Інститут світової політики підготував публікацію за підсумками Форуму “День Євроатлантичного партнерства: підсумки саміту НАТО в Уельсі”, що відбувся 10 вересня у Києві.У брошурі зібрано ключові меседжі виступів українських та іноземних урядовців, експертів та дипломатів, які взяли участь у Форумі.Альона ГЕТЬМАНЧУК,
Директор Інституту світової політики
Вперше в історії України питання безпеки стало пріоритетом номер один у суспільстві. Понад те, це пріоритет, який є на сьогодні об‘єднавчим для різних регіонів України. Також ми бачимо суттєву зміну у ставленні до членства України в НАТО. Вперше в історії незалежної України кількість прихильників Альянсу є більшою, ніж кількість опонентів членства в ньому. Позаблоковий статус України не став страховим полісом від війни з Росією. Росія атакувала країну, яка якраз і відмовилась у свій час від НАТО, щоб не бути атакованою Росією.
Але чи війна з Росією наблизила членство України в НАТО? Потрібно бути реалістами і визнати, що навряд чи. Тому що, крім бажання інтегруватись до НАТО з боку України, має бути ще й бажання і розуміння в своєчасності такого кроку з боку самого НАТО.
Виникає й інше питання: чи маємо ми у відносинах з НАТО сьогодні обов‘язково виходити з позиції «все або нічого»? Чи, можливо, є сенс використати по максимуму всі можливості, які дає не членство, але повноцінне партнерство з НАТО? Зокрема, й у тому, що стосується реформи сектору безпеки. В історії відносин України з НАТО було занадто багато гучних декларацій, але занадто мало практичних дій. Сьогодні, очевидно, потрібно відійти від популістичних заяв та закликів і зосередитись на практичній співпраці.
Наталія НЕМИЛІВСЬКА,
Директор Центру інформації та документації НАТО в Україні
Уельський саміт був переломним моментом у євроатлантичній безпеці. Агресивні дії Росії проти України ґрунтовно змінюють бачення щодо всієї Європи — вільної та мирної. Зростаюча нестабільність від Близького Сходу до Північної Африки, а також транснаціональних і багатовимірних загроз також є викликом безпеці.
В ці бурхливі часи НАТО повинно бути готове до виконання цілого спектру місії. І НАТО вже розпочало певну роботу в цьому напрямку. Найважливіше для нас сьогодні —почути одностайну підтримку суверенітету України, її незалежності та територіальної цілісності, а також права на захист.
Країни-члени НАТО рішуче засудили незаконну і нелегітимну анексію Криму та дестабілізацію сходу України. Разом з тим, члени Альянсу підтримують зусилля українського народу, зокрема, мирний план України, розв’язати пробле му політичним шляхом. І усі 28 країн-членів, у тому числі і через НАТО, підсилюють підтримку для того, щоб Україна могла краще сама себе забезпечити і захистити свою власну безпеку.
Валерій ЧАЛИЙ,
Заступник голови Адміністрації Президента
Саме в Україні нині вирішуються питання нового реагування, нових підходів до світової безпеки. Як поводитися в умовах гібридної війни, світ ще не знає, але дуже скоро ми побачимо, яким чином країни НАТО готові реагувати на нові загрози.
Саміт продемонстрував консолідацію євроатлантичного партнерства. Це, мабуть, найкращий сигнал усім тим, хто хоче зруйнувати цілий світ, хто хоче нав’язати світу нові правила. Визнання країнами НАТО окупації Росією Автономної Республіки Крим, військової інтервенції Російської Федерації — це чітка позиція, яка має далекосяжні наслідки як для України, так і для майбутньої системи безпеки в Європі.
Україні потрібно, можливо, не членство, а все, крім членства. Пріоритетом є посилення Збройних Сил України, знаходження максимально ефективної системи безпеки як в цій частині світу, так і взагалі у світі, конкретні дії і конкретні досягнення, а не просто статуси. Очевидно, що український народ обрав свій шлях, і тепер питання євроінтеграції щільно пов’язано з питанням інтеграції у майбутньому до НАТО.
Повний текст публікації можна завантажити тут.
Публікацію було підготовлено в рамках проекту Інституту світової політики «Партнерство має значення» за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.