Проекти

o-00006974-a-00001256
Стратегічний дискусійний клуб у регіонах

17:40 15-6-2015

Першочергове завдання проекту – залучення регіональних еліт, які тривалий час залишалися в інтелектуальній ізоляції, до участі в дебатах стосовно стратегічного розвитку країни.Протягом більш як 20 років незалежності України керівництву країни не вдалося розробити довгострокову стратегічну концепцію її національної безпеки. Прийняття рішення у сфері зовнішньої політики та безпеки часто залежало від внутрішньополітичної ситуації та інтересів окремих політиків. Поодинокі спроби стимулювати суспільний діалог щодо основних напрямів та пріоритетів політики національної безпеки не змогли створити основу для розробки комплексного плану стратегічного розвитку українського сектору безпеки та оборони. \
У 2012-2013 рр. Інститут світової політики у партнерстві з Офісом зв’язку НАТО в Україні та за підтримки Посольства Королівства Норвегії організував в Києві шість засідань Стратегічного дискусійного клубу за участі відомих українських та іноземних експертів та політиків. Результатом цього проекту стала аналітична записка “Україна: діагностика національного (не)безпеки”, в якій було визначено основні загрози безпеці України та запропоновано низку рекомендацій щодо їх подолання. Експерти назвали європеїзацію як найважливіший інструмент зміцнення здатності України протистояти як внутрішнім, так і зовнішнім загрозам.

Російська агресія проти України підтвердила необхідність продовження змістовних публічних дискусій щодо загроз безпеці та територіальній цілісності України. Питання безпеки стало важливим не тільки для експертного співтовариства і політичної еліти, а й для пересічних громадян (особливо тих, хто проживає в прикордонних з Росією областях). Усвідомлюючи виклики, що сьогодні стоять перед Україною, ІСП ініціював проведення у східних та південно-східних областях публічного обговорення інструментів забезпечення безпеки та зміцнення Української держави.

Публічні дискусії за участі експертів з країн Центрально-Східної Європи допоможуть побороти міфи та упередження, які існують у населення південно-східних областей, щодо євроатлантичного співробітництва та євроінтеграції, а отже сприятимуть внутрішній інтеграції, порозумінню та примиренню між східною і західною, південною і північною частинами України.

Проект “Стратегічний дискусійний клуб у регіонах” реалізовується за підтримки уряду Королівства Норвегія в Україні.

Харків
Перший регіональний Стратегічний дискусійний клуб відбувся у Харкові 26 червня 2014 року. Для участі в дискусії зі стратегічних питань національної безпеки України до Харкова завітали: директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, директор Офісу зв’язку НАТО в Україні Марчін Кожіел, директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський та перший заступник директора ІСП Сергій Солодкий. На запрошення ІСП до Харкова приїхав відомий польський журналіст та аналітик Гжегож Громадські.
{6}
{5}
{4}
Більше фото
Перед засіданням СДК Гжегош Громадські мав змогу поспілкуватися з українськими журналістами стосовно труднощів проведення демократичних перетворень в Україні, переваги та викликів європейської інтеграції, особливостей висвітлення цих процесів у ЗМІ, а також розповісти про польський досвід євроінтеграції. Захід проводився у рамках проекту «Ширша інтеграція: ви формуєте мабутнє», що має на меті поширення проєвропейських та демократичних цінностей серед регіональних журналістів. Проект був підтриманий міжнародною організацією «Інтерньюз» та Агенством США з міжнародного розвитку (USAID).
{8}
Стенограма розмови з Гжегожем Громадські
Запоріжжя
19 вересня ІСП провів у Запоріжжі чергове засідання Стратегічного дискусійного клубу. Участь у заході взяли провідні експерти, дипломати країн-членів ЄС та журналісти зі всієї України. Разом з місцевими експертами, громадськими активістами та журналістами вони обговорили найголовніші питання національної безпеки України, від вирішення яких залежить її стратегічний розвиток та навіть існування.
{3}
{2}
Спікери: Надзвичайний і Повноважний Посол Австрії в Україні Вольф Дітріх Хайм, представник посольства Королівства Норвегії в Україні Сігбйорн Літланд, асоційований експерт Інституту розвитку та соціальних ініціатив “Viitorul” (IDIS) в Кишиневі Леонід Літра, науковий директор Школи політичної аналітики, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія» Олексій Гарань.Спецільно для участі у заході до Запоріжжя на запрошення ІСП приїхав литовський політичний оглядач Рімвидас Валатка.
{1}
Більше фото

Окрім запорізьких журналістів на заході були присутні журналісти з Луцька, Дніпропетровська, Сум, Львова, Полтави, Луганська, Хмельницька та Донецька. Рімвидас Валатка, який є головним редактором одного з найпопулярніших литовських видань, провів для регіональних журналістів майстер-клас, присвячений висвітленню європейської інтеграції в українських ЗМІ.
{7}
Текст виступу Рімвидаса Валатки доступний тут.

Одеса

14 листопада чергове засідання Стратегічного дискусійного клубу відбулося у місті Одеса. Спеціально для участі у публічній дискусії «ЄС, НАТО … Що посилить безпеку України?» до Одеси завітали: Марчін Кожіел, директор Офісу зв’язку НАТО в Україні, Вадим Карасьов, політолог, директор Інституту глобальних стратегій, Міхал Кацевич, політичний оглядач, журналіст щотижневика «Newsweek Polska» (Польща) та експерти Інституту світової політики. Під час засідання експерти разом зі своїми місцевими колегами, представниками органів державної влади та журналістами обговорили різні формати міжнародного безпекового співробітництва та їхню здатність забезпечити цілісність та безпеку України.
{9}
З основними тезами спікерів можна ознайомитися тут.
{10}
Миколаїв

11 лютого Інститут світової політики провів у низку публічних заходів у Миколаєві, присвячених питанням безпеки та європейської інтеграції України. Спеціально для участі у черговому засіданні Стратегічного дискусійного клубу на запрошення ІСП до Миколаєва завітали провідні українські експерти та дипломати країн-членів ЄС. Зокрема: посол Франції в Україні Ален Ремі, заступник Місії Посольства Великобританії в Україні Мартін Дей, військовий аташе Посольства Литовської Республіки в Україні Міндаугас Квікліс, радник Посольства Королівства Норвегії в Україні Річард Скарбороу, директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський, Голова правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко.
{11}
З основними тезами спікерів можна ознайомитися тут.
{12}
Після засідання СДК запрошені ІСП експерти та дипломати країн-членів ЄС відвідали Чорноморський державний університет імені Петра Могили та поспілкувалися зі студентами.

Дніпропетровськ

Засідання Стратегічного дискусійного клубу на тему “ЄС, НАТО…Що посилить безпеку України?” відбулося у Дніпропетровську 11 березня. Іноземні та українські спікери зосередили свою увагу на стратегічних питаннях національної безпеки, закликавши місцевих експертів, представників влади та громадськості долучитися до дискусії. Своїми думками щодо того, як подолати безпекові виклики, які сьогодні стоять перед Україною, з дніпропетровцями поділилися: заступник Міністра закордонних справ Литви Андріус Крівас, директор Офісу зв’язку НАТО в Україні Марчін Кожіел, Посол Норвегії в Україні Йон Ельведал Фредріксен, заступник директора Центру східноєвропейських досліджень Адам Еберхардт (Польща) та відомий український політолог Олексій Гарань.
{13}
З основними тезами спікерів можна ознайомитися тут.

Херсон
Останнє (шосте) регіональне засідання Стратегічного дискусійного клубу відбулося у Херсоні 16 квітня. У засіданні взяли участь: Маріус Януконіс, Посол Литовської Республіки в Україні, Павел Бучек, заступник Посла Чеської Республіки в Україні, Річард Скарбороу, радник Посла Королівства Норвегія в Україні, Олексій Гарань, Науковий директор Школи політичної аналітики Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Сергій Солодкий, перший заступник директора Інституту світової політики.
{14}
Відеозапис виступів спікерів можна переглянути тут.
{15}
{16}
Київ
Результати шести регіональних дискусій в обласних центрах Південно-Східної України були підсумовані на масштабному засіданні Стратегічного дискусійного клубу у Києві, що відбувся 17 червня за участі представників українського уряду, Адміністрації Президента, дипломатів країн-членів ЄС і НАТО, вітчизняних та європейських експертів з питань безпеки.

Чи не найбільш дискусійним під час регіональних СДК виявилося питання співпраці України з НАТО. Тож на зустрічі у Києві ІСП вирішив провести своєрідну “діагностику” нинішнього стану партнерства України з Альянсом, зосередившись на питаннях, які найбільше лунають в Україні з цього приводу.

{17}
Щоб переглянути головні безпекові “меседжі” регіональних еліт, завантажуйте презентацію.
{18}
Ойстейн Бьо, Державний секретар Міністерства oборони Норвегії, та Йон Ельведал Фредріксен, Надзвичайний та Повноважний Посол Королівства Норвегія в Україні

Під час заходу було презентовано збірку аналітичних статей Інституту світової політики “Україна-НАТО: діагностика партнерства”. Статті зі збірника, які написали провідні експерти з України, Новергії, Фінляндії, Великобританії та Румунії, були також опубліковані на популярному новинному порталі “Європейська правда”.