, а не просити дозволу в неї. Чи благословіння. Ми ж не очікуємо, що після двох консультацій росіяни скажуть: “ну все, благословляємо вам на асоціацію з Євросоюзом”?
Звісно, можна допустити, що ратифікацію просить притримати Меркель під впливом якоїсь з розмов з Путіним. Але ж вона просила Медведчука посвятити в офіційні посередники теж. Це по-перше. А по-друге, євроінтеграція та самоповага – не взаємвиключні речі. Хто сказав, що самоповагу ми маємо демонструвати лише по відношенню до Росії, а з Штатами чи Євросоюзом – чи конкретно з Німеччиною – це непристойно? Ми ж можемо пояснити Меркель, чому відновлюємо АТО, чому не можна пускати Медведчука за стіл, в чому проблема пояснити, чому потрібна ратифікація негайно? І заяву російського міністра економрозвитку прикріпити.
Нератифікація Угоди – запрошення до пролонгації війни. Війна з російського боку триватиме до того часу, поки у Кремля буде залишатись хоч найменша надія, що в Україні “Европа не пройдет”, а “пройдет русский мир”.
В України виходить, коли вона робить щось дуже швидко. Саме тому вона була успішна в революціях, і провальна у процесах реформ, бо вони ніколи не були шоковими. Або вона робить швидко – або її засмоктує болото. Чи Росія, що в принципі одне і те ж.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.