Пост в блог на “Українській правді” директорки ІСП Альони ГетьманчукУкраїнці хоча б в одному досягнули німецьких стандартів: в оцінці того, шо відбувається в Греції і навколо неї. У гнівній оцінці, звичайно. Всі вже дружно вирішили, що греки не заслуговують бути у єврозоні і навіть Євросоюзі, це нація ледарів і шантажистів, яких потрібно покарати. Ну але в нашій оцінці є і чисто український нюанс – Євросоюз має допомогати і тягнути за вуха Україну, а не Грецію, бо ми більше того варті і геополітично важливіші.\
Тішить, звичайно, що українці раптом стали такими по-німецьки правильними у своїх підходах – ніякої шари, тільки важка праця, жодного популізму – тільки реальна політика, ніякої солідарності – лише справедливість, ніякого патерналізму – тільки розрахунок на власні сили. Проблема тільки, що такі реакції прекрасно звучать, коли українці говорять про Грецію, але не зовсім стикуються з українськими реаліями. Якщо подивитись на рівень ефективності праці в Україні, він ганебно низький. Якщо говорити про політичний популізм – достатньо вмикнути одне з популярних телешоу. І добре, що треба виконувати вимоги МВФ, який трохи присаджує цей популізм. Якщо ж говорити про патерналізм, то його, може, стало й менше відносно української влади, але стало більше по відношенню до Брюсселя і Вашингтона, які нас мають і від Росії врятувати, і нормальні реформи за нас і за свої ж гроші нам провести.
У мене з самого початку викликало неоднозначні реакції змагання, нав”язане у публічному дискурсі, скільки дають грошей Україні, а скільки Греції. Хто більше заслуговує на допомогу та увагу Євросоюзу, а хто менше. Хто важливіший для Європи, а хто другорядніший.
Насправді, ще не довелось чути жодного серйозного аргументу, яким чином європейська інтеграція України виграє від того, що Греція залишить зону євро і, не дай Боже, Євросоюз. У Євросоюзі немає кар”єрного принципу – когось “звільнили”, й іншого автоматично підвищили у статусі. Тут, швидше, навпаки – “звільнили” одного, можуть звільнити й іншого. Тим більше, що Україна тільки в очах українців суттєво відрізняється від Греції, а в очах європейців між нами з греками значно більше спільного, ніж відмінного – від православних традицій до звички не платити податки і залежності від неефективного бюрократичного апарату.
І так само мені не довелось побачити жодного серйозного аргументу, що вихід Греції з єврозони зробить європейський проект привабливішим. Очевидно, навпаки – лише посилить настрої, які працюють на підрив європейської ідеї. І, швидше за все, на посилення ідей альтернативних. Зокрема й тих, які на фоні євроскептицизму пропагує Росія. Останнє опитування у Сербії, де інтеграція з Росією викликає більшого схвалення серед населення, ніж з ЄС – лише один з доказів.
Плюс вихід Греції з єврозони спровокує ще більшу кризу. А більша криза в єврозоні – означає менше уваги до того, що відбувається поза єврозоною. Зокрема, і в Україні.
Прийнято казати, що Греція стала жертвою популізму. Так, його багато. Але Греція стала жертвою ще й іншого – зацикленості на собі. Чого варте глибоке переконання, що їм всі мають допомагати тільки тому, що вони – колиска демократії. “Коли якісь там бельгійці ще пасли овець – ми вже будували демократію”, – це була перша річ, яку я у свій час почула в Греції, і варіацій на цю тему багато. Ми не можемо вимагати від Євросоюзу екстра особливого ставлення і вважати себе кращими за греків лише тому, що раз відстояли європейські цінності на Майдані.
Після кризи в Греції, і греки, і українці мають усвідомити просту річ: Євросоюз, в який вступала Греція у 1981-му – це був Євросоюз, де було більше прав, ніж правил. І такого Євросоюзу вже не існує. Існує Євросоюз, в якому права залежні від виконання правил. І кожна країна має вирішити, наскільки вона готова до такої постановки питання.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.