Пост в блог на “Українській правді” директорки ІСП Альони ГетьманчукНапередодні саміту Україна-ЄС ми запросили до України майже тридцять провідних аналітиків та журналістів з тих країн Євросоюзу, які, скажімо так, занадто реалістично сприймають все, що відбувається в Україні і навколо України. Зокрема, Франції, Німеччини, Італії, Іспанії, Угорщини. Для тих, кому цікаво, як саме вони проводили час, можна проглянути фотозвіти тут, і тут. Не вистачає там тільки фото із зустрічі в Адміністрації Президента – з Борисом Ложкіним та Дмитром Шимківим, оскільки наші камери за традицією вилучили на вході в АП.\
Два з половиною дні делегація ставила питання українським високо посадовцям, експертам та громадським активістам. Власне, вже з самих питань було зрозуміло, що найбільше сьогодні цікавить європейську громадську думку. На відміну від попереднього такого візиту, який відбувся у травні минулого року, питання були дуже різні – від декомунізації до конституційної реформи. Тому мій перший висновок простий – Україна втратила фокус. Європейці фізично не встигають розібратись глибоко в багатьох темах, тому часто видають на гора лише вершки. А враховуючи, що про Україну багато пишуть фрілансери, то варто додати, що вершки часто-густо збиті так, аби їх можна було легше продати. Так само враховуючи, що Україну багато коментують в Європі або колишні “совєтологи” (по суті, фахівці по Росії), або новоявлені зірки аналітичного світу, які для потрапляння в авторські колонки та на ефіри світових каналів хочуть бути контроверсійними і йти проти загального тренду цивілізованого світу “Росія – агресор, Україна – жертва” (у нецивілізованому світі цей тренд навпаки).
Чи не єдине питання, яке кочувало з зустрічі на зустріч – це було питання про олігархів. У різному контексті – від їхнього реального впливу на політику, до того, чи намагаються вони здійснювати якусь сепаратну дипломатію між Києвом та Москвою. Вразила однозначність, з якою відповідали на це питання як в Адміністрації Президента, так і в уряді з парламентом. Мовляв, ера олігархів в Україні закінчується, бо війна проти них набула вже таких обертів, що її вже не зупинити. Хтось з можновладців казав, що в Україні наразі залишилось тільки два олігархи – Коломойський та Ахметов, хтось казав, що українські олігархи стрімко перетворюються в просто бізнесменів. Європейці, поміж іншим, ще й дотошно розпитували про продаж активів Порошенка. Їх запевнили, що процес триває, просто актив досить специфічний, і не так-то легко його продати.
Але що мене вразило цього разу – так це на диво скоординовані месиджі українських спікерів. Хоча сумніваюсь, що хтось їх зумисне координував. Головне з цих послань – Україна на своєму кордоні захищає не тільки Україну, вона захищає всю Європу, бо мета Путіна – не Україна, а Європа. Україна, так трагічно сталось, просто стала полем битви. Не раз зауважувала, як скептично європейці реагують на такі речі. Мій висновок номер два – нам потрібен був рік, щоб європейці зрозуміли, що в Європі є війна, але нам потрібно ще багато часу, аби європейці зрозуміли, що війна йде не тільки в Європі, війна йде також за Європу. За її вистражданий компромісами та консенсусами європейський проект.
Ну і останнє. Ще раз переконалась, що такі ознайомчі візити до України європейських лідерів громадської думки досить часто є значно ефективнішими, ніж поїздки українських лідерів громадської думки до Європи, хоча одне одному не заважає, звісно ж, а лише доповнює. Враження про Україну при безпосередніх відвідинах України у всіх відомих мені випадках змінюється на краще. Тому що одні відвідини “Межигір’я” з правильним гідом (дякую, Наталка Седлецька) різко відбивають бажання деяких європейських експертів сперечатись про те, наскільки виправданим було позбавлення президентського крісла Януковича. Одна повноцінна зустріч з Наталією Яресько знімає іронічні коментарі з приводу іноземців в українському уряді. Одна задушевна розмова з Андрієм Парубієм перетворює його в очах європейців з виплеканого російською пропагандою монстра просто у дуже відвертого і на диво дуже ввічливого політика. Ну а факт зустрічі з прем’єром Арсенієм Яценюком – доказ того, що в ЄС для Києва важлива й інша думка, не лише позиція Меркель.
Так, це не Валдайський клуб, на якому Путін зі свитою кормить західних експертів чорною ікрою. Ми й не намагаємось цей формат наслідувати. Бо нам, на щастя, непотрібна ікра, щоб приємно здивувати. Бо в нас, на щастя, крім Президента та прем’єра, є ще й інші важливі персоналії, з якими не соромно зустріти подібні європейські десанти. І найбільша проблема, з якою ми як організатори зіштовхнулись – це проблема часу для зустрічі з усіма експертами та громадськими активістами, які готові вразити своїм драйвом та відданістю справі змін. Але з багатьма такими людьми європейцям поспілкуватись все ж вдалось. І мені було дуже приємно, коли один з запрошених експертів – Марко Ді Ліддо з Італії (далеко не проукраїнської країни ЄС) на прощання сказав: “Проблема не в тому, що робить Кремль, проблема в тому, чого не робить Євросоюз”.
P.S. Деякі думки про саміт Україна-ЄС – дещо згодом
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.