Інститут світової політики спільно з аналітично-інформаційним агентством «Главком» організував 20-го червня Медіа-клуб «Нова європейська політика: хто в ЄС наш друг?», щоб з’ясувати, хто з країн-членів ЄС найактивніше в своїй політиці підтримує Україну.Учасники Медіа-клубу обговорили настрої, які панують серед політичних еліт Європейського Союзу щодо подій в Україні. В обговоренні взяли участь міністр закордонних справ 2007-2009 років Володимир Огризко, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині у 1992-1996 і 2006-2010 рр. Дмитро Ткач і директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук.{2}
{4}
Директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук і міністр закордонних справ 2007-2009 років Володимир Огризко
Директор ІСП наголосила, шо головна проблема у відносинах України і країн-членів ЄС – це відсутність в європейців відчуття, що це і їхня війна. За її словами, чимало європейців, сприймають події в Україні як чужу війну між Україною і Росією, або Києвом і Донецьком, або навіть Вашингтоном і Москвою.
{7}
Під час Медіа-клубу було оприлюднено результати експертного опитування «Хто в ЄС наш друг?», проведеного ІСП напередодні. 42 українських експерти оцінили рівень підтримки України кожною країною-членом ЄС за десятибальною шкалою.
Як пояснила директор ІСП Альона Гетьманчук, метою опитування є показати партнерам України в ЄС, що лідери громадської думки уважно стежать за підходами не лише ЄС в цілому, але й окремих країн-членів: “Ми віримо, що воно стане своєрідною нагородою для країн-друзів і стимулом для роботи над собою для країн, які часом готові поступитися принципами”.
Згідно результатів опитування найбільшу кількість балів отримали країни, які постійно і публічно підтримують Україну на міжнародній арені – Польща (392 бали), Литва (376 балів) та Швеція (354 балів). Латвія опинилася на четвертому місці, закриває п’ятірку Великобританія. До першої десятки також увійшли Естонія, Чехія, Німеччина, Словаччина і Фінляндія. Найбільше найнижчих балів отримали Італія, Болгарія, Бельгія та Греція.
Думки експертів розділилися стосовно Італії (22 місце), Німеччини (8-ме місце) та Австрії (13-те місце). Частина експертів поставила цим країнам досить високі бали, а частина – низькі, що свідчить про неоднозначну позицію цих країн щодо України.
Стосовно Ірландії, Мальти, Люксембургу і Кіпру, то близько чверті експертів взагалі не змогли оцінити рівень їхньої підтримки України.
З повними результатами можна ознайомитися тут
Презентацію можна закачати тут.
{9}
Коментуючи результати опитування ІСП, Володимир Огризко заявив, що економічна залежність перетворюється в політичну: «Це аксіома, яку ніхто не відміняв».
Разом з тим, за його словами, європейські політики, обираючи сьогодні між цінностями і цінами, повинні враховувати думку виборців. «Їх не можна звинувачувати в тому, що вони діють алогічно. Тому у своїх оцінках нам потрібно відійти від принципу «плюс»-«мінус», а дивитися глибше», – пояснив Огризко.
{3}
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині у 1992-1996 і 2006-2010 рр. Дмитро Ткач
Дмитро Ткач, який протягом 8 років був послом України в Угорщині, відзначив, що в Українських ЗМІ подається дещо викривлена інформація про Угорщину. «Угорці завжди активно виступали в підтримку українців в плані того, щоб Україна стала частиною ЄС та Північноатлантичного альянсу. Проблема в тому, що в результаті Тріанонського мирного договору 1920 року в Угорщини забрали дві третіх її території. Це питання постійно присутнє у публічному просторі. Будь-який політик, який прагне залишитися при владі змушений про це говорити», – пояснив Ткач.
Серед країн, з якими Україні через різні причини не вдалося налагодити партнерські відносини, Ткач назвав Румунію та Словаччину.
{1}
Експерти погодилися, що Україні потрібно активізовувати т.зв. «народну дипломатію», щоб протидіяти масивній державній пропаганді з боку Росії. Альона Гетьманчук відзначила брак експертів та дипломатів здатних донести до жителів країн-членів ЄС об’єктивну інформацію про агресію Росії проти України.
Крім того, дипломати наголосили на необхідності збільшення фінансової підтримки дипломатичних представництв України в країнах Євросоюзу, в тому числі в Брюсселі.
{8}
Медіа-клуб організовується у рамках масштабного проекту ІСП «Нова європейська політика». Ініціатива ІСП здійснюється за підтримки проекту «Об’єднуємося заради реформ» (UNITER), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та Pact.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.