Інститут світової політики провів 15 вересня Медіа клуб з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Польща в Україні Генриком Літвіном. Тема розмови: “Українсько-польські відносини: «нерозділене кохання» чи тимчасові труднощі?”Модератор дискусії виступив Сергій Солодкий, перший заступник директора Інституту світової політики.Повний відеозапис розмови
{1}
Коментуючи критичні заяви у ЗМІ щодо охолодження українсько-польських відносин, посол заперечив наявність серйозних проблем у відносинах двох держав. У цьому контексті пан Літвін нагадав, що нещодавно до України завітав спеціальний посланник Президента Польщі Кшиштоф Щерський, який мав зустрічі на найвищому рівні, у тому числі з Президентом Петром Порошенком.
“Наш новий президент (Анджей Дуда – ред.) хоче підтримати і зміцнити наявне стратегічне партнерство”, – запевнив дипломат. За його словами, не слід оцінювати рівень відносин лише за кількістю зустрічей на найвищому рівні.
Разом з тим, посол Польщі повідомив, що у цьому році заплановано 3 зустрічі президентів Польщі та України.
{2}
Пан Літвін також зазначив, що санкції, запроваджені Росією у відповідь на санкції ЄС, не завдали суттєвої шкоди сільському господарству Польщі. Понад те, за його словами, «продукція сільського господарства зростає, а польські виробники знаходять нових партнерів».
«Рекламна кампанія з яблуком мала позитивні результати. Ми вийшли на нові ринки і розширили виробництво у цій сфері», – заявив посол.
{3}
Відповідаючи на питання щодо біженців, пан Літвін наголосив, що на сьогодні проблеми біженців з України практично немає. Разом з тим, він визнав, що існують побоювання, що за негативного сценарію на Сході “ситуація може погіршитися”.
“Сьогодні багато українців виїжджає до Польщі вчитися, працювати на легальних засадах. І це позитив, адже вони заповнюють порожні місця», – заявив посол.
У контексті поглиблення контактів між громадянами Польщі та України польський дипломат високо оцінив підписання в рамках візиту Урядової делегації України до Варшави Угоди щодо українсько-польської Ради обміну молоддю. Документ дозволить налагодити механізм двосторонньої співпраці у справах молодіжних обмінів та співробітництва.
Останні події в ЄС у зв’язку з напливом мігрантів, на думку посла, суттєво не вплинуть на процес запровадження безвізового режиму з Україною. Визнавши, що «мігрантська криза» створює певне негативне тло, пан Літвін наголосив, що це питання лібералізації візового реживу вже не є політичним.
«Це питання виконання технічних умов у різних конкретних галузях, питання оцінки фахівців… Якщо Україна виконає всі умови, то «оцінка може бути тільки одна», — зазначив дипломат.
{4}
Розмова торкнулася також участі ЄС у врегулюванні конфлікту на Донбасі. Пан посол запевнив українських журналістів, що криза, викликана напливом іммігрантів, зовсім не витіснила Україну з порядку денного лідерів ЄС. За його словами, хоча увага європейських ЗМІ справді переключилася на проблему сирійських біженців, ЄС продовжує ретельно відслідковувати ситуацію в Україні.
«Наразі ми знаходимося на такому етапі, коли немає потреби у якихось загальних рішеннях на рівні ЄС (щодо України). Ми прийняли план і сьогодні його реалізуємо», – пояснив пан Літвін.
Разом з тим, дипломат визнав, що виконання Мінських домовленостей зовсім не означатиме вирішення проблеми, оскільки існує низка питань, які не згадуються у цьому документів, зокрема питання Криму.
“Є потреба вже думати про “the day after” (“що буде завтра” – ред.). Якщо хочемо думати про довгострокове вирішення, то Мінськ не передбачає нічого стосовно Криму. Якщо ми хочемо говорити про остаточне вирішення конфлікту, то потрібно і про це розмовляти. Тут Польща заявляє, що у переговорах повинні бути залучені сусіди України”,- пояснив він.
Захід проводився у рамках проекту “Нова європейська політика: Заповнюючи прогалини в інформації”, який здійснюється за підтримки проекту “Об’єднуємося заради реформ (UNITER)”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact Inc.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.
Тема коментаря
Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme Comments theme.