Інтерв’ю директора Інституту світової політики Альони Гетьманчук для видання KyivPost.Україна — це корупція, фрукти, літо, козаки чи Помаранчева революція. Все залежить від того, кого з сусідів спитати, бо імідж країни у світі є дуже неоднозначним.\
Для білорусів ми асоціюємося із Помаранчевою революцією, для росіян — з літом, а для румунів – із козаками.
Такими були знахідки Інституту світової політики, що опитав політиків, експертів та журналістів із Білорусі, Грузії, Молдови, Польщі, Росії та Румунії, і склав по п’ять дуже різних асоціацій від кожної країни.
Опитування було презентовано 22 червня і мало на меті продемонструвати успіхи та прорахунки роботи українських дипломатів в країнах Чорноморського регіону.
За його даними, білоруси окрім революції асоціюють Україну з курортом Кримом, українською мовою, яка має у нас більше можливостей розвиватися, ніж білоруська— у них. Також у п’ятірці основних асоціацій Київ та “дружня країна”.
Так само “дружньою”, а також “великою країною” вважають Україну грузини, які навіть після зміни української владної верхівки продовжують бачити в нас союзників та стратегічних партнерів. Вони також асоціюють Україну з Помаранчевою революцією та національною кухнею. “Майдан і Революція троянд для грузин – це частина спільної історії», – йдеться у висновках дослідження.
“Великою державою” називають Україну представники маленької сусідньої Молдови. Для молдаван Україна також виглядає як буфер-рятівник між Сходом та Заходом, який захищає їхню країну від тиску Росії. Вони також асоціюють Україну зі спільною історією, причому як радянського періоду, так і навіть часів спільної війни із Османською імперією. Інші асоціації з Україною — знову кухня та столиця Київ.
Опитування інших південно-західних сусідів румунів показало вакуум уявлень про Україну в цін державі. Автори дослідження пов’язують це з тим, що українська діаспора в цій країні нечисленна і неактивна. Тому несподівано найперша асоціації румунів щодо нас — це козаки, інформацію про яких вони мають зі шкільних підручників з історії. Інші асоціації вказують на незабуті територіальні суперечки між двома державами, оскільки острів Зміїний фігурує як ще один об’єкт, в контексті якого румуни уявляють Україну. За шельф навколо цього острова країни навіть судилися у 2009 році.
Окрім того, румуни бачать нас крізь призму газових проблем з Росією, Помаранчеву революцію та вважають “молодою” і “незрілою демократією”.
Дуже цікаво дивляться на Україну росіяни. Для них наша країна — це своєрідний курорт, і тому асоціюється із літом, відпочинком, квітучими садами та фруктами. Російські експерти також виявилися єдиними, які пов’язали Україну з культурою, зокрема росіяни згадували український рок-гурт “Океан Ельзи”, а також письменників Миколу Гоголя та Тараса Шевченка.
Ще одна несподівана асоціація — фраза екс-президента Леоніда Кучми “Україна — не Росія”, тобто нас попри спільне минуле росіяни бачать як протиставлення “імперській” і “войовничій” власній державі.
Відсутність згадок про політичні асоціації директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук пов’язує із втомою від газової конфронтації між країнами. “А можливо, просто літо, всі планують відпочинок, і такі асоціації співпали із сезонним настроєм”, – сказала вона Kyiv Post.
Нарешті, польські експерти назвали чи не найгірші асоціації з Україною — як то корупція, дефіцит демократії, а також розділеність та невизначеність. Гетьманчук пов’язує це з провалом політики Януковича у польському напрямку, що призвело до “прохолоднішого” ставлення до нас збоку колись найбільш активного партнера у Європі.
“Польща чи не найбільше вболівала за Помаранчеву революцію, і за те, щоби після цієї революції було втілено реформи та було взято стрімкий курс на європейську інтеграції, підкріплений реальними діями”, – сказала Гетьманчук. “Але, на жаль так не сталося”.
Гетьманчук говорить, що “якщо за часів Ющенка у поляків було розчарування Україною, то за часів Януковича виникло роздратування” нами.
Водночас, на побутовому ґрунті поляки зберегли позитивне ставлення до нас, називаючи серед асоціацій спільну історію, гостинний народ та партнерство.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.