Пост в блог на “Українській правді” директорки ІСП Альони ГетьманчукДва місяці тому ми в Інституті замовили соціологічне опитування в шести найбільш населених країн ЄС, які асоціації в них викликає Україна і що, на їхню думку, заважає Україні рухатись в бік Євросоюзу. Виявилось, що три ключові асоціації з Україною – це війна, Росія та бідність, а не хочуть нас поки бачити в ЄС тамтешні мешканці через корупцію та олігархів. Коли ми з колегами та партнерами ІСП обговорювали результати опитувань, мимоволі виникло щонайменше чотири інших питання. По-перше, а з, чим, власне, самі українці асоціюють Україну? По-друге, з чим, на їхню думку, Україну асоціють в Євросоюзі? По-третє, з чим би українці хотіли, щоб Україну асоціювали у Європі? І, нарешті, що, на думку українців, найбільше заважає нам рухатись в бік ЄС? Саме ці чотири питання ми і поставили українцям з допомогою соціологічної компанії TNS напередодні чергової річниці Дня незалежності. Фактично, це був такий собі експеримент: подивитись, чи збігається картинка сьогоднішньої України у тих, хто є її громадянами, і тих хто спостерігає за нею зовні? Що ж, експеримент видався дійсно цікавим. Деякі висновки:\
-Перша асоціація українців з Україною – це українська влада. Причому, на думку опитаних, корумпована та неефективна. Цікаво, що найбільше асоціюють Україну саме з владою, яка “нічого не робить”, “краде” і “служить олігархам”, мешканці Центральної України. Натомість логічна асоціація України з “Батьківщиною” – лише на третій позиції.
Добре це чи погано, коли країну асоціюють з її владою? Як на мене, сигнал доволі неоднозначний і дешо навіть дивний. Українці продовжують дистанціюватись від влади, як тільки можуть, і списувати на неї всі свої негаразди, хоча мали б взагалі-то відчувати свою відповідальність за тих, кого обрали. Явно продовжує далі працювати і традиційна установка, коли спочатку йде держава, а потім вже суспільство.
Очевидно, знайдуться ті, хто буде сперечатись, що люди називають владу так, як називають, за інерцією, а насправді вона старається і щось робить. Може це й так. Але, мабуть, старається щось влада і робить не зовсім переконливо, бо символів корупції більше, ніж символів боротьби з нею. І знаків збагачення тих, хто при владі, більше ніж знаків їхнього збідніння на фоні загального збідніння в країні.
– Коли українців запитуєш, з чим, на їхню думку, асоціюють Україну в Євросоюзі – вони думають гірше, ніж є насправді. Таке собі самобичування по-українськи. Українці вважають, що в Євросоюзі найбільше асоціюють Україну з корумпованою владою, війною, а також з дешевою робочою силою та дешевою землею. Лише одне з цих тверджень відповідає дійсності – про війну. Ні корумпована влада, ні дешева земля з дешевою робочою силою не входять в трійку найбільш поширених асоціацій з Україною в ЄС. Лише в одній з опитаних нами країні ЄС назвали “прислугу” серед асоціацій з Україною, і то лише 10% опитаних (це Італія). Але також показово, що це виявилось найважчим питанням для українців – 35% взагалі не знають, як сприймають Україну в Євросоюзі. І найбільшим викликом це питання стало чомусь для мешканців Північної України.
– Є одне питання, на яке відповіді громадян країн ЄС та громадян України співпадають на 100%. Це питання про те, що Україні найбільше заважає рухатись до ЄС. А відповідь на нього проста й однозначна як з боку українців, так і з боку європейців – це корупція та олігархи.
– Мене особисто дещо здивувала одностайність, з якою українці висловились про те, як би їм хотілось, щоб Україну сприймали в Євросоюзі. А саме – як заможну країну (72,3%). Причому, найбільше так хотіли б знову ж таки мешканці Центральної України. Показовим і приємним виявилось те, що друга за популярністю бажана асоціація з Україною – це європейські цінності. Несподівано, що 21% українців хотіли б, щоб Україну бачили як регіонального лідера. А це, фактично, стільки ж, як і бажаючих, щоб Україну асоціювали з Революцією гідності. Можливо, асоціація з заможною країною виявиться для когось виявом занадто великої прагматичності чи навіть меркантильності українців. І після Ревооюції гідності на першому місці мало б бути щось інше, більш ціннісне. Але, насправді, гідність має багато виявів, і людина, яка нокаутована порожнім гаманцем, навряд чи може вважати свою гідність недоторканою.
Кожного року напередодні Дня незалежності я проводжу своє неформальне опитування серед знайомих (і не дуже) українців. Переважно, серед тих, які є далекі від політики і навколополітичної тусовки. Питаю, що для них є українською мрією? Відповідають по-різному, але найчастіше звучить – “аби не було гірше”. Очевидно, дає про себе знати пережиток ще Homo Sovieticus, коли мозок автоматично запрограмований на різного роду потрясіння й трагедії. Як його перепрограмувати на зміни, але позитивні – все ще питання риторичне. А може заможна країна, яка сповідує європейські цінності і з якою українці хотіли б, щоб нас асоціювали у ЄС, це і є українська мрія? Хоча, насправді, кожен під День незалежності кожен може продумати свою відповідь на це питання: українська мрія, яка вона?
P.S. Повністю з результатами опитування можна ознайомитись тут.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.