Проекти

b-00006540-a-00001212
Євроатлантичний вимір

14:01 16-9-2014

З перших днів свого існування Інститут світової політики чітко задекларував свою підтримку курсу на поглиблення співпраці між Україною та Північноатлантичним альянсом як гарантії безпеки України.ІСП став ініціатором ряду проектів, спрямованих на інформування української громадськості з діяльністю НАТО, створення постійного комунікаційного майданчику для експертного обговорення питань національної безпеки в контексті співпраці з НАТО, а також краще розуміння українського питання всередині Альянсу.Команда ІСП завжди шукає нові креативні формати для реалізації своїх проектів. Свою діяльність ІСП розпочав з того, що разом з дизайнером Оленою Даць розробив спеціальну «Євроатлантичну колекцію» одягу. Колекція була представлена 12 березня 2010 року під час “Ukrainian fashion week” у рамках сезону осінь/зима-2010.
До «Євроатлантичної колекції» увійшло 30 одиниць жіночого одягу: вечірні та повсякденні сукні, верхній одяг та ділові костюми, прикрашені варіаціями на тему емблеми НАТО та частково Євросоюзу. Таким чином ІСП спробував змінити сприйняття та підкоригувати імідж НАТО серед українців.
{14}
{15}
Дизайнер Олена Даць і директор ІСП Альона Гетьманчук
«Євроатлантична колекція», за задумом Інституту світової політики, це вбрання сильної жінки, не обтяженої упередженнями вчорашнього дня. Ця жінка не боїться викликів, впевнена у собі, у власній унікальності та неповторності.
Відео
У грудні того ж року ІСП вирішив впровадити моду на Україну серед працівників Альянсу, продемонструвавши свою Євроатлантичну фешн-колекцію у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. В урочистій презентації колекції з символікою Північноатлантичного Альянсу взяли участь дипломати, акредитовані при штаб-квартирі НАТО, журналісти, представники Місії України при НАТО. Найкращі взірці колекції були представлені на манекенах у холі штаб-квартири НАТО.
{1}
{2}
Захід відбувся перед відкриттям засідання Комісії «Україна-НАТО». Фоторепортаж.
У Києві ця колекція була представлена у 2011 році у ході святкування першого Дня Євроатлантичного партнерства в Україні.
Відеоконференції
За час своєї роботи ІСП провів ряд відеоконференцій зі штаб-квартирою НАТО, а також медіа-клубів, публічних дискусій та масштабних форумів за участі представників Альянсу для ґрунтовного обговорення питань співпраці України і Північноатлантичного альянсу. Крім того, експерти ІСП підготували аналітичні записки з рекомендаціями українському уряду та керівництву НАТО щодо включення України у систему євроатлантичної безпеки.

Перша відеоконференція відбулася 24 листопада 2010 року із заступником генерального секретаря НАТО з політичних питань і питань безпеки Дірком Бренгельманом щодо підсумків Лісабонського саміту. Пан Бренгельман поінформував українських експертів і журналістів про зміст документів, які були ухвалені під час Лісабонського саміту, приділивши особливу увагу Стратегічній концепції до 2020 року.
{3} Стенограма відеоконференції.

Для обговорення результатів Чиказького саміту НАТО ІСП організував публічну дискусію «Підсумки. Можливості для країн-партнерів» 24 травня 2012 року. Завдяки відеомісту зі Штаб-квартирою НАТО українські експерти мали змогу поспілкуватися з помічником заступника Генерального Секретаря НАТО з питань громадської дипломатії Стефані Бабст.
{4}

«Україна в системі протиракетної оборони НАТО: Pro et Contra»
У 2011 році ІСП у партнерстві з Центром досліджень армії, конверсії та роззброєння та за підтримки Офісу зв’язку НАТО в Україні та урядів Королівства Дані та Естонії реалізував масштабний проект «Україна в системі протиракетної оборони НАТО: pro et contra».
Мета проекту полягала у розробленні експертного сценарію щодо можливого залучення України до системи ПРО НАТО в Європі, тобто дати відповідь на суспільний запит (від українських та закордонних політиків та дипломатів) щодо українського потенціалу участі в системі ПРО та доцільності такої співпраці для України та НАТО. Проект «Україна в системі протиракетної оборони НАТО: pro et contra» складався з кількох елементів:
1) Фокус-групи за участі провідних експертів у сфері протиракетної оборони та країн членів НАТО. Учасники двох фокус-груп напрацювали низку рекомендацій щодо можливого залучення України до проектів системи протиракетної оборони НАТО, перспективи відносин Україна-Росія та Україна-НАТО у новій архітектурі євроатлантичної ПРО.
2) Ексклюзивні інтерв’ю та консультації з представниками Міноборони, МЗС, Державного космічного агентства України, Національного інституту стратегічний досліджень при Президентові України та ВРУ.
3) Відеоконференція Київ-Москва, в якій взяли участь представники українських та російських урядових і громадських експертних кіл з питань безпеки.
{5}
Дослідження «Україна в системі протиракетної оборони НАТО: pro et contra» було презентовано 26 жовтня 2011 року. Автори аналітичної записки директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук, експерти Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець і Антон Міхненко та аналітик ІСП Оксана Пилявець поділилися зі своїми колегами та журналістами основними висновками дослідження. Завантажити текст аналітичної записки «Україна в системі протиракетної оборони НАТО: pro et contra» можна тут.

Форум Україна-Росія-НАТО «Співпраця з НАТО: переваги для Росії та України»
Інститут світової політики спробував вийти за межі стереотипів у сприйнятті співпраці із НАТО, які сягають ще часів «холодної війни», організувавши Форум у трьохсторонньому форматі. 7 листопада 2011 року у Києві відбувся Перший Форум Україна – Росія – НАТО на тему: «Співпраця з НАТО: переваги для України та Росії», де провідні європейські, українські та російські експерти обговорили нове бачення стосунків між Києвом, Москвою та Північноатлантичним альянсом. ІСП став собі за мету організувати постійний дискусійний майданчик для пошуку шляхів, які дозволили б усім трьом сторонам перейти від упередженого діалогу до взаємовигідного партнерства.
Росію на Форумі представили провідні експерти-науковці Тетьяна Пархаліна і Дмітрій Данілов, член Наукової ради Московського Центру Карнеґі Андрєй Рябов, багаторічний редактор російської служби Бі-Бі-Сі Константін Еґґерт, та багато інших. Географія російських учасників сягала від Калінінграда до Волгограда. Провідний британський фахівець з пострадянських країн Кейр Джайлз презентував погляд із Західної Європи. Серед модераторів були відомі телеведучі Євгеній Кисельов та Сергій Дорофеєв. Детальна інформація про захід.
{6}
{7}
Форум Україна-Росія-НАТО спричинив широкий резонанс в українських засобах масової інформації. Напередодні Форуму Директор ІСП Альона Гетьманчук дала розлоге інтерв’ю інтернет-виданню «Обозреватель», щодо своїх очікувань від дискусії у тристоронньому форматі. Про перебіг та значення Форуму можна дізнатися, зокрема, зі статті у газеті «День» «Ліки від стереотипів» та на «Радіо Свобода» «Україна – Росія – НАТО: замкнутий трикутник чи формула безпеки?» .
Форум був організований у партнерстві з Московським Центром Карнеґі за підтримки Центру інформації і документації НАТО в Україні та Інформаційного бюро НАТО в Росії.
14 лютого 2012 року Інститут світової політики презентував публікацію за результатами Форуму «Переваги співпраці з НАТО для Росії та України» та організував відеоміст з Москвою. Під час презентації експерти обговорили поточний стан та перспективи відносин у форматі Україна-Росія-НАТО на 2012 рік. Зокрема, учасники поділилися баченням майбутніх українсько-російських відносин після президентських виборів в Російській Федерації.
{8}
З повним текстом аналітичної записки «Переваги співпраці з НАТО для Росії та України» українською та англійською мовами можна ознайомитись тут.

Форум Україна-НАТО «Безпека у співпраці: можливості розвитку»

Форум Україна-НАТО, який відбувся 14 листопада 2013 року, був присвячений можливостям співпраці Альянсу з Україною в умовах позаблокового статусу останньої. Учасниками Форуму стали провідні експерти з питань безпеки та міжнародних відносин з Чехії, Литви, Польщі та України – обговорили перспективи співпраці Північноатлантичного альянсу та України в контексті проголошеного позаблокового статусу останньої. У засіданні взяли участь заступник міністра закордонних справ України Андрій Олефіров, колишній міністр оборони Польщі Януш Онишкевич, колишній міністр оборони Литовської Республіки Раса Юкнявічене та директор відділу оборонної політики та стратегії Міністерства оборони Чеської Республіки Ян Гавранек та ін. Детальна інформація про Форум.
{9}
Форум Україна-НАТО мав широке регіональне представництво: громадські діячі, науковці та журналісти з Сімферополя, Одеси, Івано-Франківська, Харкова, Донецька, Севастополя, Львова, Чернівців, Миколаєва, Рівного, Запоріжжя, Черкас, Херсона та Луцька.
{10}
Під час Форуму відбулася пряма відеоконференція зі штаб-квартирою НАТО у Брюсселі, а саме із заступником помічника Генерального секретаря НАТО з питань нових викликів безпеці Джеймі Шей. Захід проходив за підтримки Центру інформації і документації НАТО в Україні.
{11}
Фоторепортаж заходу.
Детально про перебіг Форуму та основні меседжі учасників можна прочитати у статті аналітично-інформаційного агентсnва «Главком» «Україна-НАТО. Затишшя перед вступом?».

Форум «День Євроатлантичного партнерства: підсумки Cаміту НАТО в Уельсі»
{12}
10 вересня Інститут світової політики провів Форум «День Євроатлантичного партнерства: підсумки Cаміту НАТО в Уельсі» . Учасники обговорили основні результати та домовленості, що були досягнуті під час Саміту, зокрема, внесок НАТО у безпеку України. Дискусія була надзвичайно відвертою, динамічною, а інколи навіть провокативною. Детальніше читайте у статті аналітично-інформаційного агентсnва «Главком» «Україна просить вогню. НАТО пропонує воювати санкціями».
{16}
У Форумі взяли участь українські та іноземні дипломати, представники оборонного відомства України, провідні українські експерти з питань безпеки та міжнародних відносин. Більше сотні учасників Форуму оцінили стан відносин України та НАТО з такими поважними спікерами як: заступник глави Адміністрації Президента України Валерій Чалий, заступник міністра оборони України Ігор Кабаненко, посол Норвегії в Україні Йон Єлведал Фредріксен, міністр закордонних справ України (2007-2009) Володимир Огризко, посол Великобританії в Україні Саймон Сміт, старший науковий співробітник Атлантичної Ради США Адріан Каратницький, директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак, заступник директора Центру демократичного контролю над збройними силами (Швейцарія) Філіпп Флурі та ін. Захід проводився за підтримки Центру інформації і документації НАТО в Україні.

Фоторепортаж.
{13}
ІСП опублікував ключові меседжі виступів українських та іноземних урядовців, експертів та дипломатів, які взяли участь у Форумі, у спеціальній брошурі. Завантажити публікацію можна тут.

Наприкінці 2014 року ІСП презентував інфографіку та відеоролики про 4 практичні напрямки партнерства між Україною та Північноатлантичним альянсом.
{18}
Відеоролики:
Україна-НАТО: Наука заради миру
Трастові фонди НАТО на підтримку України
Спільні військові навчання України та країн-членів НАТО
Програма НАТО з перепідготовки українських військових

Матеріали були презентовані 22 грудня під час неформальної дискусії з журналістами з різних регіонів України на тему: “Україна-НАТО: новий формат партнерства”. Участь у заході взяли заступник Посла Чеської Республіки в Україні Павел Бучек, директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Наталія Немилівська, генеральний продюсер “Ukraine Today” Тетяна Пушнова та експерти ІСП. Разом з регіональними журналістами вони обговорили очікування України від НАТО та можливі сфери співпраці.
{17}
Експерти ІСП постійно коментують та пишуть про євроатлантичний вектор зовнішньої політики України в українських та зарубіжних засобах масової інформації. Крім того, директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук регулярно висвітлює питання євроатлантичної безпеки та місця в ній України у своєму блозі «Щоденник євроатлантиста», який публікується на «Українській правді» з 2008 року.