Проекти

o-00006534-a-00001210
Придністровське врегулювання

13:10 21-5-2014

Один із провідних напрямків діяльності Інституту світової політики – розробка рекомендацій щодо врегулювання придністровського конфлікту.Свою увагу експерти ІСП зосереджують навколо широкого кола питань, пов’язаних з придністровським врегулюванням, зокрема: реінтеграція населення, реформування миротворчої місії в Придністров’ї, шляхи вирішення придністровського конфлікту та роль України у цьому процесі, проблема Придністров’я у контексті європейської інтеграції Молдови.Протягом 2010-2014 років ІСП підготували п’ять аналітичних записок, присвячених різним аспектам придністровської проблеми. Під час офіційних презентацій у Києві та Кишиневі молдовські та українські експерти, журналісти та дипломати мали змогу обговорити висновки та рекомендації, розроблені авторами досліджень.
1. «Нова зовнішня політика України»
3 березня 2010 року ІСП спільно з Міжнародним центром перспективних досліджень презентував зовнішньополітичні рекомендації для нового Президента України. Важливою частиною цієї аналітичної записки став розділ «Україна – Молдова: час відвертого діалогу», написаний директором ІСП Альоною Гетьманчук про придністровське врегулювання.
{3}
Підготовка рекомендацій новому Президенту тривала чотири місяці. До процесу було залучено 15 провідних українських аналітиків з питань зовнішньої політики. Була також проведена низка консультацій з представниками МЗС, зовнішньополітичними радниками ключових кандидатів у президенти, незалежними експертами.У процесі підготовки рекомендацій були також проведені чотири відео конференції з регіональними елітами (Харків, Дніпропетровськ, Одеса та Львів) та круглий стіл у Києві. З повним текстом аналітичної записки можна ознайомитися тут.
2. «Сценарії придністровського конфлікту. Виклики європейській безпеці»
У аналітичній записці було проаналізовано можливі сценарії розвитку ситуації навколо придністровського конфлікту, а також визначено ризики та переваги при реалізації того чи іншого сценарію. Ймовірність реалізації кожного сценарію у найближчі п’ять років визначена за десятибальною системою на основі середнього арифметичного зведених оцінок 32 опитаних експертів з України, Молдови, Росії, країн ЄС та США. Робоча група Інституту світової політики також зафіксувала можливі компроміси, на які могли б піти сторони задля вирішення конфлікту. Ознайомитися з повним текстом.
Цю публікацію було підготовлено у партнерстві з Фундацією українсько-польської співпраці PAUCI (Польща); Інститутом громадських проблем (Словаччина); Інститутом соціології Угорської Академії наук (Угорщина); Асоціацією з міжнародних справ (Чехія) за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Чорноморського трасту регіональної співпраці – проекту Німецького Фонду Маршалла.
Окрім Києва, ІСП презентував дослідження «Сценарії придністровського конфлікту. Виклики європейській безпеці» у Варшаві. Участь у дискусії взяли провідні польські експерти з питань придністровського врегулювання, представники МЗС Польщі, дипломати та журналісти.
{4}
3. «Позиції України щодо придністровського конфлікту та очікування від головування в ОБСЄ»
Автор аналітичної записки директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук проаналізувала потенціал України як одного з найбільш впливових гравців у процесі врегулювання придністровського конфлікту. У аналітичній записці наголошується, що Україна має великі можливості, щоб розробити необхідні передумови для забезпечення мирного розв’язання конфлікту, однак цей потенціал використовується епізодично, і широкої зацікавленості у більш активній ролі немає. Про конкретні інструменти впливу України на ситуацію в зоні конфлікту можна прочитати у повній версії полісі-бріфу.
Презентація аналітичної записки “Позиції України щодо придністровського конфлікту та очікування від головування в ОБСЄ” відбулася у січні 2013 року у рамках проекту «Румунія – Україна: Громадянський форум,” що реалізується ІСП спільно з Румунським центром європейської політики.
4. «Внесок України у регіональну безпеку: придністровський конфлікт»
Аналітична записка була підготовлена за результатами четвертого засідання Стратегічного дискусійного клубу, який був присвячений ролі України у вирішенні затяжних конфліктів на пострадянському просторі в рамках її головування в ОБСЄ. Головний висновок записки – учасники формату 5+2 повинні забезпечити сталий підхід до врегулювання придністровського конфлікту навіть за відсутності сприятливих умов для вирішення конфлікту. Повний текст аналітичної записки.
{5}
Презентація аналітичної записки «Внесок України у регіональну безпеку: придністровський конфлікт», підготовленої за підтримки уряду Норвегії та Офісу зв’язку НАТО в Україні, відбулася під час 5-го засідання Стратегічного дискусійного клубу 18 вересня 2013 року.
5. «Реформа миротворчої місії у Придністров’ї: передумова для врегулювання конфлікту»
Аналітична записка була підготовлена спільно експертами Інституту світової політики та Інституту розвитку і соціальних ініціатив (IDIS) “Viitorul” (Республіка Молдова), за підтримки Фонду Регіонального Співробітництва Чорного моря «Black Sea Trust» – проекту Фонду Маршалла (США). Автори дослідження Корнел Чуря, Альона Гетьманчук, Леонід Літра та Едуард Тугуі проаналізували роль і еволюцію миротворчої місії в Придністров’ї протягом останніх 22 років. Експерти впевнені, що реформа миротворчої місії є необхідною умовою для врегулювання конфлікту, а тому розглянули декілька можливих сценаріїв її реформування в контексті подій в Україні та їх впливу на Молдову. Повний текст аналітичної записки українською та англійською мовами.
Презентація аналітичної записки «Реформа миротворчої місії у Придністров’ї: передумова для врегулювання конфлікту» відбулася 29 квітня 2014 року у Кишиневі.
{1}
У рамках київської презентації 14 травня відбулася дискусія «Чи чекає Південний Схід доля Придністров’я?» щодо загрози повторення на Південному Сході України придністровського сценарію.
{2}