Один із провідних напрямків діяльності Інституту світової політики – розробка рекомендацій щодо врегулювання придністровського конфлікту.Свою увагу експерти ІСП зосереджують навколо широкого кола питань, пов’язаних з придністровським врегулюванням, зокрема: реінтеграція населення, реформування миротворчої місії в Придністров’ї, шляхи вирішення придністровського конфлікту та роль України у цьому процесі, проблема Придністров’я у контексті європейської інтеграції Молдови.Протягом 2010-2014 років ІСП підготували п’ять аналітичних записок, присвячених різним аспектам придністровської проблеми. Під час офіційних презентацій у Києві та Кишиневі молдовські та українські експерти, журналісти та дипломати мали змогу обговорити висновки та рекомендації, розроблені авторами досліджень.
1. «Нова зовнішня політика України»
3 березня 2010 року ІСП спільно з Міжнародним центром перспективних досліджень презентував зовнішньополітичні рекомендації для нового Президента України. Важливою частиною цієї аналітичної записки став розділ «Україна – Молдова: час відвертого діалогу», написаний директором ІСП Альоною Гетьманчук про придністровське врегулювання.
{3}
Підготовка рекомендацій новому Президенту тривала чотири місяці. До процесу було залучено 15 провідних українських аналітиків з питань зовнішньої політики. Була також проведена низка консультацій з представниками МЗС, зовнішньополітичними радниками ключових кандидатів у президенти, незалежними експертами.У процесі підготовки рекомендацій були також проведені чотири відео конференції з регіональними елітами (Харків, Дніпропетровськ, Одеса та Львів) та круглий стіл у Києві. З повним текстом аналітичної записки можна ознайомитися тут.
2. «Сценарії придністровського конфлікту. Виклики європейській безпеці»
У аналітичній записці було проаналізовано можливі сценарії розвитку ситуації навколо придністровського конфлікту, а також визначено ризики та переваги при реалізації того чи іншого сценарію. Ймовірність реалізації кожного сценарію у найближчі п’ять років визначена за десятибальною системою на основі середнього арифметичного зведених оцінок 32 опитаних експертів з України, Молдови, Росії, країн ЄС та США. Робоча група Інституту світової політики також зафіксувала можливі компроміси, на які могли б піти сторони задля вирішення конфлікту. Ознайомитися з повним текстом.
Цю публікацію було підготовлено у партнерстві з Фундацією українсько-польської співпраці PAUCI (Польща); Інститутом громадських проблем (Словаччина); Інститутом соціології Угорської Академії наук (Угорщина); Асоціацією з міжнародних справ (Чехія) за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Чорноморського трасту регіональної співпраці – проекту Німецького Фонду Маршалла.
Окрім Києва, ІСП презентував дослідження «Сценарії придністровського конфлікту. Виклики європейській безпеці» у Варшаві. Участь у дискусії взяли провідні польські експерти з питань придністровського врегулювання, представники МЗС Польщі, дипломати та журналісти.
{4}
3. «Позиції України щодо придністровського конфлікту та очікування від головування в ОБСЄ»
Автор аналітичної записки директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук проаналізувала потенціал України як одного з найбільш впливових гравців у процесі врегулювання придністровського конфлікту. У аналітичній записці наголошується, що Україна має великі можливості, щоб розробити необхідні передумови для забезпечення мирного розв’язання конфлікту, однак цей потенціал використовується епізодично, і широкої зацікавленості у більш активній ролі немає. Про конкретні інструменти впливу України на ситуацію в зоні конфлікту можна прочитати у повній версії полісі-бріфу.
Презентація аналітичної записки “Позиції України щодо придністровського конфлікту та очікування від головування в ОБСЄ” відбулася у січні 2013 року у рамках проекту «Румунія – Україна: Громадянський форум,” що реалізується ІСП спільно з Румунським центром європейської політики.
4. «Внесок України у регіональну безпеку: придністровський конфлікт»
Аналітична записка була підготовлена за результатами четвертого засідання Стратегічного дискусійного клубу, який був присвячений ролі України у вирішенні затяжних конфліктів на пострадянському просторі в рамках її головування в ОБСЄ. Головний висновок записки – учасники формату 5+2 повинні забезпечити сталий підхід до врегулювання придністровського конфлікту навіть за відсутності сприятливих умов для вирішення конфлікту. Повний текст аналітичної записки.
{5}
Презентація аналітичної записки «Внесок України у регіональну безпеку: придністровський конфлікт», підготовленої за підтримки уряду Норвегії та Офісу зв’язку НАТО в Україні, відбулася під час 5-го засідання Стратегічного дискусійного клубу 18 вересня 2013 року.
5. «Реформа миротворчої місії у Придністров’ї: передумова для врегулювання конфлікту»
Аналітична записка була підготовлена спільно експертами Інституту світової політики та Інституту розвитку і соціальних ініціатив (IDIS) “Viitorul” (Республіка Молдова), за підтримки Фонду Регіонального Співробітництва Чорного моря «Black Sea Trust» – проекту Фонду Маршалла (США). Автори дослідження Корнел Чуря, Альона Гетьманчук, Леонід Літра та Едуард Тугуі проаналізували роль і еволюцію миротворчої місії в Придністров’ї протягом останніх 22 років. Експерти впевнені, що реформа миротворчої місії є необхідною умовою для врегулювання конфлікту, а тому розглянули декілька можливих сценаріїв її реформування в контексті подій в Україні та їх впливу на Молдову. Повний текст аналітичної записки українською та англійською мовами.
Презентація аналітичної записки «Реформа миротворчої місії у Придністров’ї: передумова для врегулювання конфлікту» відбулася 29 квітня 2014 року у Кишиневі.
{1}
У рамках київської презентації 14 травня відбулася дискусія «Чи чекає Південний Схід доля Придністров’я?» щодо загрози повторення на Південному Сході України придністровського сценарію.
{2}
Проекти
Придністровське врегулювання
13:10 21-5-2014
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.